Новини

17 серпня 2021 відбулось чергове ЗАСІДАННЯ КОМІТЕТУ #КБУ з питань будівельної продукції, в ході якого були обговорені такі питання:
27 серпня 2021, 13:53

1)Підняття тарифів Укрзалізницею на вантажні перевезення та поточні проблеми, що пов‘язані з залізнодорожньою логістикою.
2)Посилення вагового контролю на автомобільних дорогах: вирішуючи одну проблему держава створює три нових.
3)Питання, пов‘язані з реалізацією Закону «Про надання будівельної продукції на ринок».

Голова Комітету #КБУ з питань будівельної продукції Сергій Пилипенко наголосив, що сьогодні зростає попит на житлову нерухомість, на фоні цього відбувається стрімке зростання вартості будівництва.

На його думку, непропорційне зростання собівартості будівництва через підвищення цін та наявного дефіциту основних будівельних матеріалів, а саме: щебеню, піску, цементу, скла, деревини, металу та виробів з нього, а також підвищення вартості робіт - фактори, які можуть негативно вплинути на динаміку ринку будівництва.

Прокоментував таку позицію Олексій Нечипорук, заступник генерального директора Caparol Україна: “Зараз нами керують обставини, адже ситуація на сировинному ринку, де виготовляють полімери є кризовою. Становище у світі не змінюється на краще, що призведе в майбутньому до затримки постачання”.

Для вирішення ситуації засновник компанії “Дайвер ЛТД” - Любов Дудник, запропонувала розглянути такі питання:
- преференції для української сировини;
захист кордону;
- мінімізація постачання нелегальних сировинних матеріалів на ринок України.

ПІДНЯТТЯ ТАРИФІВ УКРЗАЛІЗНИЦЕЮ НА ВАНТАЖНІ ПЕРЕВЕЗЕННЯ.

“Однією з ключових загроз для ринку будівельних матеріалів є діяльність монополіста у сфері з/д перевезень. Укрзалізниця на тижні оголосила про підвищення тарифів на вантажні перевезення, які суттєво впливають на будівельну галузь. Адже 96% усіх з/д перевезень будівельних матеріалів складають цемент і щебінь.

Для цементу з 17 серпня збільшуються тарифи на 8%, при цьому тариф по перевезення щебеню зростає на +26%! Це перший крок. Другий - з 1 січня 2022 року збільшення буде більш значне, що суттєво буде впливати на вартість цих будівельних матеріалів і загалом на весь ланцюг будівництва. Саме це питання має бути висвітлено на всіх рівнях і можливий розгляд компромісу у підходах до визначення вартості перевезень будівельної продукції.” - зазначив Генеральний директор ПБГ Ковальська Сергій Пилипенко.

Погодився та прокоментував комерційний директор цементного підрозділу компанії CRH в Україні - Андрій Звіринський: “Для нас, собівартість продукції, енергоресурси і логістика - це 70%. Більша частина сировини постачається залізничним транспортом, тому питання досить актуальне. На сьогодні, «Подільський цемент» потребує 70-80 вагонів, але за останні 2 тижні отримали близько 20. І це при тому, що компанія має понад 300 власних вагонів, які стоять на різних станціях і ніхто не планує їх повертати на завод”.

В ході обговорення було прийнято рішення, що Конфедерація будівельників України направить лист-звернення з описом можливих ризиків від радикальної зміни тарифної політики УЗ та її негативного впливу на ринок будівництва.

І вже 20 серпня КБУ направила офіційний лист до органів влади, в якому висловлює своє занепокоєння і звернула увагу на те, що підвищення тарифів відбулося без врахування майбутнього подорожчання товарів і соціальних наслідків.

ПОСИЛЕННЯ ВАГОВОГО КОНТРОЛЮ НА АВТОМОБІЛЬНИХ ДОРОГАХ: ВИРІШУЮЧИ ОДНУ ПРОБЛЕМУ, ДЕРЖАВА СТВОРЮЄ ТРИ НОВИХ.

У зв'язку з неефективністю залізньодорожніх перевезень все більше вантажів будуть перевозитись автомобільним транспортом. 2 серпня 2021 року, Президент України Володимир Зеленський підписав Закон України «Про внесення змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення щодо окремих питань здійснення габаритно-вагового контролю» № 1582-IX від 29.06.2021, який набирає чинності з 1 жовтня 2021 року.

Новими змінами передбачається розширення повноважень державного органу контролю, автоматична фіксація порушень габаритно-вантажного контролю (ГВК), збільшення суми штрафів та запровадження відповідальності вантажовідправника. Вітчизняні норми по ГВК є застарілими і не в повній мірі відповідають європейській та світовій практиці, а з урахуванням нових змін це призведе до дефіциту та збільшенню вартості вантажних автомобільних перевезень.

Проаналізувавши деякі види вантажного транспорту, при максимально допустимій загальній масі автомобіля 40 тон для того, щоб вписатися у норми по навантаженню на вісь, він має бути завантажений лише на 55%, не більше. Як наслідок для кількості перевезень певної одиниці вантажів треба буде залучити на 35-40% більшу кількість транспорту. Пропорційно підвищиться вартість перевезення та зростуть затори.

Вирішуючи одну проблему - збереження наших доріг, ми отримаємо три нові:
-перевантаження дорожньої інфраструктури та більшого зносу дорожнього покриття через збільшення кількості одиниць вантажного транспорту;
-збільшення вартості вантажних перевезень і як наслідок подорожчання вартості будівельної продукції;
-значне погіршення екологічної ситуації.

“Цю проблему треба вирішувати комплексно - досліджувати, прораховувати та моделювати можливі вигоди від посилення контролю та негативний вплив від збільшення кількості вантажного транспорту на дорогах. Пріоритетними задачами є перегляд норм ГВК, особливо в частині навантаження на вісі, розробка програм підтримки перевізників по модернізації автопарку, не допустити штучного подорожчання будівельних матеріалів і як наслідок зниження темпів будівництва” - розповів Сергій Пилипенко.

Як результат, для розв'язання цього питання потрібно підійти виважено, провести додаткову роботу і у діалозі з владою знайти спільні та виважені рішення.

ЩОДО ІМПЛЕМЕНТАЦІЇ 305 РЕГЛАМЕНТУ ЄС.

Olena Shuliak, заступник Голови Комітету ВРУ з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування акцентувала на тому, що:
1)ДІАМ вже запрацював, але на сьогодні ще немає заступника Голови і немає відповідної інструкції, як саме буде здійснюватись ринковий огляд і як буде вилучатись продукція, яка не підлягає стандартам.
2)До кінця 2021 року Мінрегіон повинен був організувати роботу з організації органів з визначення технічної прийнятості, але, на жаль, процес ще не запущений.
3)На сьогодні помітна низька інформаційна активність з боку органів влади. Деякі виробники вже працюють за регламентом, а деякі взагалі не знають, які зміни будуть відбуватись.

“Я вважаю, що потрібно ініціювати зустріч з керівництвом ДІАМ та Мінрегіону для того,щоб вже на старті обговорювати вищепоставлені питання” - додала Олена Шуляк.

Вона висловила підтримку і готовність доєднатися до врегулювання усіх вищезазначених питань.

Надаємо онлайн доступ до першоджерел

Контакти

Україна, 01001, м. Київ, вул. Михайла Грушевського, 3.
тел./факс: (044) 200 04 52
e-mail: office@kbu.org.ua

Прес-служба КБУ
тел.: (044) 200 04 52
e-mail: pr1.kbu@gmail.com