Новини

Продовжуємо цикл розповідей про найперспективніші будматеріали, що використовуються вже зараз!
30 серпня 2021, 17:00

Сьогодні розповімо про матеріал, щодо якого застосовується величезна кількість технологій. Це - бетон!

На сьогоднішній день головним недоліком бетону вважається його недовговічність. Особливо експлуатація цього будівельного матеріалу ускладнюється у регіонах з холодним кліматом. Навіть у найменших мікротріщинах, які з'являються з часом, накопичується волога, яка, замерзаючи, розширюється та збільшує зону пошкодження. Через це бетонні конструкції потребують періодичного ремонту.

Новинка №1: бетон, який самовідновлюється.

Голландським вченим вдалося створити "живий" бетон, який "заліковує" тріщини, як рани на людському тілі. Для цього вони додали до складу гранули, що містять спори бактерій роду Bacillus та лактат кальцію, який живить мікроорганізми.

Фахівці зазначають, що спори можуть протягом багатьох років зберігати свої властивості. У випадку появи тріщини волога потрапляє всередину гранул і бактерії переходять в активний стан. Причому вони споживають живильну речовина і виробляють мінерал кальцит, який заповнює порожнечі, що утворилися.

Новинка №2: гнучкий бетон.

Гнучкий бетон — це речовина, яка тільки зовні схожа на цементну суміш. Вперше гнучкі бетони, які виходили під загальною назвою Engineered Cementitious Composites (ECC), були розроблені 10 років тому. До їх складу входять полімерні волокна, що схоплюються не до статичного стану, а навпаки є рухливими.

Завдяки ковзанню даних мікрочастинок в бетоні він ставав більш гнучким, що дозволяло витримувати великі навантаження. Основна перевага гнучкого бетону полягає в тому, що навіть після деформацій він повертався у попередній стан. Звичайно, навіть гнучкий бетон може давати тріщини. Але, як показала практика, він є у три рази стійкішим, ніж звичайний бетон.

Також гнучкий бетон більш вигідний для будівель з армованими конструкціями. Оскільки під час корозії металеві прути розширюються, будівлі зі звичайного бетону мають великий ризик руйнування. У той же час, гнучкий бетон стійкіше до таких навантажень більше, ніж в три рази.

У 2016 році вчені з сінгапурського університету в Наньяні винайшли поліпшену версію ECC, яку назвали ConFlexPave. На даний момент ConFlexPave використовують при дорожніх роботах. Дороги з гнучким бетоном витримують будь-які деформації, і у той же час не розмиваються під час змін сезонів.

Надаємо онлайн доступ до першоджерел

Контакти

Україна, 01001, м. Київ, вул. Михайла Грушевського, 3.
тел./факс: (044) 200 04 52
e-mail: office@kbu.org.ua

Прес-служба КБУ
тел.: (044) 200 04 52
e-mail: pr1.kbu@gmail.com