Серед питань були:
-Чи є інвестиції в землю загрозою інвестиціям у житло?
-Який вплив на розвиток житлових проектів на землях ОСГ?
-Яких змін очікувати в економіці після запуску ринку землі?
Відкриття ринку землі згідно з прогнозами експертів повинно було забезпечити приплив інвестицій на ринок первинного житла. Можливість купувати паї і змінювати їх цільове призначення також дозволило прогнозувати для приміських ЖК бурхливий розвиток.
“Падіння обсягів інвестиційного попиту на ринку житла прогнозували на третину, так як з'явиться новий інструмент на інвестиційному ринку з потенціалом приросту до 40% за перші три роки, коли ринок відкриється для юросіб ", - розповідає Анна Лаєвська.
Але зараз, за даними експерта, в "Інтергал-Буд" НЕ спостерігають падіння інтересу до дохідної нерухомості.
"Навпаки, бачимо стабільний приріст числа нових інвесторів на тлі зростаючої інфляції і низьких ставок по депозитах” - говорить Анна.
По-перше, інвестиції в ринок землі також викликають в українців побоювання. Вони пов'язані з ризиками рейдерських атак, обмеженнями в реформі, коли ринок, так скажемо, відкритий наполовину і не всі категорії потенційних покупців на ньому на даний момент присутні.
По-друге, прибутковість стратегії перепродажу в ліквідних проектах на даний момент з урахуванням зростання собівартості і ціни квадрата пропонує інвестору вигідні умови, де він цілком може розраховувати на 25-30% за цикл проекту (1,5-2 роки) в сегменті комфорт + і від 35% і вище в бізнес-сегменті.
Якщо правильно обрати об'єкт, спираючись на його якісні характеристики (локацію, концепцію, інфраструктуру, просторове зонування, благоустрій та квартірографіі) і чіткі запити платоспроможного попиту, то прибутковість може бути вище. Ринок землі, за її словами, - це лише ще один напрямок інвестицій в країні з обмеженим потенціалом вибору інструментів. Але тут також присутні свої обмеження і нюанси, які доведеться подолати.
"До речі, на даний момент середня ціна 1 га землі менше на 33% раніше заявленої Міністерством аграрної політики цифри в 40 тис. грн/га і становить близько 26,8 тис. грн/га. Як буде розвиватися ситуація, покаже час " - уточнює експерт.
"Нагадаю, що земельне законодавство чітко ділить землі на категорії: землі житлової та громадської забудови; сільськогосподарські землі; природно-заповідного та іншого природоохоронного призначення; рекреаційного призначення; оздоровчого призначення; історико-культурного призначення; лісогосподарського призначення; водного фонду; промисловості, транспорту, зв'язку, енергетики, оборони та іншого призначення. Раніше це породжувало дуже багато корупційних схем. Сьогодні ж Закон № 711-IX від 17.06.2020 дозволяє змінювати функціональне призначення територій без розривання права власності або права користування земельною ділянкою, що вкрай важливо " - пояснює комерційна директорка “Інтеграл-Буд”.
Щоб процес зміни цільового призначення ділянки проходив в правовому і зрозумілою ключі, не породжував домислів і пересудів, акцентує Анна Лаєвська, населеним пунктам потрібні нові генеральні плани та майстер-плани з урахуванням нових функціональних особливостей їх розвитку. Містобудівна документація повинна створюватися в інтересах міста, а не всупереч їм або з метою наживи окремих фінансових груп і осіб.
Україна, 01001, м. Київ, вул. Михайла Грушевського, 3.
тел./факс: (044) 200 04 52
e-mail: office@kbu.org.ua
Прес-служба КБУ
тел.: (044) 200 04 52
e-mail: pr1.kbu@gmail.com