Новини

2 вересня 2021 року відбулося чергове онлайн ЗАСІДАННЯ КОМІТЕТУ #КБУ З ПИТАНЬ ФІНАНСОВОЇ, БАНКІВСЬКОЇ ТА ІНВЕСТИЦІЙНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ!
9 вересня 2021, 13:45

Засідання проводив Голова Комітету КБУ з питань фінансової, банківської та інвестиційної діяльності, Голова правління Глобус Банк Сергей Мамедов.

Під час зустрічі були обговорені такі питання:
-Міжнародний досвід іпотечного кредитування (відповідальна - Світлана Гурєєва, керівник практики нерухомості Sayenko Kharenko);
-Стан та перспективи іпотечного кредитування на первинному ринку (відповідальна комерційний директор компанії Інтергал-Буд Анна Лаєвська);
-Пропозиції змін до нормативних актів України щодо активації іпотечного кредитування. Іпотечні облігації як механізм забезпечення виконання економічних нормативів банків (відповідальна - Орися Юзвишин, директор департаменту роздрібних клієнтів АТ KredoBank);
-Як запустити іпотеку на первинному ринку? (відповідальна - Олена Дмітрієва, Перший заступник Голови Правління Глобус Банку);
-Ризики та наслідки прийняття Законопроєкту 5600 (відповідальний - Леонід Карпов, Заступник генерального директора з податків AC Crowe Ukraine).

СТАН ТА ПЕРСПЕКТИВИ ІПОТЕЧНОГО КРЕДИТУВАННЯ НА ПЕРВИННОМУ РИНКУ

“Якщо порівнювати об'єм надання іпотечного кредитування в грошовому еквіваленті за 2007-2021 роки, то на сьогодні ми маємо нижчий показник, а саме - 15%, у кількості виданих кредитів -10%. Продані квартири за допомогою іпотеки становило 30%, а станом на 2020 рік приблизно 2,5-3%. Якщо розглядати перше півріччя 2021 року, то завдяки партнерським програмам між забудовником і банком нам вдалось підняти цей показник до 7%. Але це взагалі не відповідає світовим тенденціям” - поділилася комерційний директор компанії Анна Лаєвська.

У нашій країни менше 10% відсотків людей може придбати житло за свої кошти, але при цьому наявний житловий фонд на 60% зношений і потребує програми реновації та реконструкції. Більше того, зараз 800 тис. сімей знаходяться на черзі отримання житла, а також тимчасово переміщені люди з окупованих територій, які також потребують житло.

При цьому, щорічний попит на житло, за оцінкою Міністерства фінансів України, складає 82 млрд. грн., необхідне капіталовкладення на розвиток застарілого житлового фонду - 500 млрд грн., котрі залучити за рахунок держави неможливо у повному обсязі, а лише за рахунок приватної державної співпраці.

Ключовий показник у співвідношенні іпотечного кредитування в Україні 1%, в Європейських країнах 13% (Чехія), 45%(Німеччина), 60% (Іспанія), 83% (Великобританія), майже 100% (Нідерланди).

“Без масштабного розгортання програм кредитування ми не вирішимо проблему доступності житла в Україні, реконструкції/реновації застарілого житла, не зможемо збільшити ринок, який тягне за собою суміжні отраслі (мультиплікатори нерухомості), робочі місця, стимулювання внутрішнього виробництва та попиту” - акцентувала Анна Лаєвська.

Для вирішення проблеми іпотечного кредитування в Україні, на думку фахівців Інтергал-Буд, необхідно зробити три першочергових кроки.

1. Зібрати для конструктивного діалогу представників Нацбанку, Мінфіна, приватних та державних банків, девелоперів з метою розробити механізми, які влаштують і регулятора і банки, натомість завищених вимог регулятора з забезпечення ризиків іпотечного кредитування, які діють сьогодні.

2. Зробити Програму Доступна іпотека масовим робочим інструментом, який дозволить охопити широкі верстви населення, особливо малозабезпечені верстви, молодих фахівців, молоді родини. Сьогодні Програма має дуже жорсткі обмеження по вартості, площі, завищені вимоги верифікації документів.

3. Розпочати вирішувати проблему зношеного житлового фонду. На сьогодні це не привабливий для забудовників проєкт і тут, знову ж таки, ефективним інструментом є іпотека, яка допоможе розширити можливості, активізувати ринок, залучити приватний капітал в депресивні райони. Зі слів Анни, розуміючи всі ризики банків і те, що до них висуваються занадто високі вимоги, забудовники готові сьогодні надавати додаткові гарантії для банків, які видають іпотечні кредити, а саме:
➢ депонувати грошові кошти в банках;
➢ віддавати під заставу об'єкти своєї нерухомості (житлової, комерційної);
➢ приймати на себе ризики зі зворотного викупу квартири, якщо кредит стає проблемним;
➢ виступати поручителем за свого покупця, що звертається в банк.

“Взаємозв'язок іпотеки існує з багатьма глобальними соціальними питаннями. Ми хочемо відпрацювати механізми, які дозволять нам у партнерстві з банківською системою оживити і відновити ринок іпотечного кредитування” - резюмувала Анна Лаєвська.

Вже скоро ми познайомимо вас з наступним питанням, яке розглядалось під час засідання Комітету КБУ з питань фінансової, банківської та інвестиційної діяльності.

Долучайтеся до вирішення проблем ринку!

Надаємо онлайн доступ до першоджерел

Контакти

Україна, 01001, м. Київ, вул. Михайла Грушевського, 3.
тел./факс: (044) 200 04 52
e-mail: office@kbu.org.ua

Прес-служба КБУ
тел.: (044) 200 04 52
e-mail: pr1.kbu@gmail.com