Новини

21 вересня, Верховна Рада України у першому читанні прийняла за основу законопроєкт №5388 щодо дерегуляції трудових відносин.
22 вересня 2021, 15:39

Проєкт Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо дерегуляції трудових відносин» розроблено з метою лібералізації та дебюрократизації трудових відносин, спрощення ведення бізнесу.

За це рішення проголосувало 244 народні депутати.

“Чинне трудове законодавство не відповідає економічним реаліям, є незручним для сучасної інноваційної економіки, для малого та середнього бізнесу. Надмірна зарегульованість офіційних трудових відносин часто призводить до того, що суттєва їх частина знаходяться в тіні. Наразі понад 3 млн українців працюють неофіційно, позбавлені можливості захистити свої соціально-трудові права. Ухвалення законопроєкту дозволить забезпечити створення чесних правил гри на ринку праці, досягти балансу інтересів працівників та роботодавців, стимулювати розвиток бізнесу”, - зазначила заступниця Міністра економіки України Світлана Глущенко.

Проєктом закону передбачено збереження чинних та запровадження нових соціально-трудових гарантій працівників, визначених міжнародними актами. Важливо, що проєкт закону розроблявся у тісному діалозі з бізнесом, у тому числі Конфедерація Будівельників України, та має підтримку зі сторони підприємців.

Як зазначено у документі, прийняття проєкту акта знизить рівень бюрократизації трудових відносин, зменшить навантаження на бізнес та сприятиме легалізації праці найманих працівників.

Законопроєктом пропонується внести зміни до Кодексу законів про працю України, законів України «Про охорону праці», «Про відпустки», «Про професійні спілки, їх права та гарантії діяльності».

Отже, Міністерство економіки України повідомляє, що законопроєктом №5388 пропонуються наступні ключові кроки до дерегуляції трудових відносин:
✔️Спростити процедуру укладення строкового трудового договору.
✔️Роботодавець та працівник у трудовому договорі зможуть узгодити додаткові умови трудових відносин. Зокрема, це стосується визначення додаткових прав і обов’язків сторін, поліпшення умов праці та відпочинку, підстав та умов припинення відносин.
✔️Також вводяться додаткові гарантії щодо забезпечення для працівників, які працюють за строковим трудовим договором, можливості подальшого працевлаштування на невизначений строк.
✔️Забезпечити роботодавцю можливість перевірки компетентності працівника.
✔️Законопроєктом встановлюються найбільш вразливі категорії працівників, яким заборонено встановлювати випробувальний термін, що відповідає міжнародним вимогам про необхідність захисту таких осіб.
✔️Чітко визначити порядок надання працівникові інформації про умови трудового договору.
✔️Законопроєктом встановлено мінімальний обсяг інформації, яку роботодавець має надавати працівникові. Зокрема, працівнику повідомлятимуть про його права та посадові обов’язки, ознайомлять з умовами праці, режимом роботи та відпочинку, розміром оплати праці, тривалістю відпустки, додатковими гарантіями, визначеними колективним договором, а також порядком припинення трудових відносин.
✔️Спростити регулювання деяких процедур щодо внесення змін до трудового договору, що стосуються покращення умов праці.
✔️Зменшити кількість обов’язкових кадрових документів.
✔️Роботодавець та працівник самостійно домовлятимуться про доцільність ведення таких документів: правил внутрішнього трудового розпорядку та графіків змінності; графіків відпусток та повідомлень про початок відпустки, повідомлень про зміну істотних умов праці (крім випадків їх погіршення).
✔️Надати можливість альтернативного регулювання окремих аспектів праці в трудовому договорі.
✔️Час початку і закінчення роботи, вихідні дні, порядок роботи зі змінами, залучення до позанормових робіт та роботи у вихідні дні може визначатися як загальними нормативними актами роботодавця, так і індивідуальним трудовим договором з окремим працівником.
✔️Змінити механізм участі профспілок при розірванні трудового договору.
✔️Процедура отримання згоди профспілки у відповідних випадках замінюється процедурою інформування та проведення консультацій, що спрощує кадрову роботу та відповідає міжнародним стандартам.
✔️Актуалізувати питання матеріальної відповідальності.
✔️Документом конкретизуються умови матеріальної відповідальності працівника. Також оптимізується процедура притягнення до матеріальної відповідальності, що створює додаткові гарантії та зацікавленість роботодавця у оформленні офіційних трудових відносин з метою зменшення ризиків втрати чи пошкодження засобів виробництва при виконанні роботи.

Нагадуємо, що 19 квітня відбувся круглий стіл КБУ "Модернізація трудових відносин: погляд будівельного бізнесу", за підтримки юридичної фірми Asters, члена Ради директорів #КБУ, та інформаційного партнера European Business Association, щодо обговорення “Проєкту Закону про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо дерегуляції трудових відносин” № 5388.

Надаємо онлайн доступ до першоджерел

Контакти

Україна, 01001, м. Київ, вул. Михайла Грушевського, 3.
тел./факс: (044) 200 04 52
e-mail: office@kbu.org.ua

Прес-служба КБУ
тел.: (044) 200 04 52
e-mail: pr1.kbu@gmail.com