Новини

6 жовтня відбулось чергове ЗАСІДАННЯ КОМІТЕТУ #КБУ З ПИТАНЬ ФІНАНСОВОЇ, БАНКІВСЬКОЇ ТА ІНВЕСТИЦІЙНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ!
22 жовтня 2021, 11:23

Одним із питань, що обговорювали під час Комітету було - Особливості відкриття та ведення поточних рахунків для цілей добровільного декларування.

Олена Дмітрієва, Перший заступник Голови правління Глобус Банк ознайомила про кращі світові практики у розрізі прийняття законопроєкту щодо податкових амністій на прикладі Італії та Ірландії, а також про розбіжності у чинному законодавстві.

На сьогодні є такі очікування:
- Повернути гроші з офшорів;
- Поповнити бюджет;
- Завести гроші в банківську систему;
- Вирішити питання з джерелами походженням коштів, в тому числі при інвестуванні в нерухомість.

Є приклади успішних податкових амністій, а саме:
- у Італії - за перші два місяці в країну повернувся 61 млрд. євро, а податкові збори склали 24 млрд. євро
- у Ірландії - замість запланованих 50 млн. дол. Ірландський бюджет за перші 10 місяців отримав 750 млн. дол. Всього в результаті амністії в казну було перераховано 1,5 млрд. дол., або 2,5% ВВП країни.

Наразі прийнято два нормативних документа - Закон України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо стимулювання детінізації доходів та підвищення податкової культури громадян шляхом запровадження одноразового (спеціального) добровільного декларування фізичними особами належних їм активів та сплати одноразового збору до бюджету» та Положення «Про порядок відкриття та ведення поточних рахунків із спеціальним режимом використання в національній та іноземних валютах, банківських металах для цілей одноразового (спеціального) добровільного декларування», затверджене Постановою НБУ № 83 від 05.08.2021 р.

Олена Дмітрієва виділила протиріччя прийнятого Закону у таких пунктах:
- п.6.1 Закону - «В одноразовій (спеціальній) добровільній декларації не зазначається інформація про джерела одержання (набуття) декларантом об’єктів декларування. Контролюючому органу забороняється вимагати додаткові документи, крім передбачених цим пунктом».
- п.9 Закону - «Банк уживає заходів щодо встановлення джерел походження цих активів у випадках, передбачених законодавством у сфері фінансового моніторингу, після зарахування їх на спеціальний рахунок декларанта».

Порядок відкриття спеціальних рахунків в банках:
1. До відкриття спеціального рахунку та внесення коштів: Банк здійснює належну перевірку декларанта відповідно до вимог статті 11 Закону України “Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення” та нормативно-правових актів Національного банку з питань фінансового моніторингу.
2. Після зарахування коштів на спеціальний рахунок декларанта: Банк уживає заходів щодо встановлення джерел походження коштів у випадках, передбачених законодавством з питань фінансового моніторингу. Банк за результатами здійснення таких заходів уживає дій з урахуванням положень законодавства з питань фінансового моніторингу.
3. Після завершення процедури фінансового моніторингу та підтвердження джерел походження грошових коштів Декларант має право: – перерахувати на власний поточний рахунок або зняти грошові кошти та закрити спеціальний рахунок; – змінити цілі використання спеціального рахунку надалі як поточного рахунку фізичної особи, відкритого для власних потреб.

“На мою думку, амністія капіталу є своєчасним та практичним заходом для розвитку економіки України, але наразі існують протиріччя в прийнятих законодавчих та нормативних документах”, - зазначила Перший заступник Голови правління “Глобус” Олена Дмітрієва.

Як висновок, потрібно доопрацювати умови проведення амністії капіталу та надати гарантії декларантам в частині збереження їх коштів, конфіденційності та відсутності переслідування в майбутньому.

Надаємо онлайн доступ до першоджерел

Контакти

Україна, 01001, м. Київ, вул. Михайла Грушевського, 3.
тел./факс: (044) 200 04 52
e-mail: office@kbu.org.ua

Прес-служба КБУ
тел.: (044) 200 04 52
e-mail: pr1.kbu@gmail.com