Новини

26 жовтня 2021 року під час форуму Building&Construction 3:0 Заступник голови Комітету Верховної Ради України з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування та співавторка законопроєкту №5655 Олена Шуляк прокоментувала свою позицію стосовно скандальної норми щодо майнових прав архітекторів на проєктну документацію
28 жовтня 2021, 09:40

Новий реформаторський законопроєкт №5655 є у своєму роді революційним, адже містить абсолютно нову модель містобудівного контролю. Зокрема, стосовно здійснення авторського та технічного нагляду, сертифікації відповідальних фахівців, вимог будівельної продукції, пожежної безпеки, інклюзивності, надійності та конструктивної безпеки об’єкту тощо.

Водночас він містить норму, що стосується майнових прав архітекторів на проєктну документацію, яка викликала неоднозначну реакцію професійної архітектурної спільноти. Мова йде про проєктування за бюджетні кошти.

Під час форуму співавторка законопроєкту Олена Шуляк висловила свою думку та озвучила наміри стосовно цієї правки: Держава щорічно виділяє більш ніж 100 млрд грн на велике будівництво. І в новому законопроєкті автори прописали норму: якщо проєктування відбувається за бюджетні кошти - майнові права на проєктну документацію залишаються за державою. Не за автором, не за архітектором, а саме за державою. Адже на сьогодні є багато прикладів, коли архітектора певного об’єкту просто не можливо знайти, наприклад він виїхав за кордон, або в нього загубився чи не був подовжений кваліфікаційний сертифікат.

Ця норма викликала неоднозначну реакцію в архітектурній спільноті, авторам проєкту закону почали закидати, що архітекторів хочуть позбавити авторських прав, що реформа дискредитується цим законопроєктом. Це, у свою чергу, заблокувало проходження законопроєкту і викликало гостру необхідність знаходження компромісу.

«Я подала правку, щоб прибрати цю норму і я сподіваюся, що ми точно знайдемо якесь конструктивне рішення, тому що цей законопроєкт про те, щоб не було корупції, яка була в ДАБІ та взагалі у всій будівельній системі, про цифровізацію всіх процесів, а не про авторське право. Тому я зі свого боку точно можу пожертвувати такою нормою, як проєктування за бюджетні кошти, для того, щоб реформа в Україні відбулася», - сказала Олена Шуляк.

«Статтю, яка говорить про те, що архітектори повинні передати майнові права державі, коли проєктується за бюджетні кошти, ми взагалі приберемо з законопроєкту», - наголосила авторка законопроєкту.

Президент КБУ Лев Парцхаладзе нагадав, що у свій час поява приватних нотаріусів, БТІ, експертизи, виконавчої служби дуже розвантажила державу і скасувала навіть саму можливість корупційної складової. Оскільки на зміну розмитій відповідальності комісії прийшла персональна відповідальність: «Тому я дуже радий, що з боку депутатів є такий компроміс щодо архітекторів. Бо головне питання - зняти всі кути напруги, щоб ця реформа дійшла до логічного завершення».

Надаємо онлайн доступ до першоджерел

Контакти

Україна, 01001, м. Київ, вул. Михайла Грушевського, 3.
тел./факс: (044) 200 04 52
e-mail: office@kbu.org.ua

Прес-служба КБУ
тел.: (044) 200 04 52
e-mail: pr1.kbu@gmail.com