Новини

ТРЕТЯ ПАНЕЛЬНА ДИСКУСІЯ #BuildingConstructionForum «РОЗВИТОК МІСТ ТА ГРОМАД, УСПІХ У СИНЕРГІЇ»!
16 листопада 2021, 11:50

СЕРГІЙ ШАРШОВ, Генеральний директор Директорату з питань розвитку місцевого самоврядування, територіальної організації влади та адміністративно-територіального устрою Міністерства розвитку громад та територій розповів про реформу місцевого самоврядування та останні тенденції розвитку громад:

⠀⠀

Так, можна з впевненістю відмітити, що в Україні з успіхом пройшла реформа, пов’язана з формуванням нової територіальної основи для діяльності органів влади. Місцеві органи влади отримали нові повноваження, яких вони до цього часу не мали, а також віповідний фінасовий ресурс під виконання цих повноважень. Також рік тому відбулися вибори на новій територіальній основі.

2021 рік ознаменувався тим, що відбулася передача різного роду майна, об’єктів бюджетних установ від рівня району до рівня громад, разом з тим, Міністерством зараз активно відслідковуютсья ті тенденціїї, які відбуваються у всіх 1469 громадах України.

Для цього було розроблено Портал спроможності громад https://bit.ly/3n4PI3i , на якому можна проаналізувати ситуацію в кожній громаді, зокрема по напрямках демографії, інфраструктури, фінансів та бюджету. Завдяки цій аналітичній інформації можна зробити висновки щодо громади - чи вона прогресує, чи регресує.

Ця інформація необхідна, перш за все, органам влади, аби приймати правильні управлінські рішення. Бізнес за допомогою неї може зрозуміти яка ситуація в тій чи іншій громаді та визначитися, куди вкладатися, а громадськість - чому відбуваються ті чи інші процеси.

Основною метою реформи місцевого самоврядування є забезпечення і створення комфортного середовища для проживання населення. Як досягнути успіху? Тільки у сигнергії, коли місцева влада, бізнес та громадські організаціії діють в одному напрямку – розвитку території та забезпеченні оптимального інвестиційного клімату. Тільки спільними зусиллями вдасться реалізувати реформу. Якщо громада розвивається, важливо використосувувати всі її потенціапли .

Поки що пройшов тільки 1 рік після старту реформи, треба мінімум 5 років, аби зрозуміти які зміни та зрушення відбулися, до чого призвели – до успішності чи неуспішності.

Наразі в парламенті зареєстровано проєкт Закону «Про порядок вирішення питань адмінистративно-територіального устрою» і там чітко виписано, що якщо громада неспроможна, доречно її доєднати до спроможної - до потенційної точки економічного зростання.

ГАННА СТРАХОВСЬКА, депутатка Бучанської районної ради розповіла про основні проблеми розвитку громад та на прикладі своєї громади визначила шляхи їх вирішення:

Після пандемії не лише Україна, а й світ змінився й рухається в сторону децентралізації та цифровізації - від глобального до локального. Навіть спальні райони у містах перетворюються на міні-центри, що надають весь спектр послуг. Також спостергіається міграцію трудового ресурсу. З приходом реформи децентралізації розпочалася ера змагань між територіями за стабільних інвесторів, прибутковий бізнес, ресурсних мешканців та надходження до бюджету.

У громад є ефективний інструмент – стратегія розвитку. І вона має бути партисипативною, тобто всі учасники громади – і влада, і бізнес, і громадські організації мають приймати участь в її створенні. Основою стратегії мають стати економічні магніти громади: фінансова успішність буде залежати від цих проєктів.

У передмісті Києва – це ІТ-сфера. Це люди, які продовжують їздити до Києва та стояти у заторах, (причому дорога до роботи та додому може займати до 5 годин в день), тому що на місцях не вистачає якісної інфраструктури, яку дає велике місто. В першу чергу мова йде про простори для комунікацій місцевих мешканців.

Більшість громад не використовують потенціал креативних ком’юніті і це велика помилка. Адже ці люди легко комунікують, працюють проєктно та їм важливо, що їх оточує. Вони готові вкладати в міські проєкти: і час, і кошти. Це недооцінений скарб, який має бути використианий.

Також Ганна Страховська повідомила, що почала співпрацю з Мінцифрою: «В майбутньому в нашому регіоні з’явиться платформа для комунікації підприємців «Дія.Бізнес». Це приклад державного проєкту, який реалізується не за бюджетні кошти, а за підтримки підприємців.

Він передбачає безкоштовні консультації для бізнесу - податкові, юридичні, маркетингові. За рахунок небайдужих підприємців, наприклад міжнародної компанії Caparol формується культура соціальної відповідальності. Вітчизняні підприємці інтуїтивно інвестують у громади, державу та її розбудову. Окрім сплати податків, розвивають території та вкладають власні ресурси у соціальні проєкти. Так ми розвиваємо громади та розвиваємо країну».

ВІТАЛІЙ ВЕРЕЩАГІН, Генеральний директор Caparol Україна,члена Ради директорів #КБУ розповів про програми, які компанія реалізовує у партнерстві з громадами та закликав представників будівельного бізнесу до активності та співпраці:

©️«Бізнес йде туди, де є ідея та люди, що спроможні донести її до інвестора. Адже майже все, що ми бачимо у житті або зроблено бізнесом, або зроблено за рахунок бізнесу через сплату податків. Кожне місто є цікавим для компанії з потенційної точки зору», - відмітив пан Верещагін.

CAPAROL входить до глобального договору ООН. Це організація яке об’єднує громади, бізнес, фізичних осіб, та має на меті досягнення 17 цілей сталого розвитку.

На жаль до договору доєдналися дуже мало українських компаній, які відносяться до будівельного ринку - жодного девелопера. Компанією реалізовуються певні довготривалі програми: «Тепло. Красиво. Надійно» та «Творимо історію разом!»

Дуже багато ресурсів компанія вкладає в розвиток ОСББ. На жаль у цьому напрямку Київ «пасе задніх», є міста набагато успішніші.

РИНАТА БЕРЕЗНІКОВА, Заступниця голови правління ТАСКОМБАНК представила фінансові інструменти банку для територіальних громад:

Вона повідомила, що в цьому році Банк прийняв стратегічне рішення про кредитування територіальних громад. На цей сегмент було виділено 1,5 млрд грн.

Але є ряд проблем та обмежень, які не дали можливості утілізувати весь ліміт коштів. В цьому році було прокредитовано 400 млн, а 1 млрд 100 млн переходять на наступний рік.

©️«Ми робили пропозицію громадам з населенням від 100 тисяч осіб, але зрозуміли що вони вже мають доступ до ресурсів і почали працювати з громадами за населенням від 20 тис.осіб», - зауважила пані Березнікова.

Також вона підкреслила, що для кредитування необхідні фінансова грамотність, бажання мерів, депутатів та громади.

Які ж умови кредиту?
- до 400 млн грн на одну територіальну громаду
- термін в середньому до 5 років
- ставка складає 14,5% ( ставка Нацбанку 8,5% + 6% )
- кредит надається без забезпечення

Розмір кредиту прив’язаний до фонду розвитку громади – якщо, наприклад, він складає 100 млн грн, то Банком надається кредит у 200 млн грн.

Громада сама визначає куди направити кошти, як правило це модернізація основних фондів – утеплення, транспорт, комунікації, переробка сміття тощо.

©️«Ми готові допомогти місцевим радам у фінансовій грамотності своєю експертизою», - підкреслила Заступниця голови правління АТ «ТАСКОМБАНК».

ВАЛЕРІЙ КИРИЛКО, Генеральний директор компанії IMC присвятив свій виступ аналітиці законодавства та стратегій розвитку громад, змінам та новинам галузі за останній рік та назвав три ключових проблеми громад і можливі шляхи їх вирішення:

Так проблеми сучасних громад в Україні – це:
- відсутність кваліфікованих кадрів та кадрового потенціалу
- відсутність фінансування
- відсутність розуміння, як правильно залучати інвестиції

До того ж, більш ніж 50% ОТГ не мають стратегії розвитку взагалі!

Можливими варіантам «виходу з кризи» можуть бути:
- створення економічних магнітів, як приклад - індустріальних парків, які на 1 га території забезпечують створення 60 робочих місць,
- створення в ОТГ проєктних офісів під залучення бюджетів,
- навчання місцевої молоді фінансовій грамотності.

Модератор панелі ВОЛОДИМИР КАРПЛЮК, екс-мер Ірпеня, СЕО Інвестиційної групи Molodist, члена Ради директорів КБУ зауважив, що громади зацікавлені в приході іноземних інвесторів, але в державі ще дуже слабке законодавство в плані державно-приватного партнерства та фактично відсутнє делегування органу місцевого самоврядування прийняття необхідних рішень, а іноземні підприємства-інвестори хочуть мати гарантію держави.

І саме в цьому моменті процеси або уповільнюються, або взагалі відсутні.

Партнери BuildingConstructionForum 3.0:
Стратегічний партнер – ЛУН
Фінансовий партнер – Глобус Банк
Офіційні партнери: Asters, Caparol Україна, Інтергал-Буд, Нове Століття, Royal House, Бelkin, Житловий комплекс LION HILLS, GNRTR lounge&offices.
За підтримки: KredoBank, Dictio Law Firm, Sayenko Kharenko, Міністерство дверей, Molodist.
Медіа партнери: ProfBuild, Build Portal, БУДІВЕЛЬНИЙ ЖУРНАЛ, Property Times.

Надаємо онлайн доступ до першоджерел

Контакти

Україна, 01001, м. Київ, вул. Михайла Грушевського, 3.
тел./факс: (044) 200 04 52
e-mail: office@kbu.org.ua

Прес-служба КБУ
тел.: (044) 200 04 52
e-mail: pr1.kbu@gmail.com