Новини

Нещодавно відбувся вебінар на тему «Все про податки під час воєнного стану», який організувала юридична компанія INTEGRITES, член КБУ
25 травня 2022 року, 19:00

Зокрема, під час вебінару обговорювались наступні питання:
- Єдиний податок;
- Податок на додану вартість (ПДВ);
- Благодійна допомога та її оподаткування;
- Адміністрування податків у воєнний час.

Спікерами вебінару виступили Вікторія Фоменко, партнер і керівник практики податкового і митного права INTEGRITES та Костянтин Харченко, старший юрист практики INTEGRITES.

Детальніше про єдиний податок в умовах воєнного стану:

Для оформлення переходу на спеціальний режим можуть звернутися приватні підприємці/юридичні особи незалежно від їх юридичної структури, крім: нерезидентів, представництв, дочірніх підприємств, філій юридичних осіб, які не є платниками єдиного податку, страхових брокерів, банків та інших фінансових установ.

Ставка податку – 2%:

Тривалість дії спеціального режиму – протягом дії воєнного або надзвичайного стану в Україні. База оподаткування – дохід, як визначено в Податковому кодексі України.

Як перейти на спеціальний режим?

Для новостворених платників податків – подати заяву протягом 10 календарних днів після дня їх реєстрації. Дія спеціального режиму починається з дня реєстрації платників податків.

Для вже зареєстрованих платників податків – подати заяву.

Звітний період - календарний місяць.

В умовах дії спеціального режиму заборонено:
- організація азартних ігор/лотерей,
- обмін валюти,
- виробництво, імпорт/експорт, продаж підакцизних товарів (крім імпорту автомобілів, транспортних засобів, роздрібної торгівлі),
- видобуток постачання мінеральних ресурсів (крім централізованого водопостачання).

Після переходу платника ПДВ на спеціальний режим єдиного податку призупиняється реєстрація платником ПДВ, зникає потреба подавати декларації з ПДВ та реєструвати податкові накладні, зникає можливість нарахувати податковий кредит.

Після скасування спеціального режиму переплата/від’ємні значення з податку на прибуток можуть бути перенесені та враховані після переходу на загальний режим оподаткування податком на прибуток.

Після скасування воєнного/надзвичайного стану новостворені платники податків зможуть обрати між поданням заяви на отримання статусу платника єдиного податку у загальному режимі та невчиненням будь-яких дій. Зареєстровані платники податків підлягатимуть дії податкового режиму, який діяв щодо них до переходу на спеціальний режим.

Фізособам можуть відкривати рахунки у фінустановах інших країн. Кошти, зокрема з експорту товарів (послуг), підлягають зарахуванню на рахунки у банках України.

ФОП, який перейшов на сплату податку за ставкою 2%, мав вперше подати декларацію з цього податку звіт за квітень - до 20 травня включно.

За періоди з 01.03.2022 до припинення/скасування воєнного, надзвичайного стану + 12 місяців ФОП може не платити ЄСВ за себе.

Податок на додану вартість в умовах воєнного стану:

Під час воєнного стану, НЕ підлягають оподаткуванню ПДВ:
- передача товарів та надання послуг Збройним Силам України та іншим підрозділам оборони, підтримуваним за рахунок державного бюджету (крім випадків, коли відповідні операції оподатковуються ПДВ за ставкою 0%);
- операції, що виконуються платниками єдиного податку III групи за ставкою 2%.

Платникам податків дозволено формувати податковий кредит на підставі первинних документів без реєстрації електронних податкових накладних.

Платники податків повинні зареєструвати електронні податкові накладні протягом 6 місяців після закінчення воєнного стану.

Під час воєнного та надзвичайного стану до операцій з постачання та імпорту пального застосовується ставка ПДВ 7%.

Без ввізного мита: весь імпорт товарів в Україну, крім алкоголю, алкогольних напоїв, пива, тютюнових виробів та промислових замінників тютюну.

Без ввізного ПДВ: весь імпорт товарів для потреб оборони та імпорт платниками єдиного податку I – III груп (крім платників єдиного податку групи III за ставкою 3%).

Спрощення митних формальностей:
- Для всіх платників єдиного податку (крім платників єдиного податку III групи за ставкою 3%), попередньої митної декларації, яка містить всю необхідну інформацію, достатньо для декларування ввезення товарів в Україну.
- Розмитнення таких товарів повинно здійснюватися протягом однієї робочої години з моменту пред’явлення митним органам товарів та транспортних засобів комерційного призначення.
- Нерезиденти звільняються від реєстрації в митних органах відповідно до ст. 455 Митного кодексу України.

Адміністрування податків під час воєнного стану:

Встановлено мораторій на податкові та митні перевірки:
- нові перевірки не розпочинаються, а розпочаті перевірки зупиняються;
- зупиняються строки для подання заперечень на акти камеральних перевірок, прийняття, надсилання та оскарження ППР;
- акти митних перевірок, податкові повідомлення-рішення не надсилаються.

Перебіг строків давності за недотримання податкового та митного законодавства призупиняється.

Податкові органи можуть здійснювати фактичні податкові перевірки щодо фіксованих цін, встановлених державою, граничних цін та граничних рівнів торгової надбавки (націнки).

Звільнення від відповідальності за несвоєчасне виконання податкових обов’язків за умови виконання таких обов’язків протягом 6 місяців після дати припинення/скасування воєнного стану.

Податкові декларації та інших документи подаються в паперовій формі.

Підтвердження втрати/пошкодження первинних документів на територіях, на яких ведуться (велися) бойові дії, та на тимчасово окупованих територіях шляхом письмового повідомлення, складається у довільній формі.

Приймання електронних документів від платників податків здійснюються у робочі дні з 8 години до 18 години.

Вилучення майна платників з-під податкової застави можливе за рішенням керівника військової адміністрації без узгодження з податковим органом.

Оподаткування благодійної допомоги:

Якщо українська компанія надає допомогу неприбутковим організаціям, зареєстрованим в Україні, вартість такої допомоги не має перевищувати 4% оподатковуваного прибутку донора за попередній звітний (податковий) рік.

У випадку перевищення вказаного 4 % ліміту НЕ збільшує фінрезультат до оподаткуванню податком на прибуток підприємств для донора, якщо вона надається:
- Збройним Силам України;
- правоохоронним органам;
- лікарням;
- перераховується на Спеціальні рахунки Національного Банку України.

Якщо компанія надає допомогу фізичним особам, у тому числі її співробітникам, така допомога не підлягає оподаткуванню для компанії.

Така допомога не підлягає оподаткуванню ПДФО, ВС та ЄСВ, якщо дотримано усі умови вище, якщо:
- мета допомоги у звітності компанії та призначенні платежу вказана як “одноразова допомога” з обґрунтуванням потреби;
- дати відповідних документів та опції обґрунтування кожного співробітника повинні відрізнятися, щоб відповідати критерію “вибіркового підходу” і не підлягати оподаткуванню.

Надаємо онлайн доступ до першоджерел

Контакти

Україна, 01001, м. Київ, вул. Михайла Грушевського, 3.
тел./факс: (044) 200 04 52
e-mail: office@kbu.org.ua

Прес-служба КБУ
тел.: (044) 200 04 52
e-mail: pr1.kbu@gmail.com