Новини

Президент #КБУ Лев Парцхаладзе поділився власними думками щодо того, як вирішити проблему житла для тих, хто його втратив під час збройного російського вторгнення
3 червня 2022 року, 13:00

Отже, гостре житлове питання потрібно вирішувати в трьох категоріях: транзитне, тимчасове і постійне житло.

Питання транзитного житла держава та громади якоюсь мірою вирішили. Це санаторії, школи, гуртожитки — місця, де люди залишаються на декілька днів.

Концепція тимчасового житла припускає спорудження мобільних містечок, тут робота також виконується. Новини про монтаж таких містечок вже активно висвітлюються й сьогодні. Мобільні містечка чудово справляються з метою створити комфортне проживання для спеціалістів, які виконують конкретну задачу, обмежену коротким терміном, до кількох місяців: будівельників, воєнних, рятувальників. Але подібні об'єкти незручні для довготривалого проживання, особливо для сім'ї з дітьми. Тимчасово переміщені особи можуть перебувати там протягом трьох-чотирьох місяців, поки вирішується питання з наданням повноцінного житла.

Відтак, головне питання — забезпечення повноцінним житлом людей, які втратили його внаслідок бойових дій.

«Перед державою стоїть задача забезпечити постраждалих постійним житлом в найкоротші терміни. Ряд областей уже заявили про будівництво за 5 місяців по 100 тис. кв. м, оголошені конкурси щодо викупу житла у забудовників і/або будівництва житла по ціні 24−32 тис. грн/кв. м.», - зазначає Лев Парцхаладзе.

Безумовно, в умовах воєнної економіки зростає роль держави, але для вирішення житлового питання необхідно змістити акцент ухвалення остаточного рішення на людину.

На думку Президента КБУ, більш ефективним способом є випуск іменних ваучерів/цінних паперів для людей, що залишились без житла.

Такий варіант швидший для держави і зручніший для потерпілих, тому що він гарантує право вибору. Людина зможе підібрати собі житло в будь-якій місцевості, для будь-якого типу нерухомості, квартиру в обласному центрі чи будинок в передмісті, вторинне житло ближче до школи для дитини чи первинне саме в того забудовника, чиї проєкти підходять за стилем життя.

Адже прагнення держави централізовано й одночасно вирішити житлове питання шляхом створення великих проєктів тягне за собою ряд ризиків. Передусім питання постійного житла неможливо реалізувати менше ніж за рік при умові нового проєкту: тільки виділення ділянки, геодезія, створення, затвердження проєкту і фінансування займе 5 місяців.

Крім того, виникають й робочі питання — контроль якості, терміни, кінцевий бюджет. Ціна будматеріалів очікувано виросте, адже в ній велика частка енергоносіїв. Імпортні матеріали та складові вже через 2 місяці воєнних дій подорожчали на 30−40%. Тому дуже великий ризик, що розпочатий проєкт не потрапить в затверджені цінові рамки, а це означає, що його реалізація затримається.

Тим самим іменний ваучер мінімізує всі ризики. Подібний механізм вирішить питання постійного власного житла за півтора роки, але найголовніше, що це буде вибір людини. Цей інструмент підтверджується грошима із фонду відновлення. Якщо людина має ресурс для покращення житлових умов, то зможе доплачувати особисті кошти.

«Хочу звернути увагу на значний пласт вже готових сучасних квартир у зданих в експлуатацію новобудовах. Це так звані інвестиційні квартири — ті, які купувались для подальшого перепродажу чи здачі в оренду. В деяких проєктах таких вільних квартир більше 60%», - коментує Лев Парцхаладзе.

За оцінкою компанії ЛУН, члена Ради директорів КБУ, у побудованих і зданих в експлуатацію приміщеннях є більше ста тисяч інвестиційних квартир. Зараз вони знаходяться в стані «від будівельників». Іменний ваучер, а, можливо, ще цільовий кредит на ремонт здатні вирішити питання житла за 3−4 місяці.

Надаємо онлайн доступ до першоджерел

Контакти

Україна, 01001, м. Київ, вул. Михайла Грушевського, 3.
тел./факс: (044) 200 04 52
e-mail: office@kbu.org.ua

Прес-служба КБУ
тел.: (044) 200 04 52
e-mail: pr1.kbu@gmail.com