Новини

Вчора, 15 серпня, Верховною Радою України прийнято закон щодо захисту прав інвесторів нерухомості (законопроєкт №5091)
16 серпня 2022 року, 15:00

Важливий для містобудівної сфери законопроєкт №5091 ухвалено Парламентом у другому читанні.

“Нарешті Парламент запроваджує низку запобіжників від шахрайства недоброчесних забудовників на ринку первинної нерухомості. Ми йшли до цього рішення не один рік! Так, до того моменту, коли країна почне широкомасштабне відновлення зруйнованого житла, ринок нерухомості нарешті буде приведений до ладу.

Зокрема люди, які готові інвестувати у будівництво власної оселі, будуть гарантовано захищені від недоброчесних забудовників. Відтепер забудовник не зможе продавати квартири, не маючи дозвільних документів та всіх умов для добудови об’єкта. Продаж неможлива, якщо кожна квартира у багатоквартирному будинку не зареєстрована як окремий об’єкт майнових прав, а зареєструвати її у Мінюсті можливо тільки за наявності всієї дозвільної документації. Крім того, забудовник має розкривати інформацію про те, скільки квартир у будинку вже продані”, - коментує Олена Шуляк, Голова партії «Слуга Народу», заступниця Голови Комітету ВРУ з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування.

Олена Шуляк також зазначила про ще одну важливу новацію: договори першого продажу мають закріплювати зобов’язання забудовника під’єднати будинок до інженерних мереж на постійній основі, раніше з цим були величезні проблеми, й треба нарешті убезпечити покупців нових квартир від неприємних сюрпризів у вигляді відсутності води чи світла.

Які ще зміни?

Законопроєкт №5091 створює дієві правові механізми для гарантування державою речових прав на об’єкти незавершеного будівництва та майбутні об’єкти нерухомості. Зокрема:
Кошти на придбання майбутнього об’єкта нерухомості (квартири, паркомісця тощо) залучаються одним з таких способів:
- шляхом укладення договору купівлі-продажу майбутнього об’єкта нерухомості;
- шляхом укладення договору про участь в фонді фінансування будівництва з управителем фонду фінансування будівництва;
- шляхом емісії цільових корпоративних облігацій, погашення яких здійснюється шляхом передачі об’єкта (частини об’єкта) житлового будівництва відповідно до Закону України "Про ринки капіталу та організовані товарні ринки".
Покупець захищається законами про захист прав споживача (для фізичних осіб) та право власності;
На об’єкт незавершеного будівництва, майбутній об’єкт нерухомості реєструються спеціальні майнові права, що унеможливлює повторний продаж;
Продаж майбутніх об’єктів нерухомості замовник будівництва/девелопер може розпочати лише після реєстрації спеціальних майнових прав, окремо на всі квартири або інші об’єкти, що також унеможливлює придбання житлового або нежитлового приміщення в об’єкті незаконного будівництва;
Запровадження гарантійної частки будівництва — частини об’єкта, яку забудовник не може продати до закінчення будівництва, що є дієвим джерелом для покриття витрат у разі добудови іншим замовником будівництва об’єкта незавершеного будівництва;
Замовник будівництва/девелопер зобов’язаний погоджувати коригування в проєктній документації із покупцем, якщо такі коригування впливають на інтереси покупця;
Законом встановлюються обов’язкові вимоги до розкриття інформації про замовника/девелопера будівництва та майбутній багатоквартирний будинок.

Детальніше про законопроєкт дивіться нижче в інфографіці Офісу ефективного регулювання BRDO.

З текстом законопроєкту можна ознайомитись за посиланням:w1.c1.rada.gov.ua

ПЕРЕМОЖЕМО І ВСЕ ВІДБУДУЄМО!
РАЗОМ ДО ПЕРЕМОГИ!
СЛАВА УКРАЇНІ!

Надаємо онлайн доступ до першоджерел

Контакти

Україна, 01001, м. Київ, вул. Михайла Грушевського, 3.
тел./факс: (044) 200 04 52
e-mail: office@kbu.org.ua

Прес-служба КБУ
тел.: (044) 200 04 52
e-mail: pr1.kbu@gmail.com