Новини

23 червня 2022 року відбулося засідання Комітету #КБУ з питань фінансової, банківської та інвестиційної діяльності, присвячене обговоренню двох питань, які пов’язанні з сьогоденням:
28 червня 2022 року, 12:20

Причини та наслідки різкого зростання облікової ставки НБУ. Прогноз її подальшої зміни; Обговорення пропозицій до законопроєкту № 7441-1 «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо підтримки позичальників, майно яких було знищено або зазнало пошкоджень внаслідок збройної агресії російської федерації проти України».

Окрім членів Конфедерації до участі були запрошені заступник Голови Ради Національного банку України (НБУ) Василь Фурман та Президент Асоціації Українських Банків (АУБ) - Андрій Дубас.

Голова Комітету КБУ з питань фінансової, банківської та інвестиційної діяльності, заступник Голови Ради директорів КБУ, Голова правління Глобус Банку Сергій Мамедов відкрив засідання й привітав всіх присутніх офлайн та тих, хто доєднався онлайн. Він зазначив, що зараз відбувається багато економічних змін, тому потрібно також зосередитись на тих питаннях, які стосуються роботи фінансового сектору та забудовників, адже ці поняття тісно пов'язані між собою.

Заступник Голови Ради НБУ Василь Фурман ознайомив присутніх з передумовами підвищення облікової ставки:
- Основними чинниками прискорення інфляції залишалися шоки з боку пропозиції (порушення виробничих та логістичних шляхів, руйнування потужностей та інфраструктури, окупація територій).
- Інфляційні очікування почали погіршуватися ще до початку війни на тлі високих показників інфляції, послаблення гривні та високих ризиків. Через погіршення очікувань реальна дохідність за гривневими заощадженнями набуває все більш від'ємних значень. Це стимулює економічних агентів шукати шляхи захисту заощаджень, у т.ч. купувати валюту та імпортні товари.
- В умовах повернення контрагентів до економічної логіки прийняття рішень тиск на обмінний курс посилився на всіх сегментах ринку. - Чистий продаж валюти НБУ зріс з 1.8 млрд. дол. США в березні до 3.4 млрд. дол. США в травні.
- Множинність курсів негативно впливає на стан валютного ринку: збільшення розриву між офіційним та "сірим курсом" посилює стимули для тінізації експортних операцій та незаведення валютної виручки (у т.ч. для ІТ).

Навіщо взагалі було підвищено облікову ставку?!
- Збереження високого тиску на валютному ринку → вичерпання ЗВР → погіршення очікувань + високий ризик валютної кризи.
- Може бути сприйняте як бездіяльність в умовах високої інфляції та погіршення очікувань → зниження довіри до монетарної політики (МП) + розбалансування очікувань.

Чому не зробити це повільно?
- Очікування подальшого підвищення % → обмежене посилення інтересу внутрішніх інвесторів до гривневих активів.
- Притоки капіталу в UA обмежуються високими ризиками → ставка не посилить притоки інвестицій.

Заступник Голови Ради НБУ детально зупинився на темі наслідків введення нової облікової ставки НБУ, навівши переваги та недоліки

Для населення були зазначені такі плюси:
1)Захист доходів та заощаджень від знецінення.
2)Стримане зростання цін на імпортні товари та послуги, у т.ч. на енергоносії.

Мінус - підвищення ставок за кредитами.

Переваги для бізнесу:
1)Стримане зростання цін на імпортовану сировину, паливо, комплектуючі та обладнання.
2)Менше тиску щодо перегляду заробітної плати (ЗП) (не так знецінюються).
3)Менші ризики втрати працівників (через еміграцію).
4)Стримане зростання вартості обслуговування валютного боргу.

Недоліки:
1)Подорожчання кредитів (не покритих державними програмами).
2)Погіршення конкурентоспроможності експортерів та внутрішніх виробників відносно імпортерів.
3)Менший внутрішній попит.

Переваги для Уряду:
1)Вищий попит на гривневі облігації внутрішніх державних позик України (ОВДП).
2)Стримане зростання вартості обслуговування валютного боргу.
3)Субсидування імпорту критичного для оборони та критичної інфраструктури.
4)Підвищення фіскальної стійкості.
5)Зменшення ризику валютної кризи.

Серед недоліків відчутне зростання вартості обслуговування внутрішнього боргу та зростання витрат на обслуговування держпрограм з підтримки кредитування.

Переваги для Національного банку України:
1)Зниження девальваційного та інфляційного тиску.
2)Стабілізація очікувань.
3)Економія міжнародних резервів.
4)Зменшення потреби у монетизації.
5)Зменшення ризику валютної кризи.
6)Збереження довіри до гривні та НБУ.
7)Зниження рівня невизначеності.

Недоліки:
1)Посилення тиску з боку Уряду.
2)Посилення тиску з боку експортерів та бізнесу.
3)Відчутне зростання % витрат за депозитними сертифікатами.

Наступним присутні обговорили прийняття законопроєкту № 7441-1 «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо підтримки позичальників, майно яких було знищено або зазнало пошкоджень внаслідок збройної агресії російської федерації проти України» й зазначили, що в нинішній редакції зводить нанівець всі ініціативи Держави та комерційних банків щодо розвитку та популяризації іпотечного кредитування.

“Надавати пільги та допомогу шляхом банківської системи потрібно тільки тим категоріям громадян, які дійсно зазнали збитків від військових дій через втрату майна. Тому критично важливим є обмежити дію Закону виключно на знищене майно. При цьому підтвердження факту знищення має бути прозорим та здійснюватися уповноваженим державним органом”-, пояснює Олена Дмітрієва, Перший заступник Голови Правління АТ «КБ «ГЛОБУС».

Отже, під час засідання було вирішено, що вищезазначений законопроєкт потребує додаткового опрацювання з професійною спільнотою та експертним середовищем.

Головуючий Сергій Мамедов резюмував про доцільність проведення таких зустрічей та обговорення актуальних питань бізнесу особливо в сьогоднішніх умовах.

ПЕРЕМОЖЕМО І ВСЕ ВІДБУДУЄМО!
РАЗОМ ДО ПЕРЕМОГИ!
СЛАВА УКРАЇНІ!

Надаємо онлайн доступ до першоджерел

Контакти

Україна, 01001, м. Київ, вул. Михайла Грушевського, 3.
тел./факс: (044) 200 04 52
e-mail: office@kbu.org.ua

Прес-служба КБУ
тел.: (044) 200 04 52
e-mail: pr1.kbu@gmail.com