Новини

20 червня 2022 року, компанія TOTUM LF, член #КБУ, провела вебінар на тему «Як вести бізнес в умовах війни: податки та працівники»
29 червня 2022 року, 11:30

Спікерами виступили Яна Михайлюк – Радник TOTUM, адвокат, к.ю.н. та Мирослава Нечай - Адвокат, старший юрист TOTUM.

Детальніше щодо трудових відносин в умовах війни

Були розкриті питання щодо способів призупинення трудових відносин та оновлених підстав для звільнення, інші зміни у трудовому законодавстві (укладення строкових договорів, зміни тривалості праці та відпочинку, змін умов праці) та нові законодавчі ініціативи, зокрема, законопроєкт №7251 “Проект Закону про внесення змін до деяких законів України щодо оптимізації трудових відносин“ (далі - законопроєкт № 7251).

Станом на день проведення вебінару розірвання трудового договору може відбутися:
- за ініціативою працівника;
- за ініціативою роботодавця;
- за угодою сторін;
- за причиною закінчення строку дії трудового договору.

Працівник може розірвати трудовий договір за власною ініціативою у строк, зазначений у його заяві (крім випадків примусового залучення до суспільно корисних робіт в умовах воєнного стану, залучення до виконання робіт на об'єктах критичної інфраструктури).

Працівник має написати заяву про звільнення і передати в зручний для нього спосіб: особисто, надіслати поштою рекомендованим листом з описом вкладення та з повідомленням про вручення через електронні засоби комунікацій.

День отримання листа буде вважатись днем подання працівником заяви про звiльнення.

Підстави для звільнення за ініціативою роботодавця - загальні, передбачені ст. 40 КЗпП на підставі відповідного наказу керівника підприємства. Водночас працівники, які не з'являються на роботі внаслідок ведення бойових дій, не можуть бути звільнені за прогул.

Додаткові підстави для звільнення, що наразі пропонуються за законопроєктом № 7251:
- відсутність працівника на роботі та iнформацiї про причини такої відсутності понад 4 місяці;
- неможливості забезпечувати працівникові умови праці, внаслідок що необхідні для того, виконання роботи виробничі, організаційні, технічні потужності, засоби виробництва або майно власника або уповноваженого ним органу знищені в результаті бойових дій (і якщо неможливо перевести працівника за його згодою на іншу роботу);
- смерті, визнання безвісно відсутнім тощо.

У разі масового звільнення працівників, роботодавець повідомляє про це профспілкову організацію, а також державну службу зайнятості.

Якщо звільнення відбуватиметься за угодою сторін, тоді має бути заява працівника, на підставі якої оформлюється угода про розірвання трудового договору та видається відповідний наказ керівником підприємства. Якщо ж у зв'язку з закінченням строку дії строкового трудового, то в такому випадку достатньо наказу керівника підприємства.

Щодо бронювання військовозобов’язаних

Під час вебінару обговорили процедуру бронювання військовозобов’язаних, а саме: хто може і не може бути заброньованим, які документи і куди подавати, чи може заброньований працівник виїжджати за кордон, тощо.

Так, бронюванню підлягають військовозобов'язані, які працюють в органах державної влади; в органах місцевого самоврядування; на підприємствах, установах та організаціях, яким встановлено мобілізаційні завдання (замовлення) у разі, якщо це необхідно для забезпечення функціонування зазначених органів та виконання завдань.

Процедура бронювання працівників:
1. Складення підприємством списку осіб, які підлягають бронюванню (пропозицій щодо бронювання) та обгрунтування необхiдностi такого бронювання.
2. Подання документів до військових адміністрацій або уповноважених органів державної влади (банки до НБУ, аграрії до Мінагрополітики тощо).
3. Ухвалення Мінекономіки рішення про відстрочку та повідомлення про таке рішення Міноборони.
4. Отримання заброньованими працівниками завірених витягів з наказу Міністерства економіки та повернення вiйськово-облікових документів.

Якщо працівника таки мобілізували?

Трудовий договір не розривається:
- за таким працівником зберігається місце роботи на час військової служби;
- за працівником зберігається середній заробіток (ст. 119 КЗпП);
- роботодавці, які перебувають на спрощеній системі оподаткування (крім 4 групи), можуть не сплачувати ЄСВ за такого працівника.

Для збереження гарантій за місцем роботи мобілізований працівник повинен надати такі документи:
- військовий квиток з відміткою про призов;
- для військовозобов'язаних - довідка про призов;
- для добровольців ТРО копія контракту або посвідчення військкомату, або з військової частини;
- для резервістів - витяг з наказу, або довідка про внесення до списків військової частини;
- для добровольців ТРО - копія контракту або посвідчення.

Важливо‼️ Вищезазначена інформація актуальна на день проведення вебінару (20.06.2022р.)

ПЕРЕМОЖЕМО І ВСЕ ВІДБУДУЄМО!
РАЗОМ ДО ПЕРЕМОГИ!
СЛАВА УКРАЇНІ!

Надаємо онлайн доступ до першоджерел

Контакти

Україна, 01001, м. Київ, вул. Михайла Грушевського, 3.
тел./факс: (044) 200 04 52
e-mail: office@kbu.org.ua

Прес-служба КБУ
тел.: (044) 200 04 52
e-mail: pr1.kbu@gmail.com