Новини

24 серпня 2022 року, у День Незалежності України, відбулося засідання робочої (цільової) групи FIEC – EIC «Україна», як координатора майбутньої підтримки України на етапі відбудови
30 серпня 2022 року, 09:30

У зустрічі, що відбулася в онлайн-форматі, взяли участь представники національних асоціацій європейських країн, Конфедерації будівельників України (КБУ) та заступник Представника України при Європейському Союзі (ЄС).

Розпочинаючи зустріч Кетіл Тоннінг, керівник робочої (цільової) групи FIEC-EIC «Україна» та почесний Президент FIEC, зазначив: «Це особлива зустріч через те, що 24 серпня Україна відзначає своє національне свято – День Незалежності».

Він запевнив, що від самого початку війни FIEC знаходиться цілком на стороні України. Вже на початку літа була створена робоча група, яка налагодила контакти з представниками України – зокрема, з КБУ, представниками Мінрегіону, розпочала роботу з Представництвом України при ЄС та отримала від української сторони перші документи, які окреслюють рамки можливої допомоги:
- Інформація щодо інвестицій в Україну з метою відбудови приватного сектору;
- Стратегію відбудови України, яка окреслює триетапний підхід до відновлення країни.

Президент FIEC Філіп Кремптон нагадав про участь у розширеному засіданні Ради директорів #КБУ 10 серпня та зазначив: «Від самого початку російської агресії ми співпрацюємо з КБУ для найкращої координації наших дій, і головне – для чіткого розуміння реальних потреб українців. Нам потрібен тісний та регулярний контакт з представниками української сторони для того, щоб забезпечити надходження інформації безпосередньо з місця подій та виконання ініціатив таким чином, щоб вони відповідали реальним потребам українців. Необхідно чітко розробити ті рамки, у яких буде відбуватися відбудова України. План, який оприлюднила Європейська Комісія, наразі є досить концептуальним та потребує конкретики».

Звертаючись до учасників засідання, Президент КБУ Лев Парцхаладзе подякував усім країнам – членам FIEC за їхню допомогу Україні та зазначив, що ця допомога зараз потрібна нашій країні як ніколи.

«Сьогодні символічний день – День незалежності України, а також день, коли ми можемо сказати, що прожили рівно шість місяців у стані війни. І це час, коли потрібно вже серйозно задуматися над відновленням та відбудовою України», – зазначив Президент КБУ.

Коротко розповідаючи про ситуацію, що склалася в Україні, Лев Парцхаладзе нагадав, що з України виїхали близько 11 мільйонів людей, кожна четверта сім’я була переміщена, 6 мільйонів виїхало до країн ЄС. Позитивним фактом є те, що з них вже 3 мільйони повернулось до України.

Загальна сума завданих збитків Україні складає приблизно 113,5 млрд доларів. Близько 150 тис об’єктів пошкоджено або зруйновано, з них – 136 тисяч житлових будинків (близько 16 тис. багатоповерхових та 120 тис. приватних).

Зруйновано або пошкоджено близько 5 тисяч соціальних об’єктів та близько 5 тисяч об’єктів критичної інфраструктури.

Президент КБУ нагадав, що у 2021 році ВВП України був найвищим за історію – близько 200 млрд доларів, будівельних робіт було виконано на 9,3 млрд доларів.

Але під час війни втрати ринку будматеріалів України становлять 50%, на повну потужність наразі працює лише 11% підприємств-виробників будматеріалів, частково – 73%, 16% не працюють зовсім.

Щодо потреб України у будівельних матеріалах, то наразі найбільше потрібні арматура, скло, сталеві труби, будівельні суміші, кабельна продукція, оздоблювальні матеріали тощо.

Загалом Україна має потребу у:
- імпорті будматеріалів;
- створенні виробництв будматеріалів на території України;
- спеціальній будівельній техніці (демонтажна техніка, висотні крани, автовишки, подрібнювачі бетону та ін.);
- залученні європейських будівельних компаній для спільної відбудови України та створення робочих місць (у тому числі шляхом створення спільних підприємств);
- розробці проєктів відбудови з урахуванням сучасних технологій;
- фінансуванні проєктів відбудови України.

Щодо прозорості використання допомоги, яка має надходити, Лев Парцхаладзе нагадав, що Україна отримала статус кандидата до Європейського Союзу та у зв’язку з цим затвердила нову Антикорупційну стратегію до 2025 року, яка передбачає встановлення відкритих та прозорих процедур у будівництві.

«Я хочу нагадати, що ми вже спілкувалися фактично з кожною з національних асоціацій, які входять до складу FIEC, – зазначив Лев Парцхаладзе. – І зараз ми разом з асоціаціями і FIEC шукаємо конкретні інструменти для співробітництва».

Член робочої (цільової) групи FIEC – EIC «Україна» Домініко Кампогранде нагадав учасникам засідання, що Європейською комісією вже розроблено стратегічний план відбудови України Rebuild Ukraine, розподілений на короткострокові, середньострокові та довгострокові задачі, та створена платформа Ukraine Reconstruction Platform – що об’єднує платформи Європейської Комісії, програму двостороннього патронажу та інші проєкти.

Представництво України у ЄС надало до FIEC два важливих документа – оцінку потреб України та інструкції щодо інвестицій в Україну та план того, як задіяти приватний сектор до процесу відбудови України.

«Очевидно, що фінансування цих ініціатив – один з найважливіших аспектів для досягнення усіх етапів відбудови. – зазначив Домініко Кампогранде. – Наразі у ЄС йде процес розробки інструментів фінансування: кредитування, грантів та інші. Але фактично можна сказати, що все, що стосується фінансування, досі знаходиться на концептуальному рівні і потребує доопрацювання для втілення цих ініціатив».

Президент FIEC Філіп Кремптон відмітив, що Федерація не буде збирати кошти, але ставить перед собою мету віднайти джерела фінансування. Для цього треба проводити роботу з Європейською комісією.

«Також ми звертаємося до членів нашої Федерації, щоб вони провели роботу і з’ясували можливі джерела та шляхи фінансування для відбудови України», – наголосив Філіп Кремптон.

Крім того, під час засідання робочої (цільової) групи FIEC-EIC «Україна» учасники поділилася також досвідом національних ініціатив різних країни ЄС щодо допомоги Україні у відбудові.

Представник Данії у FIEC Пітер Хелк, зокрема, відмітив: «Ми вже перейшли від виключно гуманітарної допомоги до участі у процесі відбудови. Це відбулося на початку червня, коли на національному, урядовому, державному рівнях було прийнято рішення задіяти всі Міністерства та всі державні органи у справі відбудови України. Окрім того, запущена ініціатива, про яку вже згадували, – а саме партнерство Данії з Миколаєвом, тобто партнерство держави і конкретного міста».

Пітер Хелк розповів, що відбулися консультації між представниками влади Данії та влади Миколаєва, на яких сторони звузили потреби міста до конкретних запитів і зрештою дійшли до 8 пунктів: таких як «зелений перехід», містобудування, морський сектор, інфраструктура та інші пункти. Оскільки Миколаїв продовжує знаходитися на передньому краї, важко забезпечити його відбудову. Але вже з’ясовано, що для початку реконструкції міста потрібно 13 млн євро: це вікна, системи обігріву для сезону, який невдовзі розпочнеться, та інші нагальні потреби.

Окрім того, члени Датської асоціації долучилися до збору 40 млн євро на різноманітне обладнання для знесення будівель, яке вже перевезено до України.

«Ми бачимо досить високу зацікавленість наших учасників – вони хочуть знати, яким чином можна долучитися до процесу допомоги Україні. Хоча на даному етапі у нас немає достатньо чіткої картини щодо того, яким чином ми могли би бути задіяні. Тож всі плани, озвучені у Лугано, мають бути переведені у більш конкретну площину, аби всі бажаючі розуміли, як саме вони можуть взяти участь у відбудові», – зазначив Пітер Хелк.

Представник Німеччини Надія Теохарова розповіла, що Федерація німецької індустрії готує німецько-українську конференцію за участю німецького бізнесу, представників німецького Уряду та представників України, яка відбудеться у жовтні. Також вже засновано декілька робочих груп для розробки програм допомоги у відбудові інфраструктури України.

Зазначимо, що наступне засідання робочої (цільової) групи FIEC – EIC «Україна» має відбутися 20 вересня 2022 року.

ПЕРЕМОЖЕМО І ВСЕ ВІДБУДУЄМО!
РАЗОМ ДО ПЕРЕМОГИ!
СЛАВА УКРАЇНІ!

Надаємо онлайн доступ до першоджерел

Контакти

Україна, 01001, м. Київ, вул. Михайла Грушевського, 3.
тел./факс: (044) 200 04 52
e-mail: office@kbu.org.ua

Прес-служба КБУ
тел.: (044) 200 04 52
e-mail: pr1.kbu@gmail.com