Новини

24 серпня 2022 року, у День Незалежності України, відбулося засідання робочої (цільової) групи FIEC – EIC «Україна», як координатора майбутньої підтримки України на етапі відбудови
30 серпня 2022 року, 15:30

До обговорення, зокрема, долучився заступник Представника України при Європейському Союзі (ЄС) - Сергій Терешко.

Він підкреслив: “Вже сьогодні Україна має великий список нагальних потреб, починаючи з будівельних матеріалів – скла, покрівель, обладнання та матеріалів для відновлення водопостачання, електропостачання, тепломереж та ін. – для того, щоб влада могла забезпечити поточний ремонт та відновити знищені системи постачання”.

З цією метою Україна активувала механізм з цивільного захисту Європейського Союзу, який зазвичай активують країни, що мають зруйнування через природні катастрофи. І, мабуть, вперше в історії ЄС цей механізм було активовано не через природну катастрофу, а через війну.

Цей механізм передбачає, що країни - члени ЄС надають не лише класичні різновиди гуманітарної допомоги – такі як продукти харчування, ліки, основні інструменти громадянського захисту, але й допомогу для закриття дуже конкретних, особливих потреб, що можуть включати в себе будівельні матеріали, обладнання для поновлення енергомереж, водопостачання та ін.

«Це інструмент, що дозволяє забезпечити якщо не цілісно, то хоча б точково нагальні потреби України, і сьогодні Європейський Союз вперше відкриває шлях для приватних підприємств та компаній, щоб забезпечити допомогу у втіленні цього механізму, – зазначив Сергій Терешко. – ЄС забезпечує фінанси для логістики, транспортування відповідного обладнання, використовуючи свої транспортні засоби, хаби та комунікаційні канали, а від приватного сектору та національних Урядів ми очікуємо конкретної реакції на наші потреби. Це перший канал, який ми почали використовувати ще з лютого, і досі його використовуємо».

В цілому є приблизно 100 різних списків потреб України різноманітного характеру, у тому числі – будівельного.

Що стосується більш цілісного глобального підходу, то комплексна відбудова України буде вимагати значних об’ємів інвестицій, і Україна сподівається на активну участь у цьому процесі міжнародних партнерів. Стратегічна відбудова має відбуватися спільно з просуванням статусу України як кандидата у члени ЄС.

«Ми будемо відбудовувати нашу країни вже у відповідності зі стандартами ЄС – з використанням «зелених» технологій, смарт-технологій та інше. У тому числі це стосуватиметься і відбудови інфраструктури. Це стратегія», – зазначив Сергій Терешко.

На сьогодні Кабінет Міністрів Українил вже розробив негайний план відбудови України, що повинен дозволити відновити основні соціальні сфери життя України – наприклад, відбудову шкіл, лікарень, об’єктів критичної інфраструктури, таких як водопостачання, електропостачання, що дозволить людям повернутися до своїх домівок. Зокрема, тим людям, які мають зараз тимчасовий прихисток у країнах ЄС, а також внутрішньо переміщеним особам (ВПО).

Заступник Представника України в ЄС зазначив, що важливо розуміти, що на даний момент майже 3 млн українців вважаються фактично безпритульними: або їхні домівки були знищені, або вони були змушені залишити свої домівки з огляду на безпеку.

«Український Уряд разом з Європейською комісією працює над планом найбільш цілісної стратегічної відбудови України, що розрахований на багато років. Але ми розуміємо, що нам потрібно розпочати негайні ремонтні роботи вже зараз. Тому ми працюємо одразу на декількох рівнях», – розповів учасникам засідання Сергій Терешко.

Зокрема, Україна пропонує національним та регіональним міжнародним партнерам різні інструменти партнерства та патронажу. Українська сторона пропонує конкретним країнам-членам ЄС вибрати будь-який регіон із запропонованого списку, і взяти над ним патронаж, тобто забезпечити підтримку відбудови об’єктів інфраструктури у цьому регіоні.

За даними Представництва України при ЄС, станом на день зустрічі Португалія та Естонія взяли на себе відповідальність за допомогу у відбудові Житомирської області, Франція – Чернігівської, Польща та Туреччина – Харківської, Іспанія – Одеської, Великобританія – Києва, Албанія, Азербайджан та Австрія взяли невеликі міста Київської області, такі як Ірпінь та Бородянка. Цей процес вже розпочався. Представники влади приїжджають до обраного регіону, спілкуються з місцевою владою, визначають рівень безпеки, потреби регіону та переходять до практичної співпраці. Деякі з урядів вже розпочали активну конкретну роботу. Другий рівень можливої співпраці – це регіональний рівень.

«Ми спілкуємося не лише з представниками національної влади, а також з представниками регіонів та міст. Європейський комітет заснував наприкінці червня Альянс для відбудови України, що задіяв усі регіональні та місцеві організації міст Європи для того, щоб організувати їхній зв’язок з місцевими органами в Україні для забезпечення патронажу на рівні міст. Конкретне європейське місто може таким чином допомогти конкретному українському місту – наприклад, відбудувати якусь школу чи заклад охорони здоров’я», – повідомив заступник Представника України при ЄС.

Найближчими днями відбудеться перша зустріч платформи встановлення зв’язків в рамках цього Альянсу, для того, щоб встановити контакти між містами та регіонами ЄС та України. Таким чином українці зможуть напряму презентувати конкретні потреби, які є у різних міст та населених пунктів, та спробувати віднайти допомогу чи підтримку – так само на рівні регіонів.

Сергій Терешко зазначив, що сподівається також на професійну підтримку з боку таких асоціацій як FIEC та на те, що вдасться поєднати політичну волю українців, певні фінанси та прагнення допомогти і практичний професійний досвід європейських спеціалістів. Оскільки Україні потрібні не лише, наприклад, будівельні матеріали та обладнання, але й професійна допомога – є потреба у порадах та рекомендаціях стосовно містобудування, облаштування інфраструктури, інженерних мереж.

Заступник Представника України при ЄС нагадав про нещодавню зустріч керівництва FIEC з представниками влади міста Ірпінь та керівником представництва КБУ в Київській області - Володимиром Карплюком, й закликав до подальших тісних контактів з меріями українських міст, бо саме місцева влада найкраще знає свої нагальні потреби.

Детальніше щодо зустрічі робочої (цільової) групи FIEC – EIC «Україна» за посиланням: www.facebook.com/kbuorgua/posts

ПЕРЕМОЖЕМО І ВСЕ ВІДБУДУЄМО!
РАЗОМ ДО ПЕРЕМОГИ!
СЛАВА УКРАЇНІ!

Надаємо онлайн доступ до першоджерел

Контакти

Україна, 01001, м. Київ, вул. Михайла Грушевського, 3.
тел./факс: (044) 200 04 52
e-mail: office@kbu.org.ua

Прес-служба КБУ
тел.: (044) 200 04 52
e-mail: pr1.kbu@gmail.com