Новини

01 вересня 2022 року набули чинності 11 нових ДБН та зміни до 14 існуючих державних будівельних норм
2 вересня 2022 року, 12:00

Зокрема, йдеться про зміни до таких документів:

Будинки та споруди. Заклади освіти. ДБН В.2.2-3:2018 Зміна №1 www.minregion.gov.ua

Будинки і споруди. Заклади дошкільної освіти. ДБН В.2.2-4:2018 Зміна №1 www.minregion.gov.ua

Відтак змінами передбачено:
- При проєктуванні закладів освіти/дошкільної освіти необхідно забезпечувати доступність маломобільних груп населення до вхідної групи будівель та їх безперешкодне пересування у внутрішньому просторі приміщень згідно з ДБН В.2.2-40, ДСТУ-Н Б В.2.2-31, прДСТУ EN 17210.
- Проєктування та будівництво закладів освіти/дошкільної освіти має здійснюватися з урахуванням вимог інженерно-технічних заходів цивільного захисту згідно з ДБН В.1.2-4, ДБН В.2.2-5 та інженерного захисту територій, будівель і споруд згідно з ДБН В.1.1-24, ДБН В.1.1-25, ДБН В.1.1-45, ДБН В.1.1-46.
- Підрозділ “Навчальні приміщення“ доповнено новим типом приміщення “ресурсні кімнати“ з числом питомого показника на одного учня (не менше ніж) “3,0“.
- Для учнів 1х класів допускається проєктувати приміщення класів-ігрових із розрахунку не менше ніж 3,0 м2 на одного учня, а площу спалень слід визначати із розрахунку не менше ніж 2,5 м2 на одного учня (з окремими зонами для хлопчиків та дівчаток) при місткості класів 24 учні, при 30 учнях – відповідно не менше ніж 2,4 м2 і 2,0 м2 на одного учня.
- В санітарних вузлах закладів загальної середньої освіти показник питомої площі на одного учня, (не менше) м2 : для перших класів “0,65“ замінити на “0,75“, а для других-дванадцятих класів “0,25“ – на “0,3“.
- У туалетах для учнів (студентів) одну з кабін слід передбачати універсальною (універсальна кабіна для осіб з особливими освітніми потребами /інвалідністю/) розміром не менше ніж: ширина – 1,65 м, довжина – 1,8 м. В універсальній кабіні, крім унітаза, передбачають умивальник, що обладнаний краном важільного типу, поручні на стінах і кронштейни на стіні біля унітаза на висоті 0,7-0,9 м; кабіна повинна обладнуватися системою сигналізації, ручки дверей та замикачі мають бути важільного типу, а також з можливістю відчинення замкнених дверей ззовні“.
- “Дітей з інвалідністю“ замінити на “осіб з інвалідністю та осіб з особливими освітніми потребами“.

Комплектація класів з інклюзивним навчанням згідно з має становити:
- не більше одного учня, який потребує четвертого чи п’ятого рівня підтримки;
- не більше двох учнів, які потребують третього рівня підтримки;
- не більше трьох учнів, які потребують другого рівня підтримки.

Наповнюваність інклюзивних класів (груп) – відповідно до максимально допустимої: до 24 учнів у початковій школі, до 30 учнів у гімназії та ліцеї.

Для забезпечення доступності будівлі слід обладнувати ліфтами, які влаштовують згідно з 8.6.2 ДБН В.2.2-9 та 6.3.3.1-6.3.3.5 ДБН В.2.2-40 і розраховують на перевезення крісел колісних для переміщення осіб з інвалідністю та осіб з особливими освітніми потребами.

У закладах для організації інклюзивного навчання влаштовується ресурсна кімната площею не менше ніж 24 м2 , яка мобільними меблями поділяється на зони: навчальну, побутовопрактичну (кухня та їдальня) тощо з відповідним обладнанням.

Розрахункова температура поверхні східців вхідної групи, площадок і підніжних решіток з приямками, які обігріваються, повинна бути не нижче ніж 3 0С. Вхідну групу слід обладнувати повітряно-тепловими завісами.

Повітряно-теплові завіси повинні бути розраховані на подачу в тамбур вхідної групи повітря такої температури, що забезпечує підігрівання зовнішнього повітря, що надходить у вестибюль будівлі, до температури плюс 5°С“.

Системи вентиляції слід проєктувати з урахуванням:
- метеорологічних умов;
- річного теплового балансу;
- збалансованості припливів і витяжок;
- димо- та тепловидалення у разі пожежі та задимлення у приміщеннях будівлі;
- не перевищення граничнодопустимих концентрацій шкідливих речовин у повітрі. Метеорологічні параметри повітря і концентрації шкідливих речовин (газів) у місцях забору повітря для вентиляції повинні відповідати санітарно-гігієнічним нормам“.

Внутрішнє опорядження (облицювання) стін та стелі класів, навчальних кабінетів і лабораторій, зальних приміщень слід виконувати з матеріалів із показниками, не гіршими ніж Г2, В2, Д2, Т2 за умови недопущення утворення краплин розплаву та/або фрагментів, що горять. Матеріал стелі має бути підібраний так, щоб унеможливлювати небезпеку його падіння під впливом температури від пожежі упродовж розрахункової тривалості евакуації.

При реконструкції існуючих закладів освіти/дошкільної освіти має бути забезпечено створення інклюзивного освітнього середовища згідно із ДБН В.2.2-40.

На шляхах руху слід передбачати системи навігації, візуальної статичної і оперативнозмінюваної інформації, тактильні елементи доступності (тактильні смуги, тактильні інформаційні покажчики), візуальні елементи доступності (контрастне маркування, інформаційні таблички та покажчики) та аудіопокажчики (звукові орієнтири) згідно із ДБН В.2.2-40.

Тактильні смуги (направляючі, попереджувальні та інформаційні) слід проєктувати з дотриманням архітектурного стилю будівлі закладу освіти/дошкільної освіти.

Щодо улаштування приміщень інклюзивно-ресурсних центрів

Інклюзивно-ресурсні центри можуть влаштовуватися як у будівлях закладів загальної середньої освіти, так і в приміщеннях громадських будівель чи житлово-громадських комплексів. При цьому приміщення, пристосовані для осіб з особливими освітніми потребами, мають відповідати вимогам законодавства, у тому числі державних санітарних норм і правил та цих норм.

Загальна площа інклюзивно-ресурсного центру має складати не менше ніж 50 м2 . Площа окремих кабінетів має становити не менше ніж 10-12 метрів квадратних.

ПЕРЕМОЖЕМО І ВСЕ ВІДБУДУЄМО!
РАЗОМ ДО ПЕРЕМОГИ!
СЛАВА УКРАЇНІ!

Надаємо онлайн доступ до першоджерел

Контакти

Україна, 01001, м. Київ, вул. Михайла Грушевського, 3.
тел./факс: (044) 200 04 52
e-mail: office@kbu.org.ua

Прес-служба КБУ
тел.: (044) 200 04 52
e-mail: pr1.kbu@gmail.com