Новини

Олена Шуляк, Голова партії “Слуга Народу”, заступниця Голови Комітету ВРУ з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування в інтерв’ю для НВ поділилась власною думкою, що ж буде з відбудовою зруйнованого житла, іпотекою та реформою містобудування
16 вересня 2022 року, 11:30

“Ми живемо в час найсерйозніших викликів у своєму житті. Війна впливає на все, і звісно, на будівництво”, - наголосила Олена Шуляк.

На її думку, проблема №1 - це зупинка нового будівництва. Адже з початком повномасштабного вторгнення рф на територію України будівництво по всій країні призупинилося — однак, на вільних та деокупованих територіях роботи почали відновлюватися ще в травні.

Станом на початок літа відновилися 40% від обсягів житлового будівництва в Києві, понад 60% — на Одещині та до 90% — у західних областях. Наразі ситуація на ринку є невизначеною. Собівартість будівництва й запуск нових черг відтерміновується, лунають песимістичні прогнози, що нового будівництва взагалі не буде, й це зажене галузь у глибоку кризу.

Олена Шуляк розповідає, що такий прогноз має сенс, якщо орієнтуватися на звичний для всіх стан справ. Проте, війна все змінила. Звісно, звичного органічного попиту стане менше, що природно для країни та економіки в стані війни. Водночас десятки тисяч людей в Україні потребують житла, й держава за підтримки міжнародних партнерів планує його надати.

“Ми вже маємо готовий до другого читання законопроєкт, який передбачає, що компенсації громадянам за втрачене житло надаватимуться за загальним принципом «метр за метр».

Відбудова фінансуватиметься, переважно, за рахунок донорських коштів, а також конфіскованих активів російської федерації”, - пояснює вона.

Йдеться про капітальний ремонт і нове будівництво, принаймні, 120 тис. осель, з яких 75 тис. — це квартири. Це дані щодо житла, у які не входить соціальна та транспортна інфраструктура. Мета — новобудови на місці зруйнованих будівель в Ірпені, Тростянці, Чернігові та інших деокупованих містах.

Проблема №2 - низький попит через відсутність заощаджень у громадян.

“Звісно, ринок не має функціонувати суто на забезпечення компенсацій за втрачене житло. Для галузі, економіки та громадян важливо, щоби комерційне житло продовжувало будуватися. Проте, війна призводить до економічних потрясінь, і громадяни часто змушені витрачати на поточні потреби або притримувати заощадження. За такої ситуації ще більшої актуальності набуває іпотечне кредитування та лізинг”, - розповідає Олена Шуляк.

Через слабкий розвиток іпотеки в Україні за роки склалася ситуація, коли для сім'ї із середніми прибутками на житло потрібно заощаджувати роками. Водночас за різними даними та залежно від міста, від 20% до 60% об'єктів на первинному ринку купуються не для проживання, а як інвестиція. Голова партії «Слуга Народу» пояснює, що така недоступність житла для кінцевого користувача є нездоровою ситуацією і значно знижує попит, особливо на новобудови.

Окремо пані Шуляк зазначила, що зараз Кабінет Міністрів України ініціював та затвердив програму доступної іпотеки під пільгові 3% для військових, лікарів, вчителів і науковців. У планах — з початку наступного року масштабувати програму зі ставкою 7% для всіх, хто хоче покращити свої житлові умови. Для того, щоби зробити доступну іпотеку справді масштабною, Верховна Рада України (ВРУ) нещодавно ухвалила Закон, згідно з яким, предметом застави під іпотеку тепер може бути спеціальне майнове право на майбутнє житло. Завдяки чому зросте кількість потенційних іпотек та стимулюватиметься нове будівництво.

Проблема № 3: Вплив війни на принципи містобудування

Повномасштабне вторгнення змусило переоцінити багато речей, зокрема й те в наскільки безпечних містах живуть громадяни.

“Я вже неодноразово казала про те, що відбудова країни має відбуватися за новими принципами. А реформа містобудівної діяльності набуває нових особливостей через воєнні реалії”, - наголосила Олена Шуляк.

Ключова мета лишається незмінною — прозорі правила гри для всіх учасників процесу. Наразі реформа — це ціла «екосистема» вже прийнятих та проєктів законів, які спрямовані на максимальну цифровізацію галузі та впровадження BIM-технологій, жорсткий контроль за незаконними забудовами, збільшення відповідальності за незаконне будівництво, уже згаданий тут закон щодо захисту інвесторів у житло.

“Усі вони працюватимуть на мінімізацію корупції та є частиною впровадження Антикорупційної стратегії України до 2025 року”, - резюмувала заступниця Голови Комітету ВРУ з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування.

Детальніше за посиланням: nv.ua/ukr/opinion/

ПЕРЕМОЖЕМО І ВСЕ ВІДБУДУЄМО!
РАЗОМ ДО ПЕРЕМОГИ!
СЛАВА УКРАЇНІ!

Надаємо онлайн доступ до першоджерел

Контакти

Україна, 01001, м. Київ, вул. Михайла Грушевського, 3.
тел./факс: (044) 200 04 52
e-mail: office@kbu.org.ua

Прес-служба КБУ
тел.: (044) 200 04 52
e-mail: pr1.kbu@gmail.com