Новини

Компанія CBRE Ukraine, член #КБУ, підготувала дослідження, як змінюються тренди в комерційній нерухомості
26 вересня 2022 року, 09:30

За останні півроку кількість вакантних площ бізнес-центрів зросла до 18%, торгові центри втратили міжнародних орендарів і покупців, а сотні тисяч квадратних метрів складів згоріли внаслідок бойових дій.

Зазначається, що від початку великої війни орендарі офісної нерухомості реагували на військову агресію по-різному. Великі міжнародні компанії очікували і не скорочували орендовані офісні площі, продовжуючи повністю або частково сплачувати орендну плату, пояснюють у консалтинговій компанії CBRE Ukraine.

Українські компанії переїжджали у менші та дешевші бізнес-центри, укладаючи короткострокові договори.

З початку червня поточного року фіксується незначне відновлення рівня відвідування офісів працівниками, які продовжують працювати або повернулися до Києва.

У CBRE Ukraine розповідають, що складська нерухомість серед решти ринків комерційної нерухомості отримала найбільші руйнування через ракетні обстріли. Цей ринок втратив 22% площ лише в київському регіоні, що в рази сповільнило темпи розвитку сегменту.

Протягом перших місяців великої війни на заході України сформувався попит на складські об’єкти як місця для створення хабів із зберігання та сортування гуманітарної допомоги, що надходить з-за кордону.

©️"Попит на склади в безпечніших областях спричинив зростання цін на оренду. Проте ближче до травня-червня ціни та попит стабілізувалися, оскільки частина гравців з Київської області, яка шукала нерухомість на заході, почала повертатися", – розповідає керівниця департаменту складської та логістичної нерухомості CBRE Ukraine Наталія Сокирко.

Заповнюваність приміщень

За рік, з червня 2021 року до червня 2022 року, середній рівень вакантності на ринку офісних приміщень зріс на 3,3% до 17,7%.

Зростання зумовлене передусім скороченням офісних площ великих компаній і переїздом малих та локальних компаній у більш бюджетні бізнес-центри разом з відсутністю нового попиту.

У CBRE Ukraine припускають, що повноцінно оцінити загальний обсяг площ, які стали вакантними через війну, можна буде в третьому-четвертому кварталах 2022 року.

Попит і пропозиція

Світова пандемія боляче вдарила по ринку офісної нерухомості. Він почав відновлюватися у 2021 році, але після 24 лютого 2022 року знову обвалився.

До червня попит на офісні приміщення залишався низьким. Він був представлений переважно оптимізацією площ орендарями, продовженнями чинних орендних договорів або їх переглядами.

©️"Протягом першого півріччя 2022 року не був введений в експлуатацію жодний новий бізнес-центр. Загальний обсяг офісних площ Києва майже не змінився і становить 2,1 мільйона квадратних метрів", – повідомили в компанії CBRE Ukraine.

За оптимістичного сценарію, якщо бої завершаться у 2022 році, девелопери до кінця року введуть в експлуатацію близько 114 тис м² нової офісної нерухомості.

©️"Поки деякі проєкти, заплановані до введення в експлуатацію наприкінці 2022 року, були призупинені щонайменше до 2023 року, значна кількість проєктів відновила діяльність наскільки це було можливо", – повідомили в CBRE Ukraine.

Торговельна нерухомість в Україні стала однією з головних цілей російської терористичної армії. Частина ТРЦ повністю або частково знищені в результаті російських обстрілів: "Караван" (Харків), Fabrika (Херсон), Retroville (Київ), Port City, "Україна" (Маріуполь), "Амстор" (Кременчук).

За інформацією CBRE Ukraine, активізація попиту на склади спостерігалася у квітні-травні після деокупації київського регіону. У результаті загальний обсяг валового поглинання (скільки квадратних метрів припадало на нових орендарів) на ринку Києва за пів року становив близько 44 тис м², показавши 9-відсотковий приріст до першого півріччя 2021 року.

©️"Це відбувалося внаслідок вимушеного переїзду компаній із зруйнованих складів. Структура попиту майже не змінилася. Основними орендарями були логістичні оператори (64%), фармкомпанії (19%) і торгові мережі (11%)", – каже Наталія Сокирко.

За даними компанії, на Київщині загальний обсяг конкурентних складських площ зменшився з 1,6 млн м² до 1,3 млн кв м².

Ціни

На ринку торговельної, офісної та складської комерційної нерухомості ціни знизилися всюди, крім західного регіону. У першому півріччі ринок коливався на користь орендарів офісів.

©️"Орендарі отримали можливість напрацювати більш вигідні умови продовження оренди. Орендодавці виявляють значну гнучкість, надаючи знижки 30-60% на час дії воєнного стану. Крім того, протягом перших місяців війни деякі об'єкти дозволяли не сплачувати орендну плату", – повідомили в CBRE Ukraine.

За даними консалтингової компанії, запитувана орендна ставка на тривалі контракти становить 20-26 дол за м² у класі А і 9-20 дол – у класі В.

Укриття

У CBRE Ukraine кажуть, що під час пошуку локацій орендарі звертають увагу на наявність бомбосховища або паркінгу, час, за який можна туди дістатися, обладнання паркінгу місцями для сидіння, віддаленість від об’єктів критичної інфраструктури та можливість встановлення металевих ролетів на великі вікна.

Прогнози

У середньостроковій перспективі ситуація на ринку офісної нерухомості залишиться складною.

Попит на офіси, індикатором якого є зайнятість населення, в умовах економіки воєнного часу буде обмеженим. Проте досвід, отриманий офісним ринком у кризові 2008 рік, 2014-2015 роки та 2020-2021 роки, підготував його до війни.

©️"Очікуємо, що восени можна буде спостерігати формування перших трендів на ринку", – повідомили в CBRE Ukraine.

За прогнозами експертів, протягом 2022 року обсяги вакантних площ будуть збільшуватися, але до кінця 2022 року темпи цього росту сповільняться. Разом з тим, ставки оренди не зміняться або трохи знизяться.

Попит на склади буде помірним до кінця 2022 року через війну та руйнування. Враховуючи ризики, девелопери відкладуть введення в експлуатацію завершених проєктів і призупинять реалізацію тих, що проєктуються.

Детальніше за посиланням: www.epravda.com.ua

ПЕРЕМОЖЕМО І ВСЕ ВІДБУДУЄМО!
РАЗОМ ДО ПЕРЕМОГИ!
СЛАВА УКРАЇНІ!

Надаємо онлайн доступ до першоджерел

Контакти

Україна, 01001, м. Київ, вул. Михайла Грушевського, 3.
тел./факс: (044) 200 04 52
e-mail: office@kbu.org.ua

Прес-служба КБУ
тел.: (044) 200 04 52
e-mail: pr1.kbu@gmail.com