Новини

Міністерство інфраструктури України разом з Міністерством цифрової трансформації України і RISE Ukraine презентували дизайн нової електронної системи управління відбудовою!
27 вересня 2022 року, 12:00

Україна вже має досвід створення провідних державних електронних систем: ProZorro та "ProZorro.Продажі", eHealth, "Дія" – ці назви відомі в усьому світі. Проте нова цифрова система допоможе забезпечити інклюзивну, ефективну і швидку відбудову країни, а також прозорість використання коштів.

За обсягом даних, функціоналом і покриттям процедур це буде найбільш масштабна електронна інфраструктура у світі.

©️“Якби ми планували відбудову у 20 сторіччі, то вона мала б відповідати двом з трьох критеріїв: ефективна, інклюзивна та швидка. Усі три критерії в демократичному суспільстві минулого сторіччя втілити було неможливо.

Однак ми у 2022 році, в Україні, яка є лідером у сфері цифровізації державного управління. Тому в нас є шанс втілити всі критерії: зробити велику відбудову, яка була б ефективною, інклюзивною, швидкою і, відповідно, демократичною”, - зазначає Олексій Дорогань, виконавчий директор BRDO, співзасновник коаліції RISE Ukraine.

Цифрова система управління відбудовою допоможе Україні досягти одразу двох цілей. Перша – інклюзивна, ефективна і швидка відбудова. Друга – забезпечення довіри до відбудови, виділення достатніх коштів на її реалізацію.

З чого складатиметься електронна система?

©️“Держава вже працює над дизайном цифрової системи. Вона буде складатися з кількох модулів: окремих підсистем, реєстрів та механізмів обміну даними між ними. Вона покриватиме процеси від ініціації проєкту до його завершення”, - коментує Олексій Дорогань.

При цьому окремий проєкт відбудови (відновлення) покриватиме як фізичну відбудову або реконструкцію одного об’єкта, так і комплекс об’єктів або додаткові процеси, пов’язані з відновленням функціонування об'єкта.

Так, Мінінфраструктури за підтримки інших Міністерств розробляє реєстр пошкодженого майна. Він забезпечує цифровізацію процесу "Інвентаризація та оцінка збитків". Дані цього реєстру використовуватимуть для планування проєктів відновлення. Це буде відбуватися в окремому модулі системи.

Олексій Дорогань додав, що тендери на закупівлю товарів та послуг для реалізації проєктів будуть проходити в системі ProZorro, яка виконуватиме функцію одного з модулів цифрової системи відбудови. На кожній стадії буде окремий електронний модуль, який виконуватиме свою частину завдань.

Система буде охоплювати такі оцифровані етапи проєктів:
- інвентаризація та оцінка збитків;
- збір та аналіз даних для пріоритезації та планування відбудови;
- планування та пріоритезація проєктів;
- фінансування проєктів;
- реалізація проєктів;
- оплата робіт;
- введення в експлуатацію та утримання.

Кожен етап потребує значних людських ресурсів, а також збору, обробки та аналізу великих масивів даних, моделювання, прогнозування та інших дій, пов’язаних з даними.

Чому пілотний проєкт запускає Мінінфраструктури?

Окремі модулі електронної системи управління відбудовою вже працюють. Невдовзі на базі Мінінфраструктури буде запущена скорочена версія системи. Це дозволить здійснювати відбудову критичної інфраструктури з максимально можливими прозорістю та підзвітністю.

Міністерство бере загальний підхід і застосовує його до інфраструктурної відбудови. Інфраструктурні об’єкти – найскладніші, найдорожчі, з найбільшими ризиками, тому на них можна перевірити операційне управління і моніторинг.

©️“Ми зможемо робити висновки, вносити правки в процеси і дизайн. Дані використаємо для побудови аналогічного процесу за іншими видами об’єктів”, - зазначив виконавчий директор BRDO, співзасновник коаліції RISE Ukraine.м

Яка роль RISE Ukraine в створенні системи?

За словами Олексія, RISE Ukraine бере активну участь у розробці системи, допомагаючи виконувати окремі роботи. Вона підтримує відбудову і просуває ключові принципи: прозорість, підзвітність та ефективність. Тому наполягається на відкритті даних системи для всіх, окрім представників держави-агресора.

На думку розробників, потрібно створити зручні управлінські дашборди в смартфоні та публікувати дані за стандартами (Open Contracting Data Standard) для міжнародних партнерів та громадськості. Тільки так системі будуть довіряти.

©️“Зараз ми залучені в аналіз бізнес-процесів циклу проєктів відбудови та проєктування системи. Далі буде пілотування на базі одного з напрямків. Потім система буде доопрацьована і покриє пілотний напрямок та проєкти всіх типів”, - резюмує Олексій Довгань.

Детальніше за посиланням: www.epravda.com.ua

ПЕРЕМОЖЕМО І ВСЕ ВІДБУДУЄМО!
РАЗОМ ДО ПЕРЕМОГИ!
СЛАВА УКРАЇНІ!

Надаємо онлайн доступ до першоджерел

Контакти

Україна, 01001, м. Київ, вул. Михайла Грушевського, 3.
тел./факс: (044) 200 04 52
e-mail: office@kbu.org.ua

Прес-служба КБУ
тел.: (044) 200 04 52
e-mail: pr1.kbu@gmail.com