Новини

Знайомимо детальніше щодо Зміни №1 ДБН В.2.2-15:2019 “ЖИТЛОВІ БУДИНКИ. Основні положення”, що набула чинності з 01.09.2022
27 вересня 2022 року, 15:00

Частина 1.

Відтак окремі терміни в розділі 3 “Терміни та визначення понять” викладено у нових редакціях:
- житловий будинок секційного типу - багатоквартирний будинок, що складається з однієї або декількох секцій, відокремлених одна від одної стінами без прорізів квартира;
- кухня-їдальня (вітальня) - приміщення з обідньою зоною для приймання їжі, а також з розміщенням кухонного обладнання для приготування їжі, миття, зберігання посуду та інвентаря;
- лоджія - приміщення, вбудоване в будинок або прибудоване до нього, що має стіни з трьох боків (або з двох – при кутовому розташуванні) на всю висоту поверху і огорожу з відкритою боку. Може виконуватися з покриттям і склінням, має глибину, обумовлену умовами інсоляції та освітлення приміщення, до якого вона примикає;
- планувальна позначка рівня землі - геодезична позначка рівня поверхні землі після проведення планування території зрізанням або підсипанням;
- тераса - відкрита площадка, що прибудована до будинку, вбудована в нього або вбудовано-прибудована, яка не має обмеження за глибиною та може розміщуватися над розташованим нижче поверхом.

Також до підсобних приміщень додатно “гардеробна”.

Додано нові терміни:
- балкон французький - тип балкона, що не має власної площадки, де огорожа встановлюється безпосередньо у прорізі із зовнішнього боку, прямо перед дверима. Можливий також варіант з площадкою глибиною не більше ніж 0,4 м;
- веранда - засклене неопалюване приміщення, що прибудоване до будинку, вбудоване в нього або вбудовано-прибудоване, яке не має обмеження за глибиною та може розміщуватися над розташованим нижче поверхом;
- вузол сходово-ліфтовий - приміщення сходової клітки з шахтою ліфта (ліфтів), допускається з розміщенням: ліфтового холу (холів), пожежобезпечної зони та сміттєпроводу; - обладнання внутрішньоквартирне - інженерно-технічне обладн
ання, що має індивідуальні вводи та підключення до внутрішньо-будинкових інженерних систем та індивідуальні прилади обліку і регулювання витрати енергоресурсів при споживанні мешканцями квартири комунальних послуг, розташоване у додатковому санітарно-технічному приміщенні або ніші біля огороджувальних конструкцій квартири;
- підпілля провітрюване - відкритий простір під будинком між поверхнею ґрунту і нижнім перекриттям першого надземного поверху;
- системи інженерні внутрішньобудинкові - уведення інженерних комунікацій для подавання комунальних ресурсів та енергії, а також інженерне обладнання для трансформації і (або) виробництва і подавання потужностей ресурсів і енергії до внутрішньоквартирного обладнання, для надання комунальних послуг із забезпечення роботи вертикального транспорту (ліфтів тощо) і сміттєвидаляння.

Також Зміною №1 ДБН В.2.2-15:2019 передбачено наступне:
- Поверховість і протяжність будинків визначаються містобудівною документацією на місцевому рівні з урахуванням забудови, що історично сформована, інших містобудівних умов та обмежень. При визначенні поверховості і протяжності житлових будинків в сейсмічних районах слід виконувати вимоги ДБН В.1.1-12.
- У житлових будинках з умовною висотою понад 26,5 м потрібно передбачати влаштування приміщень чергового персоналу, куди мають виводитись сигнали від систем автоматики і диспетчеризації цих будинків. Такі приміщення допускається суміщати з приміщеннями консьєржів, охорони. У складі комплексної забудови повинні створюватися об’єднані диспетчерські пункти.
- При проектуванні і будівництві житлового будинку повинні бути забезпечені умови для життєдіяльності МГН: доступність ділянки, будинку та доступ до квартир.Тактильні елементи доступності мають розташовуватися на прибудинковій території згідно з ДБН В.2.2-40. Допускається розміщення квартир у рівні першого поверху із можливістю виходу безпосередньо назовні з влаштуванням окремого входу.

Щодо підрозділ даного ДБН “Вимоги до окремих елементів будинків”

Надано пункт 5.7. у новій редакції:
- ширина коридору В ЖИТЛОВИХ будинках між сходами чи торцем коридору і сходами, а також галереї повинна бути не менше ніж 1,8м. Вхід до будинку слід влаштовувати на рівні позначки тротуару за умови влаштування твердого покриття з обладнанням водовідведення та улаштуванням антикригових електричних кабельних систем згідно з ДСТУ- Н Б В.2.5-78.

Допускається передбачати електрощитову у верхньому підземному, підвальному, цокольному поверхах в окремому приміщенні з безпосереднім виходом назовні або у сходову клітку за умови унеможливлення її затоплення та з влаштуванням шумоізоляції огороджувальних конструкцій згідно з ДБН В.1.1-31. Допускається розміщення електрощитової для живлення системи протидимного захисту на верхньому технічному поверсі.

Рекомендується також передбачати ніші для встановлення поштоматів. Поштомати, які передбачаються для встановлення у нішах на шляхах евакуації, слід виконувати з негорючих матеріалів.

Рівень покрівлі вбудованих і вбудовано-прибудованих приміщень громадського призначення в місцях примикання до житлової частини будинку не повинен перевищувати позначок підлоги вище розташованих житлових приміщень, а за наявності балконів, лоджій не повинен перевищувати позначок їх підлоги.

Застосування безгорищних дахів (суміщених покриттів) допускається у покриттях мансард, терас у житлових будинках терасного типу та над квартирами верхніх поверхів житлових будинків і гуртожитків із застосуванням покриттів традиційного типу з розрахованою вентиляційною системою в її складі або інверсійного типу з дотриманням нормативних параметрів мікроклімату, теплового режиму та шуму згідно з ДБН В.2.6-31, ДБН В.2.6-220, ДБН В.1.2-10, ДСТУ Б EN 15251, ДСТУ Б EN ISO 7730.

При проектуванні житлових приміщень слід виходити з можливості наступного їх дообладнання та перепланування. Площа загальної кімнати в однокімнатній квартирі повинна бути не меншою ніж 14 м2 , в інших квартирах – не менше ніж 16 м2 . Мінімальна площа спальні – 9 м2 . Мінімальна площа кухні (обладнана мийкою та плитою для приготування їжі) – 8 м2 , в однокімнатній квартирі допускається зменшувати площу кухні до 7 м2 . Допускається в квартирах влаштування кухні-ніші, а також об’єднання кухні із загальною кімнатою (вітальнею) за умови їх обладнання електроплитою та примусовою витяжною вентиляцією.

Кожна квартира має бути обладнана, як мінімум, одним суміщеним санвузлом площею не менше ніж 4,9 м² з ванною (або душем), умивальником і унітазом. При проектуванні роздільних санвузлів площа ванної кімнати з ванною (або душем) та умивальником має бути не менше ніж 3,3 м² , туалету з унітазом і умивальником – 1,5 м².

Пункт 5.22 та 5.24 данного ДБН викладено у новій редакції:
- Ширина підсобних приміщень квартир повинна бути не менше ніж: кухні – 2,3 м; передпокою – 1,6 м; коридорів, що ведуть до житлових кімнат, – 1,5 м;
- Місця розташування балконів і лоджій багатоповерхових житлових будинків визначаються проектним рішенням з урахуванням вимог 8.10 та 10.3.

Щодо підрозділу “Гуртожитки”

Гуртожитки для робітників, службовців та молоді, що навчається, допускається проектувати місткістю не більше ніж 500 осіб.

На кожному поверсі гуртожитку, а також у кожному осередку має бути обладнаний універсальний санвузол площею не менше ніж 4,9 м2 з ванною (або душем), умивальником і унітазом.

Щодо підрозділу “Нежитлові поверхи (приміщення)“

Вбудовані і вбудовано-прибудовані приміщення громадського призначення, які розташовуються вище третього поверху, повинні виділятися в окремий протипожежний відсік від житлової частини будівлі, а ті, що розташовуються до третього поверху включно, повинні відокремлюватися від житлової частини протипожежними стінами (перегородками) та протипожежними перекриттями із класом вогнестійкості, який відповідає нормованому класу вогнестійкості перекриття будинку відповідного ступеня вогнестійкості згідно із ДБН В.1.1-7. Протипожежні стіни (перегородки) та перекриття, які відокремлюють вбудовані і вбудованоприбудовані приміщення громадського призначення від житлової частини, повинні бути без віконних та дверних прорізів.

Зазначені стіни (перегородки) та перекриття у гуртожитках та спеціалізованих квартирних будинках для осіб з інвалідністю можуть мати прорізи з відповідним заповненням згідно з ДБН В.1.1-7. При цьому типи сходових кліток окремого протипожежного відсіку вбудованоприбудованих приміщень допускається передбачати з урахуванням умовної висоти протипожежного відсіку згідно з ДБН В.1.1-7.

У підземних, підвальних, цокольних і на першому поверхах одноквартирних та багатоквартирних житлових будинків допускається улаштування вбудованих і вбудованоприбудованих гаражів, автостоянок для машин і мотоциклів та приміщень пожежнорятувальних підрозділів (на першому поверсі) згідно з вимогами ДБН Б.2.2-12 та ДБН В.2.3-15.

Вбудовані і вбудовано-прибудовані приміщення громадського призначення повинні мати окремі шляхи евакуації, ізольовані від житлової частини будинку. Не допускається обслуговування системами протидимного захисту житлової частини вбудовано-прибудованих приміщень громадського призначення.

Конструкції суміщеного покриття стилобату повинні мати клас вогнестійкості не менше класу вогнестійкості міжповерхового перекриття будинку з межею поширення вогню М0.

У складі житлових будинків у межах території населеного пункту, віднесеного до відповідної групи з цивільного захисту, для укриття мешканців (населення), необхідно передбачати улаштування споруд подвійного призначення із захисними властивостями сховищ:
- для населеного пункту, віднесеного до групи особливої важливості з цивільного захисту, класу А-ІІ; - для населеного пункту, віднесеного до інших відповідних груп з цивільного захисту, класу А-IV; - з конструктивними, планувальними та інженерними рішеннями згідно з ДБН В.2.2-5.

Під час проектування житлових будинків в населених пунктах, не віднесених до відповідних груп з цивільного захисту, для укриття мешканців слід передбачати улаштування споруд подвійного призначення із захисними властивостями протирадіаційних укриттів групи П-1, з конструктивними, планувальними та інженерними рішеннями згідно з ДБН В.2.2-5.

У житлових будинках електрощитові, вентиляційні камери повинні відокремлюватись від інших приміщень протипожежними перегородками 1-го типу та протипожежними перекриттями 3-го типу, а двері виходів з технічних поверхів, виходів на покрівлю, горище, ніш інженерних комунікацій, позаквартирних комор повинні бути протипожежними 2-го типу для будинків І-ІІ ступенів вогнестійкості, 3-го типу – для будинків інших ступенів вогнестійкості, за винятком V згідно з ДБН В.1.1-7.

Друга частина згодом.

З текстом документу можна ознайомитись за посиланням: l.facebook.com/l.php

ПЕРЕМОЖЕМО І ВСЕ ВІДБУДУЄМО!
РАЗОМ ДО ПЕРЕМОГИ!
СЛАВА УКРАЇНІ!

Надаємо онлайн доступ до першоджерел

Контакти

Україна, 01001, м. Київ, вул. Михайла Грушевського, 3.
тел./факс: (044) 200 04 52
e-mail: office@kbu.org.ua

Прес-служба КБУ
тел.: (044) 200 04 52
e-mail: pr1.kbu@gmail.com