Новини

17 жовтня 2022 року юридична компанія Dictio Law Firm, член Ради директорів #КБУ та офіційний партнер Recovery Forum Ukraine 2022, провела вебінар на тему: “Тимчасові споруди для життєзабезпечення населення”
19 жовтня 2022 року, 09:30

Спікерами виступили Олена Штогрин, керуючий партнер Dictio Law Firm, член Ради директорів КБУ та Сергій Красуленко, директор Східних ринків компанії Modular System.

Зокрема, обговорили наступне:
- Суть поняття «тимчасові споруди для життєзабезпечення населення (ТС)», вимоги до ТС, їх зведення, перенесення та демонтажу;
- Чи є ТС об’єктом будівництва в розумінні Закону № 2254-IX та об'єктом нерухомості відповідно до Цивільного кодексу України (ЦКУ)?
- Що має містити запит на отримання висновку про можливість/неможливість розміщення такого об’єкта?
- Технічна сторона та проблеми, які виникають на практиці, у т.ч. з встановленням модульних містечок та підключенням до комунікацій.
- Різниця між ТС, модульним і традиційним будівництвом.

Знайомимо з виступом Олени Штогрин на тему “ОГЛЯД ЗАКОНУ ВІД 12.05.2022 № 2254-IX “Про внесення змін до деяких законів України щодо першочергових заходів реформування сфери містобудівної діяльності”

Тимчасові споруди для життєзабезпечення населення (ТС) – це малоповерхова (до 2 поверхів) швидкомонтована споруда з полегшених конструкцій (мобільна (інвентарна), збірно-розбірна, КОНТЕЙНЕРНОГО АБО КОМБІНОВАНОГО ТИПУ тощо), що задовольняє встановлені КМУ мінімально необхідні вимоги для життєзабезпечення ВПО та може бути демонтована і переміщена з подальшим повторним використанням. Це тимчасове рішення.

Модульні будинки для постійного проживання – це будівлі, що будуються з готових, попередньо підготовлених збірних конструкцій (модулів). З'єднання також можуть бути як горизонтальними, так і вертикальними, утворюючи таким чином багатоповерхові будівельні конструкції. Тобто це постійне рішення, яке конкурує з традиційним будівництвом.

ПРОЦЕС РОЗМІЩЕННЯ ТС

Голова громади або Начальник військової адміністрації (ВА)
Рішення щодо розробки схеми розміщення
Розпорядження щодо меж територій
Обирає архітектора

СХЕМА РОЗМІЩЕННЯ не підлягає:
СЕО, розгляду архітектурно-містобудівною радою, обговоренню, може не враховувати містобудівну документацію.

Водночас погоджується уповноваженим органом містобудування та архітектури та затверджується відповідним головою або начальником ВА.

Фактичний монтаж ТС можливий вже після прийняття рішення про розробку схеми. У разі невідповідності розміщення надалі затвердженій схемі підлягає приведенню у відповідність.

Схема розміщення ТС - це документація у вигляді текстових та графічних матеріалів, якою визначаються планувальні, архітектурні, конструктивні, технічні, технологічні рішення щодо розміщення, зведення (монтажу), безпечної експлуатації, демонтаж ТС та інженерних мереж, необхідних для функціонування таких споруд, а також необхідні ресурси і витрати коштів (кошториси).

Розробляється архітектором або під його керівництвом у формі електронного документа та вноситься до Реєстру будівельної діяльності у форматі, визначеному КМУ в Порядку ведення електронної системи.

Схема розробляється для земель комунальної власності, у т.ч. на яких не сформовано земельні ділянки.

Кошторис розробляється лише у разі розміщення ТС за рахунок коштів державного або місцевого бюджету.

На час ВС та ще потім протягом 1 року ТС та інженерні мережі розміщуються на земельних ділянках будь-якої категорії, крім (без зміни їх цільового призначення):
- земель природоохоронного,
- історико-культурного,
- лісогосподарського призначення.

Розміщення на зазначених ділянках інших об’єктів здійснюється відповідно до їх цільового призначення.

На відміну від традиційних будинків, ТС, їх комплекси НЕ є об’єктами будівництва у розумінні ЗУ “Про регулювання містобудівної діяльності” та об’єктами нерухомого майна у розумінні ЦКУ.

ТС можуть бути демонтовані та повторно використані (наприклад, для військових цілей).

СПРОЩЕНА ЗМІНА ЦП ПРИ НОВОМУ БУДІВНИЦТВІ/РЕКОНСТРУКЦІЇ БУДІВЕЛЬ ДЛЯ ТИМЧАСОВОГО ПРОЖИВАННЯ ВПО

Допускається зміна цільового призначення (ЦП) земельної ділянки без дотримання правил співвідношення між видом ЦП та функціонального призначення території, ОКРІМ:
- земель природоохоронного,
- історико-культурного призначення,
- випадків, якщо згідно з містобудівною документацією на території відповідної ділянки передбачено розміщення

Висновок про можливість/неможливість розміщення надається уповноваженим органом на безоплатній основі протягом 10 робочих днів.

Запит про надання висновку повинен містити, зокрема:
- код будівлі, необхідної для тимчасового проживання ВПО;
- орієнтовна висота будівлі/споруди, необхідної для тимчасового проживання внутрішньо переміщених осіб;
- орієнтовний відсоток забудови земельної ділянки;
- орієнтовна кількість ВПО, яку планується розмістити в об’єктах, для розміщення яких планується використання земельної ділянки;
- орієнтовний відсоток забудови земельної ділянки.

Отримання технічних умов щодо водо-, тепло-, електро- і газопостачання, водовідведення, зовнішнього освітлення, відведення зливових вод та телекомунікацій може здійснюватися за бажанням замовника до отримання права на виконання будівельних робіт або до прийняття об’єкта в експлуатацію.

ПРОЄКТ ПОСТАНОВИ КМУ І ВИМОГИ ДО ТС

Згідно ЗУ від 12.05.2022 № 2254-IX КМУ мають бути встановлені мінімальні вимоги до ТС Проєктом Постанови(внесеним Мінрегіоном №7/31/8209-22 від 19.08.2022) планується затвердити порядок розроблення, погодження, оприлюднення схеми розміщення тимчасових споруд для життєзабезпечення населення, її склад та зміст, вимоги до тимчасових споруд для життєзабезпечення населення, їх зведення, перенесення та демонтажу.

Схема розміщення ТС буде містити опис кліматичних умов місцевості, рішення з захисту будівель від природних небезпек, технології виконання монтажних робіт, заходи з рекультивації земель після демонтажу ТС і т.ін.

Рішення щодо готовності тимчасових споруд (комплексів тимчасових споруд) до експлуатації приймається управителем на підставі проведення комісійного огляду.

Повний запис вебінару за посиланням: www.facebook.com/kbuorgua/videos

ПЕРЕМОЖЕМО І ВСЕ ВІДБУДУЄМО!
РАЗОМ ДО ПЕРЕМОГИ!
СЛАВА УКРАЇНІ!

Надаємо онлайн доступ до першоджерел

Контакти

Україна, 01001, м. Київ, вул. Михайла Грушевського, 3.
тел./факс: (044) 200 04 52
e-mail: office@kbu.org.ua

Прес-служба КБУ
тел.: (044) 200 04 52
e-mail: pr1.kbu@gmail.com