Новини

Олена Дмітрієва, перший заступник Голови правління Глобус Банку, члена Ради директорів #КБУ, спеціально для Конфедерації будівельників України надала коментар щодо змін до Положення НБУ №351 в частині розрахунку кредитного ризику за іпотечними кредитами на придбання майнових прав
20 жовтня 2022 року, 10:30

Національний банк України (НБУ) виконав свою обіцянку після прийняття Закону України "Про гарантування речових прав на об’єкти нерухомого майна, які будуть споруджені в майбутньому" (широко відомий забудовникам як Законопроєкт 5091, далі - Закон), доповнивши перелік прийнятного забезпечення об’єктами незавершеного будівництва та майбутніми об’єктами нерухомості. Саме такі зміни НБУ вніс в Положення №351 (далі – Зміни).

Передбачається, що ці Зміни мають дозволити банкам масово вийти на ринок первинної іпотеки та підтримати розвиток будівельної галузі. Проте внесені зміни поширюються тільки на об’єкти незавершеного будівництва та майбутні об’єкти нерухомості, які відповідають вимогам Закону.

Наразі Закон є обов’язковим тільки для нових будівельних проєктів. А для проєктів, розпочатих до набрання чинності Закону, його вимоги можуть поширюватись тільки за рішенням замовника будівництва та в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

На думку Олени Дмітрієвої, очікувати нових проєктів в умовах воєнного стану нереально, а по розпочатим проєктам процедура поширення Закону незрозуміла та буде вимагати від забудовника великих часових та ресурсних затрат.

«Тому, скоріш за все, ситуація з кредитуванням іпотеки на первинному ринку може змінитись тільки після закінчення війни, коли інвестори повернуться на будівельний ринок житла, і розпочнеться бум нових будівельних проєктів», - наголосила перший заступник Голови правління Глобус Банку.

Крім вимоги відповідності об’єктів незавершеного будівництва та майбутніх об’єктів нерухомості вимогам Закону, Зміни передбачають ряд інших вимог:
- обмежений період включення об’єктів до переліку прийнятного забезпечення - три роки від дати початку виконання будівельних робіт;
- графік будівництва за об'єктом виконується в строк або із затримкою не більше, ніж на 4 місяці.

На думку Глобус банку, активізація кредитування на первинному ринку іпотеки могла б допомогти забудовникам відновити довоєнні обсяги продажів та позитивно вплинути на зростання ВВП. Для цього потрібні мінімальні регуляторні вимоги для банків. Проте останні Зміни в банківське законодавство кардинально ситуацію не поліпшують: для кредитування на первинному ринку банк має відволікати велику частину капіталу.

«Тому очікувати суттєвих обсягів іпотечних кредитів найближчим часом не доводиться», - резюмувала Олена Дмітрієва.

ПЕРЕМОЖЕМО І ВСЕ ВІДБУДУЄМО!
РАЗОМ ДО ПЕРЕМОГИ!
СЛАВА УКРАЇНІ!

Надаємо онлайн доступ до першоджерел

Контакти

Україна, 01001, м. Київ, вул. Михайла Грушевського, 3.
тел./факс: (044) 200 04 52
e-mail: office@kbu.org.ua

Прес-служба КБУ
тел.: (044) 200 04 52
e-mail: pr1.kbu@gmail.com