Новини

Компанія ЛУН, член Ради директорів #КБУ, поділилась дослідженням на тему: “Як реагує ринок нерухомості на обстріли енергетичної інфраструктури в жовтні?”✅
28 жовтня 2022 року, 15:30

У компанії зазначають, що зацікавленість орендою спочатку обвалилась, потім відновилась. Водночас ціни на новобудови продовжують зростати навіть у валюті, а також видано перший кредит за пільговою іпотекою «єОселя».

Довгострокова оренда

Оренда – найбільш чутливий сегмент ринку нерухомості, тому він першим реагує на емоційні потрясіння. 10 жовтня 2022 року, в понеділок, коли ворог атакував енергетичну інфраструктуру України та знищив її до 30 відсотків, зацікавленість в оренді впала на 25%. Повне відновлення зацікавленості настало за 3 дні, але не можна не помітити негативний вплив на прийняття рішення щодо переїзду зараз.

Рієлтори зазначають, що кількість угод з початку “енергетичних тривог” відчутно знизилась. Це закономірно, бо відключення світла та тепла вимагають переосмислити вимоги до житла. Так, згідно з даними Google Trends, пошук павер банків по всій Україні зріс у понад 10 разів, а зацікавленість у лампах, що працюють на акумуляторі — у сотні разів! Те саме і з туристичним газовими плитками – маємо стократний ріст. Українці готуються до холодної зими, скуповуючи туристичне спорядження.

Медіанна ціна 1-кімнатних квартир, що орендували у жовтні в Києві становила 10 000 грн на місяць, це на тисячу менше, ніж минулого року. У Львові — 13 000 грн, що майже у 2 рази дорожче, ніж рік тому. В Одесі — 4 500 грн, що на дві тисячі гривень дешевше в порівнянні з осінню 2021.

Інвестиції у новобудови

Обстріли України не додають впевненості інвесторам, що негативно впливає на кількість угод, проте ціни в порівнянні з лютим у жовтні більші майже в усіх областях.

Так, при перерахунку за готівковим курсом долара 40.5 грн/$ квадратний метр в новобудові в Києві коштує 1190$, що лише на 2% менше за лютневу ціну. У Львові вартість метру становить 1150$, що на 20% більше довоєнного рівня. В Одесі в середньому 970$ за метр, що демонструє ріст на +4%.

Найбільший ріст відносно лютого у відсотках помітно в Закарпатті, де в Ужгороді інвестиції у нове житло в середньому становитимуть 990$ за метр, що аж на 22% більше за ціни лютого.

В жовтні поточного року в тестовому режимі запрацювала пільгова державна іпотека «єОселя» під 3% річних на 20 років. І вже 20 жовтня 2022 року був виданий перший кредит, його отримала пані поліцейська, котра перша зібрала необхідні документи на придбання 1-кімнатної квартири в новобудові у Чернігові.

Вторинний ринок

Іпотека «єОселя» розповсюджується як на новобудови, так і на вже збудоване житло, одна з вимог до якого — будинок має бути не старше 10-ти років. Наразі тестовий запуск програми пільгового придбання житла не змінив ціни та попит на ринку квартир із ремонтом.

Так, медіанна ціна, вказана в оголошеннях стосовно однокімнатних квартир, що були продані у жовтні в Києві, становила 56 500$. Так само й у Львові та Одесі купували більш охоче дорожчі квартири, ціни були вищі за вересневі й становили 54 000$ та 51 000$ відповідно.

Як відключення електроенергії змінило попит на квартири?

Зі слів Дениса Суділковського, маркетинг директора ЛУН: «Перші холодні ночі, відсутність світла та здебільшого опалення нагадують про проблему вкрай низького рівня енергоефективності житла в Україні. 94% будинків в Києві та 43% в області мають центральне опалення, що в разі пошкодження інфраструктури ймовірно залишить мешканців без тепла.

Вже можна прогнозувати, що крім вимог до безпеки, віддаленості від об’єктів енергетичної інфраструктури, в орендарів та покупців формується ще одна вимога до майбутнього житла: наскільки воно зберігатиме тепло. І тут, в порівнянні з холодними «сталінками» та «панельками», утеплені новобудови, зведені за сучасними нормами, виглядають більш конкурентоспроможними. Це може стати однією з причин підвищення попиту на них в тих областях, де росія продовжуватиме свої терористичні дії».

ПЕРЕМОЖЕМО І ВСЕ ВІДБУДУЄМО!
РАЗОМ ДО ПЕРЕМОГИ!
СЛАВА УКРАЇНІ!

Надаємо онлайн доступ до першоджерел

Контакти

Україна, 01001, м. Київ, вул. Михайла Грушевського, 3.
тел./факс: (044) 200 04 52
e-mail: office@kbu.org.ua

Прес-служба КБУ
тел.: (044) 200 04 52
e-mail: pr1.kbu@gmail.com