Новини

Продовжуємо знайомити з виступами спікерів RECOVERY CONSTRUCTION FORUM, що пройшов 15 лютого у Варшаві в рамках виставки ReBuild Ukraine
23 лютого 2023 року, 09:30

Спікерами другої практичної панелі RECOVERY CONSTRUCTION FORUM «НАПРЯМИ ВІДБУДОВИ: ЖИТЛО, ІНФРАСТРУКТУРА, ПРОМИСЛОВІСТЬ» стали представники української виконавчої влади, міжнародних фінансових структур, очільники українських та міжнародних професійних федерацій, керівники фондів та компаній.

Модератором панелі виступив Доменіко Кампогранде, генеральний директор Федерації Європейської будівельної промисловості (FIEC), який зазначив, що однією з цінностей проведення форуму є можливість дізнатися та зрозуміти, що можна вже зараз запропонувати інвесторам та й загалом тим, хто має намір приєднатися до відбудови.

Панель розпочав Євген Плащенко, генеральний директор Директорату просторового планування території та архітектури Міністерства розвитку громад та територій України.

«Перший рік війни кардинально змінив направлення що у будівництві, що у проєктуванні. Перший рік був роком швидких рішень. Це був період, коли діяльність була направлена переважно на ремонт – як житлових, так і інфраструктурних об’єктів, адже була необхідність забезпечити – особливо на зимовий період – людей житлом, теплом, електрикою і всім іншим», – зазначив Євген Плащенко. – «Але наступає період, коли вже на часі питання капітальної відбудови. І є декілька напрямків, за якими це буде відбуватися, це залежить від типів об’єктів та варіантів їх ушкоджень.

І ми розуміємо, що капітальні ремонти – це набагато більші фінансові об’єми. Відремонтоване минулого року – це зовсім невелика частка того, що потребує відбудови».

Зараз мова йде про понад 180 тисяч об’єктів, які потрібно відновлювати. І, за словами пана Євгена, питання стосується не виключно фінансової складової. Необхідна, зокрема, експертна оцінка – як у питаннях загального планування територій, так і щодо конкретних проєктних рішень, які можна було б використовувати як типові проєкти для відбудови. Мова йде і про соціальні об’єкти, і про житлові. Допомога у цьому також надважлива для України.

«Хотілося б зазначити важливість питання щодо використання єврокодів. У нас ще з 2013 року запроваджена можливість використання єврокодів, але немає практичного досвіду їх використання», – нагадав очільник Директорату. – «Саме тому зараз у Міністерстві розвитку громад, територій та інфраструктури України буде активовано напрям діяльності щодо приведення українських будівельних норм до вимог єврокодів. І сподіваємось, що коли це буде пов’язане між собою, то і проєктувальникам, і забудовникам стане зрозуміліше, як їх можна використовувати на практиці».

Голова Державної інспекції архітектури та містобудування України (ДІАМ) Семен Кривонос приєднався до практичної панелі онлайн. «Такий діалог як на форумі дуже важливий для України, оскільки дає можливість встановити безпосередні контакти з міжнародними партнерами, донорами, потенційними інвесторами, бізнесом для відбудови України після нашої беззаперечної Перемоги», – підкреслив Голова ДІАМ. – «Нам важливо переконати міжнародних інвесторів у тому, що в Україну потрібно інвестувати, вигідно інвестувати, зручно інвестувати. Для цього потрібно створити максимально прозорі умови ведення бізнесу, максимально прості процедури, і найголовніше, щоб всі ці процедури були повністю позбавлені корупції».

Семен Кривонос нагадав, що минулого року була ліквідована сумнозвісна корумпована Державна архітектурно-будівельна інспекція і утворена нова Державна інспекція архітектури та містобудування України, у якій було повністю оновлено штат. Перед новою структурою стоїть завдання – максимальна цифровізація процесу видачі дозвільних документів, прийняття об’єкта в експлуатацію та супроводження будівництва об’єкта. Мета реформи – максимально усунути людський фактор у процесі прийняття рішень.

«За цей час нам вдалося суттєво скоротити термін розгляду поданих замовниками будівництва документів для отримання дозволу – протягом 48 годин ми розглядаємо питання і виключно в електронному вигляді – завдяки сучасній електронній системі видаємо дозвіл. Для нас надзвичайно важливо виключити у цьому процесі корупційну складову і зробити цей процес максимально прозорим та максимально зручним для замовника», – наголосив пан Семен.

Щодо видачі ліцензій на господарську діяльність у сфері будівництва підрядним організаціям для участі у тендерах, то нещодавно депутатами Верховної Ради України був проголосований надважливий законопроєкт №5655, який наразі знаходиться на підписі у Президента. Як зазначив Голова ДІАМ, Законом буде передбачено повна зміна процесу видачі ліцензії, яка буде видаватися в автоматичному режимі шляхом заповнення кількох форм і при повній відсутності посадової особи будь-якого рівня. Це ж стосується і процесу видачі дозволів на будівництво, вони також будуть видаватися в автоматичному режимі, система буде перевіряти всі подані документи за допомогою заданих алгоритмів.

«Як керівник Державної інспекції архітектури та містобудування України особисто запевняю у повній відкритості і прозорості нашого органу та запрошую до співпраці», – підкреслив Семен Кривонос.

Світовий банк (World Bank) – організація, яка відіграє дуже важливу роль в допомозі нашій державі, зокрема, в оцінці пошкоджень та збитків, що завдаються Україні. На форумі фінансову установу представляла Еллен Гамілтон, провідний фахівець з міських питань глобальної практики розвитку міст, стійкості та землі Європи та Центральної Азії.

Еллен Гамілтон розповіла, що Світовий банк з перших днів війни проводить оцінку ступеня втрат та збитків. Зараз документація у процесі оновлення, і наразі є аналітичний звіт на 1 червня 2022 року. Втім, як зазначила пані Еллен, ці цифри вже шокують.

Україна зазнала у цій війні пошкоджень на мільярди доларів, на початок літа минулого року було пошкоджено близько 100 тисяч будинків. Найбільш постраждалим є житловий сектор, 40% мільярдних збитків – це саме житло.

«Майже мільйон одиниць житла станом на 1 червня минулого року було зруйновано та пошкоджено», – зазначила Еллен Гамілтон. – «Ця війна йде в містах, і понад 80% ушкоджених об’єктів – це квартири у багатоповерхових будинках. У Київській, Харківській, Донецькій областях, які є найбільш густонаселеними територіями в Україні. Тому ми маємо в світі найбільшу кризу переміщених людей, їх близько 6 мільйонів (станом на 01.06.22 р.)».

Пані Гамілтон зазначила, що дуже важливо, щоб Уряд України сконцентрував всіх зацікавлених – і всередині країни, і ззовні, щоб вони мали майданчик для комунікації та поєднання зусиль всіх, хто прагне допомагати Україні у відбудові.

Щодо оновленого звіту Світового банку про збитки та пошкодження в Україні, то попередньо він планується до публікації у річницю початку повномасштабного вторгнення.

«Всіх зацікавлених у відбудові цікавить також питання коштів, що є важливим аспектом. Бізнес хоче розуміти, яким чином відбуватиметься фінансування та яка буде роль саме фінансових установ у відновленні України», - зауважив модератор панелі, генеральний директор FIEC Доменіко Компогранде.

Керівник відділу кредитних операцій у сусідніх країнах в Європейському інвестиційному банку (ЄІБ – European Investment Bank), Державний сектор в східних країнах, Рафал Рибацкі у своєму виступі зазначив: «Неможливо уявити відновлення України без залучення міжнародних фінансових установ, і ми раді, що можемо бути тут і хочемо бути залучені до діалогу з усіма українськими партнерами. У нас є великий досвід роботи в Україні – разом зі Світовим банком та Європейським банком реконструкції та розвитку. І це дуже добре, бо цей досвід дозволяє нам продовжувати працювати з українськими партнерами».

Пан Рафал підкреслив, що дуже багато треба буде зробити після завершення військової агресії. Але ніхто не хоче чекати, поки війна закінчиться, і ЄІБ продовжує свої програми у сфері зв’язку, енергетики, енергозбереження та буде продовжувати цю роботу і надалі.

Програма ранньої відбудови, яку підтримує ЄІБ, діє ще з початку цієї війни, тобто з 2014 року. У рамках програми Банк профінансував відбудову адміністративних будівель, дитячих садків, шкіл, різних установ охорони здоров’я у багатьох невеличких містах України.

«Ми сподіваємося на продовження цієї роботи. Найважливішим напрямом тепер буде відбудова житла. Минулого року в Україну вже було інвестовано 1,72 млрд євро – попри те, що воєнні дії тривають. І ми можемо цим пишатися», – наголосив Рафал Рибацкі. – «Ми будемо раді продовжити довгострокову співпрацю і готові пройти разом з Україною весь шлях до вступу в ЄС».

Намір продовжувати активну співпрацю з Україною висловив і Денис Гайовий – асоційований директор, старший банкір Департаменту сталої інфраструктури Європейського банку реконструкції та розвитку (ЄБРР – European Bank for Reconstruction and Development (EBRD) в Україні: «ЄБРР активно підтримує Україну під час цієї війни, минулого року ЄБРР надав Україні близько 1,7 млрд євро (майже як і ЄІБ) на ремонт та реконструкцію пошкодженої інфраструктури, залізничних об’єктів, об’єктів Укренерго. Вся ця допомога не була б можливою без допомоги донорів, а також без участі лідерів країн Великої Сімки, які підтримують нас у цій роботі».

Відновлення інфраструктури було для Банку основним напрямком роботи, але ЄБРР надавав допомогу і сектору харчової безпеки та ін. Цього року Банк планує продовжити підтримку інфраструктурного сектору, але будуть робитися кроки по підтримці різних програм, зокрема, транспорту і логістики.

«Рівень пошкоджень величезний, і міжнародні фінансові установи будуть об’єднувати свої зусилля та координувати свою діяльність з донорами та всіма зацікавленими сторонами для фінансування дуже різних проєктів», – наголосив Денис Гайовий.

Детальніше з виступами спікерів другої практичної панелі RECOVERY CONSTRUCTION FORUM згодом.

Організатор форуму: Конфедерація будівельників Україна спільно з виставковим партнером Premier Expo.

Генеральний партнер: CKS - Центр Каркасного Будівництва
Стратегічний партнер: EUCON Legal Group, ТОВ "Tехномайн Iнжинiринг", Bechtel Corporation
Офіційний партнер: Schöck Bauteile GmbH

ПЕРЕМОЖЕМО І ВСЕ ВІДБУДУЄМО!
РАЗОМ ДО ПЕРЕМОГИ!
СЛАВА УКРАЇНІ!

Надаємо онлайн доступ до першоджерел

Контакти

Україна, 01001, м. Київ, вул. Михайла Грушевського, 3.
тел./факс: (044) 200 04 52
e-mail: office@kbu.org.ua

Прес-служба КБУ
тел.: (044) 200 04 52
e-mail: pr1.kbu@gmail.com