Новини

Сергій Пилипенко, заступник Голови Ради директорів #КБУ розповів про те, як українські виробники цементу адаптувалися до роботи в умовах війни
20 січня 2023 року, 11:51

Сергій Пилипенко, заступник Голови Ради директорів #КБУ, Голова Комітету КБУ з питань будівельної продукції, генеральний директор ПБГ "Ковальська", члена Ради директорів #КБУ в інтерв'ю для delo.ua розповів про те, як українські виробники цементу адаптувалися до роботи в умовах війни.


Сергій Пилипенко зазначив, що будівельна галузь зараз одна з найбільш постраждалих сфер економіки України, а від початку повномасштабного російського вторгнення ринок будівельних матеріалів втратив 70% свого об’єму.


“Ми спостерігаємо величезну кількість призупинених будмайданчиків, а там, де роботи ведуться, то переважно завершальна фаза, або значно уповільнений темп. Але картина не є однорідною як по географії, так і по видах будівельної продукції. Наприклад, в містах, які найбільше потерпають від обстрілів, таких як Харків, Дніпро, Запоріжжя, ринок фактично відсутній. Київ виглядає трохи краще – 20-25% від довоєнного рівня, а от західні регіони “просіли” значно менше і підтримують будівельну активність в діапазоні 30-50%”, - сказав пан Пилипенко.


За його словами, ключовими проблемами галузі є перш за все – значне зниження попиту на нерухомість і будівельну продукцію. Також серед проблем він зазначає масову міграцію та мобілізація людей і втрату цінних кадрів, зростання собівартості будівництва на 30%, відсутність доступних джерел фінансування бізнесу та недостатній об’єм державних програм (вони тільки зароджуються), які б підтримали ринок.


“Кожен адаптується по-своєму, універсального рецепта не існує, але основне – підтримувати оберти, зберегти клієнтів і ключовий персонал, постійно шукати нові можливості, швидко реагувати на зміни ринку. Нас чекає марафон, і хто дійде до кінця дистанції, може розраховувати на швидке відновлення та експонентне зростання, а ті, хто через різні причини зійдуть з дистанції, матимуть мізерні шанси повернути свої позиції”, - каже генеральний директор Ковальської.


Він зазначає, що через повномасштабну війну постраждала логістика виробників будівельних матеріалів. Найбільше проблем виникло з постачанням імпортної сировини, матеріалів, обладнання і запчастин. Іноземні компанії, які мали в Україні місцеві склади з початком війни їх закрили, або перенесли в Європу. Також були введені валютні обмеження на ЗЕД контракти, ускладнилась безпосередньо сама логістика. Це вплинуло на тривалість термінів постачання та їх вартість. Однак з місцевими матеріалами особливих проблем чи змін в логістиці не спостерігається, окрім дефіциту на окремі позиції металопрокату, що виготовлявся на захоплених і знищених меткомбінатах у Маріуполі.


На виробників цементу та бетону вплинули й відключення електроенергії, котрі стали буденністю після російських атак критичної інфраструктури. Але підприємствам вдалося адаптуватися і до цього.


За словами Сергія Пилипенка, ситуація кожного підприємства унікальна і дуже багато залежить від виду виробництва і технологічного процесу. Загалом підприємства забезпечують генераторами критичні ділянки виробництва, вводять гнучкі графіки роботи, а також постійно комунікують з постачальниками електроенергії та клієнтами для синхронізації постачання. В підсумку все це збільшує собівартість продукції.
“Будівництво зараз переживає найскладніший період за всю історію незалежності України. Жодна криза з 90-х, 2008 чи 2014 не може зрівнятись з сьогоднішнім рівнем падіння. При цьому галузь зберігає величезний потенціал для відновлення, глобальні гравці та міжнародні фінансові установи проявляють величезний інтерес до нашого ринку, але за умови встановлення миру. Можливості є завжди, потрібно їх шукати або створювати самому”, - резюмував пан Пилипенко.


Детальніше за посиланням: https://delo.ua/.../zoloto-budivnictva-yak-ukrayinski.../


ПЕРЕМОЖЕМО І ВСЕ ВІДБУДУЄМО!
РАЗОМ ДО ПЕРЕМОГИ!
СЛАВА УКРАЇНІ!

Надаємо онлайн доступ до першоджерел

Контакти

Україна, 01001, м. Київ, вул. Михайла Грушевського, 3.
тел./факс: (044) 200 04 52
e-mail: office@kbu.org.ua

Прес-служба КБУ
тел.: (044) 200 04 52
e-mail: pr1.kbu@gmail.com