Новини

Олександр Кубраков розповів, що прийняття законопроєкту №7198 допоможе не тільки отримати свій дім мільйонам українців, але й стимулюватиме розвиток економіки України
16 січня 2023 року, 09:30

Віце-прем’єр-міністр з відновлення України – Міністр розвитку громад, територій та інфраструктури України Олександр Кубраков у своїй колонці Економічна правда розповів, що прийняття законопроєкту №7198 допоможе не тільки отримати свій дім мільйонам українців, але й стимулюватиме розвиток економіки України.


Восени минулого 2022 року, за підрахунками аналітиків Міністерства розвитку громад і територій України (Мінрегіон), понад 2,4 мільйона українців мешкали у пошкодженому чи зруйнованому житлі. Щодня російські окупанти продовжують терор, збільшуючи кількість руйнувань.


Бахмут, Соледар, Волноваха і ще десятки українських міст зруйновані вщент. Маріуполь, Донецьк, Луганськ, Генічеськ, Каховка – українські міста в окупації і до звільнення не буде зрозуміло реальний стан пошкоджень.


На сьогодні держава запропонувала офіційний механізм подачі заявок на компенсацію за зруйноване житло. Це можна зробити в електронному вигляді через портал чи застосунок Дія, в паперовому — через ЦНАПи, органи соціального захисту населення або нотаріуса.


Станом на 10 січня 2023 року, через Дію свої заявки залишили понад 316 тисяч українців, які є власниками житла.


Наступний етап – впровадження закону, на основі якого будуватиметься робота з виплати компенсацій. До другого читання готовий законопроєкт №7198, який визначає хто, за що і в якому розмірі отримає кошти.


Серед отримувачів компенсацій, до речі, можуть бути не тільки власники майна, але громадяни України — замовники будівництва приватних, садових та дачних будинків, інвестори, члени житлового кооперативу, які викупили житло, але не оформили право власності на нього.


Що ж пропонує законопроєкт №7198 “Про компенсацію за пошкодження та знищення окремих категорій об’єктів нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених військовою агресією Російської Федерації”?


Особа, чиє майно було зруйновано, зможе подати заявку на компенсацію через Дію, або найближчий до неї ЦНАП, орган соціального захисту чи з допомогою нотаріуса.


“Ми свідомо передбачили широкий вибір, аби максимальна кількість постраждалих змогла отримати доступ до механізму компенсацій”, - зазначив Олександр Кубраков.


Після цього спеціальна комісія, яка буде створена при кожній громаді чи військовій адміністрації, аналізує заявки та забезпечує обстеження зруйнованого об’єкта, по суті — встановлює факт знищення. На основі цього вона приймає рішення щодо надання чи ненадання компенсації.


Вартість визначатиметься за спеціальною методикою, що визначена Урядом. В основі – вартість квадратного метра у тому чи іншому регіоні.


Логічне питання, яке турбує багатьох – як довго це може тривати? Законопроєкт подбав про те, щоб жодних затягувань з обстеженням та оцінкою не було. Протягом 30 днів комісія повинна розглянути заяву, всі супутні документи і прийняти рішення щодо надання компенсації.


“Нам важливо, що створення комісії буде саме на місцях, адже це та ефективна децентралізація повноважень, яку ми побудуємо на всіх рівнях діалогу держави та регіонів. Всі вже втомились від формули "Київ все вирішує", нам треба будувати відповідальне місцеве самоврядування.


Якщо комісія дає "зелене світло" для надання компенсації, заявнику надається житловий сертифікат на суму, яка відображає вартість його зруйнованого житла. Отриманий сертифікат можна використати протягом 5 років для купівлі квартири, приватного, садового чи дачного будинку на первинному, чи вторинному ринках”, - пояснив Віце-прем’єр-міністр з відновлення України – Міністр розвитку громад, територій та інфраструктури України.


Обрати житло для купівлі можна у будь-якому регіоні України, окрім тимчасово окупованих територій та тих, де відбуваються бойові дії. Якщо ж коштів житлового сертифіката не вистачатиме на бажане житло, то людина може додати свої гроші.


Для тих, хто хоче побудувати будинок з нуля у Міністерстві відновлення наразі створюється альтернативний механізм, який дозволить отримати гроші на спеціальний рахунок.


“Але наголошу, що це стосується виключно осіб, які втратили свій приватний, садовий або дачний будинок. Ми впевнені, що це справедливо, якщо ці люди отримають таку можливість”, - зазначив Олександр Кубраков.


Звідки гроші на компенсацію?


Пан Міністр пояснює, що Уряд України розраховує на те, що базовим джерелом компенсації стануть арештовані активи російської федерації. росія має заплатити за вчинені злочини.
Очевидно, що законопроєкт не закриває всіх питань щодо механізму компенсацій чи джерел фінансування. Його варто сприймати перш за все як рамку, на основі якої буде розроблено комплекс підзаконних актів.


“Законопроєкт 7198 – одна зі складових реформи містобудування. Вже зараз ми закладаємо стратегію післявоєнної відбудови України”, - резюмував Олександр Кубраков.


З текстом законопроєкту можна ознайомитись за посиланням: https://itd.rada.gov.ua/billInfo/Bills/Card/39283


Детальніше за посиланням: https://www.epravda.com.ua/columns/2023/01/13/695932/


ПЕРЕМОЖЕМО І ВСЕ ВІДБУДУЄМО!
РАЗОМ ДО ПЕРЕМОГИ!
СЛАВА УКРАЇНІ!


Міністерство інфраструктури України

Надаємо онлайн доступ до першоджерел

Контакти

Україна, 01001, м. Київ, вул. Михайла Грушевського, 3.
тел./факс: (044) 200 04 52
e-mail: office@kbu.org.ua

Прес-служба КБУ
тел.: (044) 200 04 52
e-mail: pr1.kbu@gmail.com