Новини

Ірина Лагунова, старший проєктний менеджер Офісу підтримки реформ Міністерства розвитку громад та територій України розповіла, чого очікувати бізнесу від нового ДБН
13 грудня 2022 року, 12:06

Нагадаємо, що спікеркою на Business Club КБУ, що відбувся 01 грудня 2022 року, виступила Ірина Лагунова, старший проєктний менеджер Офісу підтримки реформ Міністерства розвитку громад та територій України розповіла, чого очікувати бізнесу від нового ДБН про захисні споруди цивільного захисту.


Вона поділилася, що відбувається наразі на законодавчому, нормативно-правовому та нормативно-технічному рівнях. Ірина Лагунова зазначила про посилення вимог із цивільного захисту у містобудівній документації та встановлення вимог до будівель і споруд цивільного захисту (сховище, протирадіаційне укриття, швидкоспоруджувана захисна споруда цивільного захисту, споруда подвійного призначення).


Щодо законодавчого рівня


Прийнято Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо забезпечення вимог цивільного захисту під час планування та забудови територій» від 29.07.2022 № 2486. Зокрема встановлено:
обов’язковість розроблення розділу інженерно технічних заходів цивільного захисту у містобудівній документації на регіональному та місцевому рівнях та заборона затвердження такої документації у разі його відсутності;
обов’язковість розгляду та надання висновку (фактично погодження) розділу інженерно технічних заходів цивільного захисту у містобудівній документації територіальними органами центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері цивільного захисту, до моменту її розгляду архітектурно містобудівною радою та затвердження.


Водночас на нормативно-правовому рівні посилено вимоги із цивільного захисту у містобудівній документації. Йдеться про зміни до Порядку розроблення, оновлення, внесення змін та затвердження містобудівної документації, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.09.2021 № 926, яким запроваджено:
врахування під час розроблення та внесення змін до містобудівної документації на місцевому рівні державних інтересів суміжних територіальних громад, інтересів територіальної громади, громадських інтересів, що можуть бути представлені у вигляді відповідних документів у тому числі з питань цивільного захисту;
залучення територіальних органів центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері цивільного захисту, до формування вимог з цивільного захисту при розробленні містобудівної документації на етапі визначення державних інтересів;
включення вимог (даних) щодо розділу інженерно технічних заходів цивільного захисту у містобудівній документації до складу вихідних даних на розроблення містобудівної документації.


Щодо нормативно-технічного рівня


Ірина Лагунова розповіла, що наразі готується проєкт нових державних будівельних норм щодо складу та змісту розділу інженерно технічних заходів цивільного захисту у містобудівній документації, яким передбачено:
об’єднання вимог із цивільного захисту в особливий та мирний періоди в одному (обов’язковому) розподілі;
єдине завдання на розроблення містобудівної документації, яке містить, у тому числі, вимоги до розроблення розділу інженерно технічних заходів цивільного захисту;
деталізований перелік даних (інформації), що формуються для розроблення розділу інженерно технічних заходів цивільного захисту у містобудівній документації.


Щодо проєкту ДБН “Захисні споруди цивільного захисту”


Документом передбачено вимоги до проєктування нових, реконструкцію та капітальний ремонт існуючих захисних споруд цивільного захисту. Також уточнено термінологію:
сховище - герметична споруда для захисту людей, у якій протягом певного часу створюються умови, що унеможливлюють вплив небезпечних факторів, які виникають внаслідок надзвичайних ситуацій (НС), воєнних (бойових) дій і терористичних актів;


Така споруда забезпечується спеціальним інженерним обладнанням та системами життєзабезпечення: герметичні та герметично захисні двері; віконниці; противибухові пристрої; фільтровентиляція; стаціонарне та аварійне живлення; санітарно технічні прилади.


протирадіаційне укриття - негерметична споруда для захисту людей, у якій створюються умови, що унеможливлюють вплив іонізуючого опромінення в разі радіоактивного забруднення місцевості;


Укриття забезпечується спеціальним інженерним обладнанням: двері (посилені); вентиляція (до 50 осіб природна, більше з механічними пристроями, можлива фільтровентиляція); стаціонарне електроживлення
каналізація та водопровід.


швидкоспоруджувана захисна споруда цивільного захисту - це споруда, що зводиться (виготовляється, монтується) за короткий час із спеціальних конструкцій (виробів);
споруда подвійного призначення - наземні або підземні споруди чи їх окремі частини, що спроектовані або пристосовані для використання за основним функціональним призначенням, у тому числі для захисту населення, та в яких створені умови для тимчасового перебування людей.


Споруди подвійного призначення проєктуються за основним функціональним призначенням + захисні властивості відповідних захисних споруд (сховищ, протирадіаційних укриттів).


Ірина Лагунова наголосила, що захисні споруди проєктують з урахуванням забезпечення їх доступності для людей з інвалідністю та інших маломобільних груп населення відповідно вимог норм та до ДБН В.2.2-40:2018 «Інклюзивність будівель і споруд. Основні положення».


Йдеться про обладнання таких споруд механічними пристроями для спуску та підйому людей з інвалідністю та інших маломобільних груп, встановлення спеціального санітарно-технічного обладнання, влаштування окремих приміщень для розміщення дітей віком до 11 років, вагітних жінок, матерів-годувальниць.


“Проєктні рішення щодо доступності не мають погіршувати захисних властивостей захисних споруд та створювати перешкод для зайняття таких споруд іншими категоріями населення та проведення евакуації”, - резюмувала пані Ірина.


Детальніше у прикріпленій презентації нижче


ПЕРЕМОЖЕМО І ВСЕ ВІДБУДУЄМО!
РАЗОМ ДО ПЕРЕМОГИ!
СЛАВА УКРАЇНІ!


Мінрегіон
ЛУН
CBRE Ukraine
Глобус Банк
INTEGRITES
ЛСОУ
ІБК Девелопмент
Royal House
Інтергал-Буд
Vartis
ІБК Обрій
Caparol Україна
Елітбуд-М
Ковальська
Київміськбуд
ZEZMAN
Molodist
Будівельна компанія Інвестор
Будівельна група Синергія
Асоціація західноукраїнських забудовників
ENSO
R1 Group
ОМОКС
Vivat Invest
Центр Гідроізоляції і Покрівлі
ПБФ ГРУП
Будівельна компанія SABD
KAN Development
Реноме-Євробуд
DIM
НЕСТ
Креатор-Буд
Smile Development
Група компаній «Premium Space»
ВІК БУД
Construction Corporation GERZ
GEOS
Edelburg Development
Полтавтрансбуд
Стандарт Буд
Строй Сити Девелопмент
Сумська Девелоперська Компанія

Надаємо онлайн доступ до першоджерел

Контакти

Україна, 01001, м. Київ, вул. Михайла Грушевського, 3.
тел./факс: (044) 200 04 52
e-mail: office@kbu.org.ua

Прес-служба КБУ
тел.: (044) 200 04 52
e-mail: pr1.kbu@gmail.com