Новини

Сергій Пилипенко, заступник Голови Ради директорів #КБУ, генеральний директор ПБГ "Ковальська" розповів про виклики компанії у період війни
12 грудня 2022 року, 09:30

Сергій Пилипенко, заступник Голови Ради директорів #КБУ, Голова Комітету КБУ з питань будівельної продукції, генеральний директор ПБГ "Ковальська", члена Ради директорів КБУ в інтерв'ю для Економічна правда розповів про виклики компанії у період війни.


За його словами, зараз найскладніший період у його житті, а компанія переживає найбільший виклик у своїй історії. Оборот "Ковальської" впав на 80%, а відновлення довоєнного попиту на житло триватиме щонайменше три роки.


З одного боку, влада сприяє компаніям-забудовникам, ухвалюючи вигідні їм законопроєкти у сфері містобудування і впроваджуючи програму доступної іпотеки. З іншого боку, російські ракетні обстріли напередодні зими ризикують зупинити всю економічну активність країни, зануривши її в пітьму.


У якому стані Ковальська зараз?


“Ковальська залишається сімейною компанією, ми є лідером ринку. Залишаємося в девелоперському напрямку, продовжуємо свої проєкти”, - зауважив Сергій Пилипенко.


Споживання будівельних матеріалів знизилося, і зараз компанія намагається підтримувати свою діяльність на низьких обертах, зберігаючи в робочому стані активи, максимально залучаючи людей для виробництва.


“Наше завдання – зберегти активи і ключовий персонал, які після закінчення війни забезпечать масштабне відновлення. Наші продажі разом з обсягами виробництва продукції впали на 80%. Ми вимушено скоротили близько 60% штату. У компанії працювали 5,5 тисячі людей, зараз на постійній основі працюють близько 1,5 тисячі”, - повідомив генеральний директор Ковальської.


На тимчасово окупованій території в Новій Каховці у компанії залишився завод з виробництва газобетону. Відомо, що там відбувається?


Сергій Пилипенко пояснив: “Ми очікуємо на його швидке повернення. Розуміємо, що там мало залишилося. Отримуємо з різних джерел інформацію, але чітко знаємо, що ні техніки, ні обладнання, яке можна було вивезти, не залишилося”.


Інше підприємство, чернігівська "Будіндустрія", повернулося з окупації. У якому воно стані?


За словами пана Сергія, були значні пошкодження. Буквально за кілька місяців відновили, запустили, воно працює. Підприємство постачає бетон у Чернігів, на відновлення мостів, робить внесок у відбудову.


У квітні компанія вивчала доцільність перенесення частини потужностей у західний регіон. Що вирішено?


Ковальська прийняла рішення не поспішати з релокацією, оскільки воно має бути обґрунтованим.


Виробництво залізобетону сильно привʼязане до локації, інфраструктури, логістичних ланцюгів постачання, тому перенесення основних потужностей було малореалістичним.


“У західному регіоні насправді не так багато ділянок, на яких ми могли б повноцінно розміститися. До того ж ми не бачили в цьому доцільності, оскільки місцевий ринок і так насичений. Ми цю ідею поки що відкинули”, - розповів Сергій Пилипенко.


Наразі компанія більше фокусується на будівництві заводу з виробництва газобетону і сухих будівельних сумішей у межах запланованої раніше експансії в західний регіон.


“Ми не відмовляємося від цих планів. Ще до початку війни було законтрактоване обладнання, яке досі чекає закінчення війни. Думаю, через рік у нас запустяться нові сучасні заводи”, - додав він.


Скільки квартир продано з 24 лютого?


У середньому Ковальська продавала по пʼять квартир на місяць, починаючи з червня. Йдеться про завершені житлові комплекси або ті, що перебувають на завершальній стадії. У них з початку війни продали три десятки квартир, не більше.
В обʼєктах, що перебувають на початковій або середній стадіях будівництва, за весь час продано дві квартири.


Як щодо динаміки продажів?


“Вона стала. Стан ринку не додає впевненості девелоперам і вони не можуть стабільно планувати діяльність, планувати роботи. На ринку були дві хвилі. Ми частково розраховуємо на певні програми, у тому числі на доступну іпотеку, яка зможе повернути попит. Проте ключовим є фактор війни. Доки люди не будуть упевнені в безпеці, вони не будуть інвестувати кошти в фундамент. Тому я вважаю, що девелоперський ринок і ринок будівництва будуть успішно розвиватися за V-подібною динамікою після зниження ризику воєнних дій”, - прокоментував Сергій Пилипенко.


У 2015-2019 роках попит на житло був на високому рівні завдяки трикратній девальвації гривні та низькій собівартості будівництва. Чи повернеться попит на той рівень?


На думку гендиректора Ковальської, він повернеться, але для цього потрібні мінімум два-три роки. Відновлення, навіть з урахуванням іпотеки, буде відносно повільним.


Команда компанії обговорювала різні сценарії і зупинилися на такому консенсусі: після завершення бойових дій Україні потрібно буде близько трьох років, щоб вийти на довоєнні обсяги будівництва і попиту.


Що загалом очікує на будівельний ринок у майбутньому? Яким буде 2023 рік?


Прогноз компанії на 2023 рік – стриманий оптимізм. У Ковальській закладають 15% зростання до поточного року в натуральних обсягах і виручці. За девелопментом закладається більше зростання – 40-50%. Схиляються до думки, що динаміка ринку наступного року буде кращою завдяки програмі іпотеки та збільшенню пропозиції готового житла.


На які нові ринки може зайти Ковальська, якщо попит на житло не відновиться?


Компанія вже присутня на ринках відновлення дорожньої інфраструктури, мостів, шляхопроводів. Ковальська виконує замовлення для Міністерства оборони України, обласних військових адміністрацій, щоб убезпечити міста і селища від повторного наступу.


“Ми бачимо, що відновлюються проєкти, пов’язані з перевалкою вантажів, переробкою, аграрною сферою. Глобально дивимося на ринок логістичних складських комплексів, промислових підприємств, портової інфраструктури”, - резюмував Сергій Пилипенко.


Повне інтерв’ю за посиланням: https://www.epravda.com.ua/publications/2022/11/29/694368/


ПЕРЕМОЖЕМО І ВСЕ ВІДБУДУЄМО!
РАЗОМ ДО ПЕРЕМОГИ!
СЛАВА УКРАЇНІ!

Надаємо онлайн доступ до першоджерел

Контакти

Україна, 01001, м. Київ, вул. Михайла Грушевського, 3.
тел./факс: (044) 200 04 52
e-mail: office@kbu.org.ua

Прес-служба КБУ
тел.: (044) 200 04 52
e-mail: pr1.kbu@gmail.com