Олена Дмітрієва, Перший заступник Голови Правління Глобус Банку, члена Ради директорів #КБУ під час Business Club КБУ, що відбувся 1 грудня, розповіла про актуальну аналітику фінансового ринку та макроекономічні прогнози.
Що відбувається на ринку віртуальних активів?
Біткоїн за рік втратив 73%. Це спровокувало банкрутство деяких компаній, зокрема, однієї з найбільших бірж – FTX та ще багатьох невеликих. Аналітики кажуть, що такий процес буде продовжуватись.
“Причиною є, звісно, інфляція та те, що Центральні банки почали різко збільшувати базові відсоткові ставки. В Америці це 4%, Європі - 2%, Британії - 3%. Так, більш надійні активи стали дорожче коштувати і ті інвестори, що тримали активи в криптовалюті - перейшли у більш захищені”, - зазначила Олена Дмітрієва.
Як наслідки вона виділила наступне:
криптоінвестори за рік втратили понад $2 трлн;
зростання недовіри до криптовалют;
впровадження державного регулювання на ринку криптовалют.
Щодо інфляції. В розвинених країнах вона продовжує зростати, у жовтні в єврозоні вона досягла показника 10,6%. Споживчі ціни у Британії зросли на 11,1% у річному вираженні, що є найвищим показником з жовтня 1981 року і значним стрибком з 10,1% у вересні. У США інфляція складає 7,7%, а в Китаї (станом на жовтень) 2,1%.
Багато аналітиків прогнозують, що темпи економічного зростання знижуватимуться протягом цього і наступного року, а половина Євросоюзу скотиться в рецесію, також особливо це стосується й Америки.
“На мій погляд, показники прогнозів зростання світової економіки не критичні. Адже це все одно не мінус, який був у 2020 році у пандемію”, - пояснила Олена Дмітрієва.
Економіка США, як очікується, зросте на 1,8% цьогоріч, після чого сповільниться до 0,5% у 2023 році, а потім підніметься до 1% у 2024 році. Водночас у 2023 році на карті світової економіки є “яскраві плями” в таких регіонах, як Латинська Америка та Китай, де прогнозується зростання до 4-5%.
Щодо наслідків для України. Передбачається падіння цін на сировину, тому українські експортери не отримуватимуть доходи. Однак, за словами спікера, це падіння не буде особливо помітним на тлі поточних проблем. Також Олена Дмітрієва зауважила, що економічна криза може простимулювати ухвалення правової процедури для отримання Україною заморожених російських активів, яких для виплати репарацій зарезервовано $300 млрд.
Щодо інфляції в Україні, то станом на жовтень зафіксований показник у розмірі 26,6%, вона прискорюється і за прогнозуванням може складати 32%. Серед основних причин:
порушення виробництва та ланцюгів постачання;
зростання виробничих витрат бізнесу;
ситуативне збільшення попиту на окремі товари та послуги;
зниження пропозиції товарів;
курсові ефекти;
погіршення очікувань населення та бізнесу.
Щодо основних макроекономічних тенденцій
Сальдо валютних інтервенцій НБУ на 01.11.22 склало $18,6 млрд. При цьому валютні резерви з початку війни зменшились лише на $2 млрд і складають $25 млрд. Разом з тим, зовнішній державний борг зріс з початку війни на $4 млрд і складає $61 млрд.
Прогнозне значення падіння ВВП в 2022 році – 32%. За словами Олени Дмітрієвої, цей показник є досить непоганим, адже очікувалось 50%.
Зокрема, бюджет 2023 року передбачає покриття дефіциту України, що планується завдяки міжнародній фінансовій допомозі. Водночас країни Євросоюзу обговорюють надання Україні фінансової допомоги у розмірі 18 млрд євро, стільки ж – США. Від Міжнародного валютного Фонду українська влада має намір отримати ще $12 млрд.
“З 1 січня всі валютні обмінні пункти будуть реєструватись та сплачувати значні податки. Це означає, що скоріш за все такі пункти “підуть в тінь”, тим самим долар буде зростати”, - повідомила Олена Дмітрієва.
Щодо економічних очікувань підприємств. За даними НБУ, ситуація була досить непоганою влітку, але, спираючись на останні події в Україні, в жовтні вона погіршилась. Так, більшість підприємств налаштовані на зменшення обсягів нових замовлень, що означає стагнацію (згортання економічної активності). Єдина галузь, яка залишається оптимістичною - торговельна. Адже наразі є запити від споживачів, які потрібно задовольняти.
Щодо банківської системи. З точки зору ліквідності, все гаразд. Так, зростають залишки на рахунках підприємств та фізичних осіб (з початку війни +14%). Обсяги чистих активів сектору перевищили довоєнний рівень (+243 млрд грн), передусім завдяки зростанню вкладень у депозитні сертифікати НБУ (+115 млрд грн) та коштів в інших банках (+137 млрд грн) тощо.
Деталі у прикріпленій презентації нижче
ПЕРЕМОЖЕМО І ВСЕ ВІДБУДУЄМО!
РАЗОМ ДО ПЕРЕМОГИ!
СЛАВА УКРАЇНІ!
Національний банк України
ЛУН
CBRE Ukraine
INTEGRITES
ЛСОУ
ІБК Девелопмент
Інтергал-Буд
Vartis
ІБК Обрій
Caparol Україна
Елітбуд-М
Ковальська
Київміськбуд
ZEZMAN
Molodist
Будівельна компанія Інвестор
Будівельна група Синергія
Асоціація західноукраїнських забудовників
ENSO
R1 Group
ОМОКС
Vivat Invest
Центр Гідроізоляції і Покрівлі
ПБФ ГРУП
Будівельна компанія SABD
KAN Development
Реноме-Євробуд
DIM
НЕСТ
Креатор-Буд
Smile Development
Sensar
Група компаній «Premium Space»
ВІК БУД
Construction Corporation GERZ
GEOS
Edelburg Development
Полтавтрансбуд
Стандарт Буд
Строй Сити Девелопмент
Сумська Девелоперська Компанія
ТАСКОМБАНК
ПРАВЕКС БАНК
KredoBank
Україна, 01001, м. Київ, вул. Михайла Грушевського, 3.
тел./факс: (044) 200 04 52
e-mail: office@kbu.org.ua
Прес-служба КБУ
тел.: (044) 200 04 52
e-mail: pr1.kbu@gmail.com