Новини

28 листопада 2022 року, Комітет Верховної Ради України підтримав до другого читання законопроєкт №5655
29 листопада 2022 року, 17:02

Вчора, 28 листопада 2022 року, Комітет Верховної Ради України з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування підтримав до другого читання законопроєкт №5655 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо реформування сфери містобудівної діяльності».


До участі у засіданні профільного Комітету ВРУ були запрошені керівництво Мінрегіону, Мінінфраструктури, Мінекономіки, НАЗК, ДІАМ та різних будівельних об'єднань, зокрема, й Конфедерації будівельників України.


“Даний законопроєкт це історія не тільки про житло. Це про енергетичну, портову, аграрну інфраструктуру. Тобто так чи інакше, він стосується кожного. Водночас нечесні учасники будівельного ринку відчувають загрозу власним статкам через ініційовані зміни, оскільки законопроєкт №5655 не залишає місця корупції у сфері містобудування”, - повідомила Олена Шуляк, Голова партії "Слуга Народу”, заступниця Голови Комітету ВРУ з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування.


“Законопроєкт № 5655 дійсно є реформаторським та істотно змінює на краще правила для усіх учасників сфери містобудівної діяльності. Він передбачає максимальну діджиталізацію будівельних послуг, а отже створення прозорого ринкового середовища, жорсткий контроль за незаконними забудовами та підвищення відповідальності за порушення у будівельній сфері всіх учасників процесу. Дякую профільному Комітету Верховної Ради за роботу, народним депутатам, експертам, громадським організаціям та всім іншим, хто долучився до процесу підготовки документа до другого читання. Очікуємо його якнайшвидшого прийняття парламентом», - зазначила Наталія Козловська, заступниця Міністра розвитку громад та територій України.


За її словами, після ухвалення Верховною Радою України законопроєкту №5655 у містобудівній сфері відбудеться низка важливих змін. Зокрема, завдяки розширенню можливостей Єдиної державної електронної системи у сфері будівництва буде мінімізовано паперовий документообіг. Також спроститься реєстрація прав на виконання підготовчих і будівельних робіт та буде переглянута система містобудівного контролю. Водночас відбудеться розмежування повноважень органів державної влади, органів місцевого самоврядування та юридичних осіб.


Президент #КБУЛев Парцхаладзе подякував за долучення Конфедерації до обговорення, а також висловив підтримку даного законопроєкту та наголосив, що даний документ є вкрай важливим для реформи будівельного ринку.


“Цим законопроєктом передбачається повністю прибрати корупцію з будівельної галузі. Водночас його прийняття наблизить Україну до стандартів Європейського Союзу. Тому прошу всіх народних депутатів підтримати його”, - зауважив Лев Парцхаладзе.


Але ті, хто з певних причин не зацікавлений в ухваленні, встигли скласти про цей документ низку міфів. Отже, про найпоширеніші твердження – що з них є правдою, а що вигадкою, Олена Шуляк розповіла в своєму блозі Економічна правда. Зокрема, йдеться про:


Міф 1. Новий закон створить умови для корупції у будівельній сфері


Насправді законопроєкт запроваджує максимально прозорі процедури у будівельній галузі через глобальну цифровізацію усіх процесів.


Комп’ютер хабарів не бере – саме з цього принципу й виходили, ухвалюючи невідкладний президентский закон, щоб запустити Єдину державну електронну систему будівництва (ЄДЕСБ) ще в 2019 році.


Технічну частину швидко реалізувало Міністерство цифрової трансформації за підтримки проєкту USAID/UK aid "Прозорість та підзвітність у державному управлінні та послугах/TAPAS" та у співпраці з Фондом Східна Європа.


Міф 2. Громадськість не зможе контролювати забудову


Планувалось впровадження запобіжника від такого шахрайства: тільки безпосередньо мешканці того чи іншого району мають вирішувати долю майбутньої забудови та скаржитися на будівництво, якщо воно їх не влаштовує.


Зараз же намагаються віднайти баланс, щоб громада була повноцінним учасником будівельного процесу, а забудовник не міг використовувати у своїх інтересах підставних людей.


Міф 3. Місцева влада не впливатиме на самочинне будівництво


Місцева влада має реагувати на порушення, і законопроєкт №5655 її зобов’язує це робити, а саме проводити безперервний моніторинг забудови.


І навіть більше – цей документ надає для цього широкі повноваження, аж до демонтажу незаконного будівництва без рішення суду.


Перш за все моніторитимуть об’єкти, на які не отримано право на виконання робіт або ж є повідомлення про порушення законодавства. Також забудову перевірятимуть, якщо за результатами автоматичного програмного аналізу в е-системі об’єкт має високий рівень ризику.


Міф 4. Законопроєкт недостатньо чітко визначає, що таке самочинне будівництво


У законопроєкті максимально чітко визначили, що є самочинним будівництвом.


Насамперед це будівництво:
на земельній ділянці, яку відводили не для цієї мети;
без набуття права на виконання будівельних робіт;
з порушенням встановленої законом гранично допустимої поверховості об’єкта;
з істотними порушеннями проєктної документації на будівництво (перевищення поверховості, порушення містобудівних умов та обмежень).


Міф 5. Звуження повноважень архітекторів призведе до зловживань у будівництві


Навпаки, документом розширюються права архітекторів та навіть більше – роблять їх більш помітними та значущими фігурантами будівельного процесу.


Законопроєктом пропонується зробити так, щоб архітектор кожного об’єкта будівництва був відомим. З одного боку, це дозволить фахівцям працювати на свою репутацію й мати більше замовників. З іншого боку, автори скандальних проєктів також стануть відомими й замовник добре подумає, чи мати з ними справу.


Також документом чітко вказано, що архітектор контролює відповідність об’єкта проєктній документації, а у разі відхилень виносить підряднику припис про усунення порушень.


Якщо припис не виконують, архітектор повідомляє замовника та орган з містобудівного контролю про відхилення від проєкту. І взагалі без підпису архітектора акт готовності об’єкта до експлуатації є недійсним.


Міф 6. Майбутній закон порушує авторські права архітекторів


Насправді йдеться лише про те, що істотною умовою договору про розроблення проєктної документації на будівництво є чітка вимога: хто уповноважений здійснювати авторський нагляд у певних випадках.


Документом передбачено умови, коли на здійснення авторського нагляду можуть уповноважити іншу особу. Це можливо лише у таких випадках:
фізична особа-розробник проєктної документації є недієздатною чи зниклою безвісти, або ж померла;
юридична особа-розробник проєктної документації на будівництво ліквідована;
у фізичної особи-розробника проєктної документації немає сертифіката виконавця окремих видів робіт, пов’язаних зі створенням об’єктів архітектури.


У всіх цих випадках алгоритм дій треба врегульовувати на договірних засадах. Тобто це вирішуватиметься виключно на розсуд сторін, де однією з сторін є архітектор.


Міф 7. Приватні структури контролю над будівництвом – це корупційний ризик


Законопроєкт ґрунтується на британській системі містобудування. Там архітектурно-будівельний контроль має змішаний характер – його здійснюють державні органи та приватні структури. І саме для зменшення корупційних ризиків суб’єкт містобудування має право вибору контролюючого органу – місцева адміністрація або приватний інспектор.


Водночас законопроєкт передбачає, що функції контролю можуть виконувати не тільки державні, а й приватні структури.


ПЕРЕМОЖЕМО І ВСЕ ВІДБУДУЄМО!
РАЗОМ ДО ПЕРЕМОГИ!
СЛАВА УКРАЇНІ!


Комітет держвлади, місцсамоврядування, регрозвитку та містобудування
Міністерство інфраструктури України
Міністерство економіки України
Національне агентство з питань запобігання корупції - НАЗК
Державна інспекція архітектури та містобудування України
Асоціація міст України
Асоціація західноукраїнських забудовників
Інтергал-Буд
Ковальська
ZEZMAN
Molodist
Будівельна компанія Інвестор
Полтавтрансбуд
Будівельна група Синергія
Будівельна компанія Вертикаль
ENSO
R1 Group
ОМОКС
Vivat Invest
ПБФ ГРУП
Будівельна компанія SABD
KAN Development
Реноме-Євробуд
Стикон
ТОВ "Ягуар"
Креатор-Буд
Sensar
Група компаній «Premium Space»
ВІК БУД
ІБК Девелопмент
Construction Corporation GERZ
Sayenko Kharenko
Asters
Dictio Law Firm
TOTUM LF
KYB Architects
Сумська Девелоперська Компанія
Строй Сити Девелопмент
Проектна компанія "Юнівер"
Стандарт Буд
Инвестиционно-строительная компания «Авантаж»
ПрАТ «Луцьксантехмонтаж 536»
Жилстрой-1 Харьков

Надаємо онлайн доступ до першоджерел

Контакти

Україна, 01001, м. Київ, вул. Михайла Грушевського, 3.
тел./факс: (044) 200 04 52
e-mail: office@kbu.org.ua

Прес-служба КБУ
тел.: (044) 200 04 52
e-mail: pr1.kbu@gmail.com