Новини

Сергій Мамедов, заступник Голови Ради директорів #КБУ, Голова Правління Глобус Банку, в рубриці “Воєнний банкінг”
10 листопада 2022 року, 14:46

Сергій Мамедов, заступник Голови Ради директорів #КБУ, Голова Комітету з питань фінансової, банківської та інвестиційної діяльності, Голова Правління Глобус Банку, члена Ради директорів #КБУ в рубриці “Воєнний банкінг” видання Фінансовий клуб розповів, що програма “єОселя” приречена на успіх, а також про те, як з ключовими викликами воєнного часу впорався провідний гравець первинного ринку іпотеки


Він зазначив, що повномасштабне вторгнення росії триває, але під виклики війни вже підлаштувалися і банки, і їхні клієнти. Ринок поступово змінюється і відновлюється – почав зростати попит українців на кредити.


– Як війна вплинула на ваш ключовий напрям діяльності – фінансування ринку нерухомості у формі кредитування як забудовників, так і кінцевих споживачів?


“Війна вплинула на кожного з нас і змусила корегувати плани й спосіб життя. Ми не опускаємо руки, навпаки, закочуємо рукави і працюємо, просто інакше – раціональніше й ефективніше. Найбільші зміни банк відчув у пріоритетному для себе напрямку діяльності – кредитуванні населення на купівлю житла на первинному ринку”, - прокоментував Сергій Мамедов.


На початку воєнних дій, коли на ринку панувала повна невизначеність і всі забудовники призупинили будівництво, Глобус Банк також «взяв паузу» для приведення власної політики до нових реалій. Зараз спостерігається тенденція відновлення зведення об’єктів партнерів-забудовників. Відповідно і банк також відновлює кредитні програми.


“Ми вже готові кредитувати придбання квартир у шести житлових комплексах у Києві та Київській області”, - наголосив Голова Правління Глобус Банку.


Також банк увійшов до переліку перших п’яти банків, які з початку жовтня долучилися до нової державної програми “єОселя”, яка має стимулювати розвиток іпотечного ринку за рахунок кардинального зниження відсоткових ставок для населення (не більше 7% річних).


– Яких змін зазнала ваша стратегія з початку війни?


“Попит на банківські продукти став принципово іншим. На початку війни кредити відійшли на другий план, а на пріоритетні позиції вийшли послуги зі щоденного обслуговування: коли потреби клієнтів змінюються дуже швидко, а банк має виконувати свої функції незалежно від умов. Клієнти оцінили якість наших послуг, збільшивши обсяги операцій. До нас прийшли нові клієнти. В результаті залишки на клієнтських рахунках з початку війни зросли на 15%”, - зазначив Сергій Мамедов.


За його словами, хто не змінюється і не адаптується, той гине. Глобус Банк має високу компетенцію на ринку банківських гарантій, що дозволяє залучати нових клієнтів. Вже на початку серпня банк повернувся на ринок кредитування. Цей ринок також еволюціонує. Наразі чітко простежується попит на автокредити – кількість запитів постійно зростає.


Українці шукають нові можливості для виживання та реалізації особистих і бізнес-ідей, навіть в умовах воєнного часу. Водночас потенціал кредитування залишиться дуже обмеженим як мінімум до II кварталу 2024 року, оскільки Національний банк України (НБУ) планує утримувати рівень облікової ставки на поточному високому або навіть вищому рівні. А саме облікова ставка є основним орієнтиром очікуваної вартості грошей для банківських установ і, як наслідок, для кінцевих споживачів.


Тому найближчим часом колосальне значення у стимулюванні того чи іншого напрямку кредитування відіграватимуть державні програми компенсації процентних ставок. Глобус Банк є учасником усіх чинних державних програм, спрямованих на стимулювання кредитування та, відповідно, на розвиток і відбудову економіки країни.


Зараз основним драйвером кредитування юридичних осіб є програма «Доступні кредити 5-7-9%», яка дозволяє компаніям та підприємцям отримувати кредитні кошти під доступні відсотки. Держава продовжує покращувати умови програми та розширювати сегменти клієнтів цієї програми навіть в умовах війни. Глобус Банк за період війни подвоїв обсяги вкладень за нею та планує і надалі збільшувати свою участь у «5-7-9%».


– Після зростання облікової ставки НБУ Глобус Банк погасили дорогий рефінанс НБУ. А яка ваша стратегія стосовно портфеля облігацій внутрішніх державних позик України (ОВДП), ставки за якими Міністерство фінансів України (Мінфін) піднімає дуже повільно?


“Інвестиційна політика Глобус Банку розглядає інвестування в ОВДП як один із варіантів вкладення залучених коштів. Тому за наявності економічної доцільності ми продовжимо придбання ОВДП для збільшення та зміцнення свого інвестиційного портфеля”, - пояснив Сергій Мамедов.


– Кого ви плануєте кредитувати, поки ринок іпотеки глобально стоїть «на паузі»?


Відновлення попиту на ринку кредитування відбувається за стандартною схемою – спершу повертається зацікавленість в невеликих споживчих кредитах (на техніку, мобільні телефони), потім повертаються автокредити, і лише в останню чергу клієнти повертаються на ринок іпотеки.


“Зараз ми перебуваємо на стадії повернення попиту населення на придбання автомобілів, а наш банк досить активно працює як на ринку споживчих кредитів, так і на ринку автокредитів”, - розповів Сергій Мамедов.


На ринку іпотечного кредитування, який неминуче активізується наступним, банк покладає великі сподівання на державну програму “єОселя”, яка має суттєво пожвавити споживчі настрої на даному ринку і збільшити коло потенційних клієнтів.


– Наскільки актуальними для ваших клієнтів виявилися кредитні канікули, які ви їм надавали?


Глобус Банк з перших днів війни активно і послідовно комунікував зі своїми клієнтами, щоб зрозуміти вплив воєнних дій на кожного з них і запропонувати найкращі варіанти обслуговування боргу та можливих варіантів реструктуризації. Так, завжди знаходилось прийнятне компромісне рішення.


Більшість клієнтів продовжили обслуговування своїх кредитів самостійно і лише менше 10% з них скористалися програмами банку з реструктуризації.


– Як взагалі обслуговується зараз ваш іпотечний кредитний портфель? Ви проводили моніторинг заставного майна? Яка частка пошкодженого майна внаслідок воєнних дій?


“Поточний обсяг проблемного портфеля з іпотеки не перевищує 10%, що є дуже хорошим показником на ринку, зважаючи на ситуацію в країні та прогнози Національного банку щодо очікуваної втрати 20% кредитного портфеля. Банк продовжує на постійній основі тримати зв’язок з усіма клієнтами для контролю за їхньою платоспроможністю та оперативного реагування на будь-які зміни в їхніх фінансових можливостях з обслуговування кредитів”, - повідомив Сергій Мамедов.


Окремо він додав, що заставне майно за кредитами банку фактично не постраждало від воєнних дій – за винятком двох об’єктів. Це мізерна частка в портфелі у понад 1000 кредитів, але частина заставного майна знаходиться у місцях ведення активних бойових дій, тому ризик додаткових втрат наразі зберігається.


– Які ініціативи має реалізувати держава для перезапуску іпотеки на первинному ринку?


Держава давно зрозуміла, наскільки це важливо, тому запустила програму «єОселя». Вона має дати можливість практично кожному українцю, який потребує покращення житлових умов, розраховувати на іпотечний кредит під ставку до 7% річних.


Голова Правління Глобус Банку розповів, що перші тижні тестового режиму даної програми засвідчили високу зацікавленість клієнтів – щодня п’ять банків-учасників отримують по 800-900 заяв. При цьому левову частку заяв (80%) подають військовослужбовці, питання забезпечення яких житлом стояло дуже гостро завжди. Тому, на його думку, дана програма матиме величезний соціальний ефект, що вже робить її приреченою на успіх.


“Однак для включення даної ініціативи до великого проєкту із відновлення економіки та розбудови країни після нашої перемоги необхідно її доопрацювати. Вона має бути орієнтована передусім на реалізацію нерухомості на первинному ринку. Адже це дозволить суттєво наростити будівництво та запустити суміжні сфери економіки, що призведе до прискорення росту ВВП країни”, - зауважив Сергій Мамедов.


Глобус Банк вбачає свою роль саме в активізації кредитування населення на первинному ринку, де до війни мав частку 70%. Також для комплексного запуску іпотеки необхідно доопрацювати низку нормативних актів НБУ, що дозволить банкам при формуванні резервів приймати у якості забезпечення майнові права.


Детальніше про обговорення можливостей державної іпотечної програми “єОселя” з керівництвом “Укрфінжитло” та членами КБУ: девелоперами та банками за посиланням: https://bit.ly/3DNHUdw


Повне інтерв’ю за посиланням: https://finclub.net/.../serhii-mamedov-prohrama-ieoselia...


ПЕРЕМОЖЕМО І ВСЕ ВІДБУДУЄМО!
РАЗОМ ДО ПЕРЕМОГИ!
СЛАВА УКРАЇНІ!

Надаємо онлайн доступ до першоджерел

Контакти

Україна, 01001, м. Київ, вул. Михайла Грушевського, 3.
тел./факс: (044) 200 04 52
e-mail: office@kbu.org.ua

Прес-служба КБУ
тел.: (044) 200 04 52
e-mail: pr1.kbu@gmail.com