Новини

Як реформа містобудування завдяки цифровізації може вилікувати сферу будівництва від корупції?
06 березня 2023 року, 09:30

Про це роз'яснили на facebook-сторінці юридичної фірми “TOTUM LF”, члена КБУ.

Йдеться про законопроєкт №5655 щодо реформи містобудування, який досі не підписаний Президентом України, хоча і право вето також не застосовано.

У TOTUM LF зазначають, що важлива частина закону - функціонування Єдиної державної електронної системи у сфері будівництва (ЄДССБ). Рух в напрямку автоматизації процесів, у напрямку виключення людини із дозвільних процедур – це шлях вперед, швидкість прийняття рішень та зниження рівня корупції. За оцінками експертів, лише за 2021 рік її антикорупційний ефект становив 1,5 млрд грн. Законом України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" передбачено, що всі заходи державного нагляду повинні бути внесені до інтегрованої автоматизованої системи державного нагляду та автоматично перенесені до ЄДССБ.

Як прийняті закони через діджиталізацію вплинуть на ринок та які покращення це принесе?

У Законі "Про регулювання містобудівної діяльності" з’явилось нове – офіційне підтвердження державою фактів отримання права на виконання підготовчих та будівельних робіт, зміни у відомостях про таке право, зупинення, поновлення, припинення права на виконання підготовчих та будівельних робіт, завершення підготовчих робіт з демонтажу (знесення) об’єкта нерухомого майна (будівлі, споруди), прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об’єктів шляхом внесення відповідного запису до Реєстру будівельної діяльності автоматично програмними засобами ЄДССБ чи державним реєстратором у сфері містобудівної діяльності.

При здійсненні будь-якої дії у ЄДССБ здійснюється аналіз відповідних відомостей на предмет їх повноти, відповідності формату, логічності та достовірності. За результатами такого аналізу формується протокол, який є невід’ємною частиною відповідного документа, що видається за результатом дії.

За задумом авторів законопроєкту №5655 система повинна навіть автоматично аналізувати проєктну документацію та блокувати можливість отримання дозволів та проведення робіт при виявленні помилок та невідповідності завантаженого проєкту діючим нормам законодавства та ДБН, правильність розрахунку класу наслідків, відповідність/невідповідність намірам забудови, цільовому призначенню земельної ділянки, вихідним даним на проєктування.

Електронна система також забезпечить автоматичне інформування відповідного органу про розроблення проєктної документації на об’єкти будівництва, що розташовані у межах територій пам’яток культурної спадщини. Тобто органи будуть знати про наміри забудови ще до того як будь-які роботи почнуться.

Автоматизація повинна торкнутися і видачі містобудівних умов та обмежень (МУО), і проєктування, і проведення будівельних робіт, і введення об’єкта в експлуатацію. Контроль за виконанням робіт, технічний нагляд, авторський нагляд, все що раніше виконувалось окремо і само по собі, тепер повинно бути в єдиній системі та обов’язково в електронному вигляді.

І закінчується вся автоматизація у Законі "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень", статтею 18-1. Особливості проведення державної реєстрації прав в автоматичному режимі, яка передбачає цілу низку реєстраційних дій з об’єктами нерухомості в автоматичному режимі без безпосередньої участі державного реєстратора на підставі взаємодії ЄДССБ та Державного реєстру речових прав на нерухоме майно (ДРРП).

Окрім системи автоматичної взаємодії та аналізу документів, містобудівна реформа передбачає запровадження системи особистої відповідальності всіх учасників процесу. Це дуже дисциплінує як посадовців, так і приватних осіб (проєктантів, технагляд, відповідального за виконання робіт).

“Загалом реформа грамотно організовує взаємодію різних баз даних, інформаційно-комунікаційних систем та запроваджує їх реальну автоматичність”, - резюмують в TOTUM LF.

ПЕРЕМОЖЕМО І ВСЕ ВІДБУДУЄМО!
РАЗОМ ДО ПЕРЕМОГИ!
СЛАВА УКРАЇНІ!

Надаємо онлайн доступ до першоджерел

Контакти

Україна, 01001, м. Київ, вул. Михайла Грушевського, 3.
тел./факс: (044) 200 04 52
e-mail: office@kbu.org.ua

Прес-служба КБУ
тел.: (044) 200 04 52
e-mail: pr1.kbu@gmail.com