Новини

Конфедерація будівельників України й надалі продовжує співпрацювати з європейськими партнерами
06 березня 2023, 14:30

28 лютого 2023 року відбулось чергове засідання цільової (робочої) групи FIEC-EIC “Україна”, як координатора майбутньої підтримки України на етапі відбудови.

До обговорення приєднались Габріель Бланк, керівник групи Reconstruction Ukraine Service - DG NEAR; Сергій Терешко, заступник Представника України при Європейському Союзі; представники FIEC та КБУ.

Габріель Бланк розповів про організацію підтримки Європейської Комісії для України. На початку він вкотре виразив підтримку Європейського Союзу (ЄС) Україні та зазначив, що передусім зусилля концентрувалися на тому, щоб задовольнити нагальні потреби.

Загалом з початку повномасштабного вторгнення росії Європейським Союзом та країнами ЄС було надано близько 50 млрд євро підтримки. Це містить в собі військову та макрофінансову допомогу. За словами пана Габріеля, на 2023 рік ЄС мобілізує 18 млрд євро макрофінансової допомоги з державного казначейства, що є значним внеском для України.

“Зараз ми плануємо розглянути більш довготривалу підтримку. Йдеться, зокрема, про відбудову та посилення енергетичної інфраструктури, що наразі є вкрай вразливою. Це все вимагає скоординованого підходу з різними українськими партнерами”, - повідомив Габріель Бланк. - “Нам потрібен єдиний координаційний механізм, який дозволить основним донорам усвідомлювати, що виконує кожен учасник платформи, а у представників України була можливість звернутися до донорів”.

Роботу платформи координує Секретаріат Єврокомісії з Брюсселю, а в майбутньому планується, щоб були її представники в Києві, які виконуватимуть адміністративні завдання, зокрема, щодо підготовки зустрічей.

Наразі Генеральний директорат Єврокомісії обговорює питання розширення. Було прийнято рішення створити окремий директорат, нову структуру DG NEAR в Києві, що займатиметься питаннями саме відбудови України та вступом до ЄС, Головою якого було обрано Габріеля Бланка.

“Як на мене, той факт, що Україна отримала статус кандидата у червні - стало історичною миттю. Це є базовою та фундаментальною складовою, що змінило стосунки між Україною та Євросоюзом. А це означає, що процес вступу стане необхідним чинником відбудови. І ми сподіваємось, що процес відбудови підсилить вступ”, - наголосив пан Габріель.

Сергій Терешко під час свого виступу розповів про ситуацію за рік повномасштабного вторгнення та перспективи роботи на майбутнє. З кожним днем масштаб пошкоджень продовжує збільшуватись і наразі це переважно інфраструктура, що на пряму впливає на життя людей, спільнот, громад та функціонування економіки.

Падіння ВВП в Україні минулого року було близько 30%, хоча, за словами пана Сергія, цей показник все одно кращий, ніж були попередні прогнози. Значним чином це було досягнуто завдяки спільним зусиллям українського уряду та підтримки міжнародних донорів (переважно з боку ЄС), а також макрофінансової допомоги, що дозволило Україні підтримати свою макроекономічну стабільність.

Важливо визнати, що процес відбудови вже відбувається пліч-о-пліч з Євроінтеграцією і напряму має зв'язок зі вступом України до ЄС. Це означає, що відбудова відбуватиметься відповідно до умов та стандартів, які вимагаються та встановлені для майбутніх членів ЄС.

Під час засідання також обговорили результати проведення RECOVERY CONSTRUCTION FORUM, що відбувся 15 лютого 2023 року у Варшаві в рамках виставки-конференції ReBuild Ukraine.

Керівництво FIEC та цільової (робочої) групи FIEC-EIC “Україна” зазначило, що масштаби проведення вражають і під час заходу представники українського уряду окреслили чіткі проблеми, зокрема, що одним з головних пріоритетів роботи, якому потрібно протистояти - це повне подолання корупції, аби забезпечити прозорий процес у всьому. Водночас вони повідомили, що зараз активно просувається робота України щодо наближення до стандартів ЄС в усіх процесах.

Лев Парцхаладзе, Президент КБУ розповів, що до виставки приєдналось близько 1000 компаній зі всього світу для налагодження відносин з Україною. Також були представлені близько 20 постраждалих українських громад, які нагально продемонстрували власні проблеми та шляхи їх вирішення.

“Дуже тішить, що проведення такого роду заходів спонукало міністерства та Посольства іноземних країн в організації власних конференцій щодо відбудови України. Ми щиро вдячні всім за підтримку та сподіваємось, що таким чином зможемо прискорити процес відновлення України”, - поділився Лев Парцхаладзе.

Під час засідання були висунуті до обговорення пропозиції та ініціативи FIEC, EIC (European International Contractors) та CICA (Confederation of International Contractors' Association) щодо майбутньої відбудови України.

“Враховуючи масштаб відбудови, що чекає на нас попереду, ми не можемо працювати над цим питанням у звичайному способі ведення підприємницької діяльності. Україна - дуже велика країна, тож зусилля мають бути надзвичайними. Якби ми все робили так само як і раніше, то на це б пішли десятки років, а коли ми говоримо про відбудову - час є дуже важливим аспектом”, - зауважив представник від Confederation of International Contractors’ Associations (CICA) Рішар Туруде.

Тому необхідно напрацювати певні базові принципи, що забезпечать прискорення процесу відновлення України. Адже, за думкою пана Рішара, якщо не буде адаптовано конкретні правила, то буде втрачений час.

Зараз є можливість забезпечити рекомендаціями ті організації та органи, що будуть безпосередньо встановлювати правила. Це буде певна структурна домовленість. Передбачається, що відновлення України буде швидке, але й водночас якісне.

Також Рішар Туруде зазначив, що при відбудові варто буде залучати місцевих працівників та підрядників (тобто українських) якомога більше для досягнення поставлених цілей. Адже вже доведений факт, що українські будівельники є досить компетентними. Інакше не має відбуватись.

Крім того, зокрема, обговорювались питання: захисту міжнародних інституцій розвитку, аби фінансування процесу справді було захищене і підрядники мали бажання долучатися та працювати в Україні; врахування критеріїв навколишнього середовища (екології) на ранньому етапі тендерного процесу; підготовка та пріоритезація проєктів з урахуванням стійкості, життєвого циклу інфраструктури, технічної підготовки тощо.

“Отже, наразі ми маємо отримати затвердження вищезгаданих принципів у відповідних інституціях, що займатимуться координацією відбудови та зможуть їх втілити, розподіляючи на різних учасників процесу. Маю надію на залучення всіх учасників FIEC до ознайомлення з пропозиціями, щоб забезпечити якісний процес відновлення України”, - резюмував Річард Туруде.

Наступне засідання робочої (цільової) групи Task Force "Ukraine" планується 30 березня 2023 року.

Долучайтеся до відбудови України та розвитку будівельної галузі спільно з КБУ!

Довідково:
Task Force "Ukraine" було створено з ініціативи #КБУ за результатами багатьох зустрічей з FIEC. Вона об’єднує весь європейський будівельний бізнес для майбутньої відбудови нашої держави.

ПЕРЕМОЖЕМО І ВСЕ ВІДБУДУЄМО!
РАЗОМ ДО ПЕРЕМОГИ!
СЛАВА УКРАЇНІ!

Надаємо онлайн доступ до першоджерел

Контакти

Україна, 01001, м. Київ, вул. Михайла Грушевського, 3.
тел./факс: (044) 200 04 52
e-mail: office@kbu.org.ua

Прес-служба КБУ
тел.: (044) 200 04 52
e-mail: pr1.kbu@gmail.com