Новини

За даними Національного банку України, у лютому 2023 року загальний Індекс очікувань ділової активності (ІОДА) зріс на 7,5 пунктів.
09 березня 2023 року, 14:30

Щомісячне опитування підприємств проводилося з 02 до 21 лютого 2023 року. В опитуванні взяли участь 458 підприємств. Серед опитаних підприємств 46.7% – компанії промисловості, 27.9% – сфери послуг, 20.7% – торгівлі, 4.6% – будівництва; 32.8% респондентів – великі підприємства, 29.9% – середні, 37.3% – малі.

33.0% опитаних підприємств здійснюють експортні та імпортні операції, 10.0% – лише експортні операції, 15.5% – лише імпортні операції, 41.5% – не здійснюють зовнішньоекономічні операції.

Результати опитувань відображають лише думку респондентів – керівників підприємств, а не оцінки Національного банку України.

Отже, у лютому бізнес суттєво пом’якшив негативні оцінки щодо власної економічної діяльності. У НБУ зазначають, що економічна активність поступово відновлюється в усіх секторах, крім будівництва.

Найбільше стримують відновлення підприємств дефіцит електроенергії, зростання собівартості виробленої продукції внаслідок закупівлі альтернативних джерел енергії та палива, низький споживчий попит. Про це свідчить індекс очікувань ділової активності, який Нацбанк розраховує щомісяця, за виключенням вимушеної перерви в березні–травні 2022 року.

У лютому 2023 року ІОДА підвищився до 45.0 із 37.5 у січні 2023 року. Підприємства промисловості пом’якшили песимістичні очікування стосовно власних економічних перспектив через поступове відновлення електропостачання та закупівлю альтернативних джерел енергії: секторальний індекс у лютому зріс до 47.2 із 40.6 у січні 2023 року.

Респонденти очікують зростання обсягів виготовленої продукції (вперше з жовтня 2022 року) і обсягів нових експортних замовлень на продукцію (вперше після лютого 2022 року).

Одночасно, за даними аналізу НБУ, суттєво поліпшилися, хоча все ще залишаються негативними, очікування щодо обсягів нових замовлень на продукцію. Суттєво пом’якшили негативні очікування щодо діяльності підприємства торгівлі завдяки поступовій адаптації до відключень електроенергії, налагодженню ланцюгів постачання товарів, а також сезонному фактору: секторальний індекс у лютому зріс до 47.0 із 33.9 у січні.

Респонденти суттєво поліпшили свої очікування щодо товарообороту, обсягів закупівлі товарів для продажу та обсягів запасів/залишків товарів для продажу. Водночас послабилися оцінки щодо зменшення торговельної маржі.

Підприємства сфери послуг дещо послабили, проте зберегли песимістичні оцінки щодо своїх економічних результатів, зважаючи на зниження купівельної спроможності населення, підвищення тарифів та проблеми з логістикою: секторальний індекс становив 43.2 порівняно з 37.2 у січні. Значно пом’якшились негативні очікування щодо обсягів наданих послуг, нових замовлень, а також обсягів послуг у процесі виконання.

Щодо будівельного ринку

Підприємства будівництва мали найстриманіші оцінки щодо своєї діяльності серед інших секторів, зважаючи на сезонний фактор, низьку фінансову спроможність споживачів та перебої з постачанням електроенергії: секторальний індекс становив 33.5 (у січні – 34.5). Респонденти посилили негативні очікування щодо обсягів виконаних будівельних робіт та водночас очікують зменшення обсягів нових замовлень, а також обсягів закупівлі сировини та матеріалів.

Нині більшість підприємств, що беруть участь в опитуваннях, сподіваються на менші темпи зростання закупівельних цін та цін підрядників, а також вартості й тарифів на власну продукцію/послуги. Підприємства всіх секторів, залучених до опитування, планують зменшувати загальну чисельність працівників на виробництві.

Детальніше з результатами щомісячного опитування підприємств за лютий 2023 року можна ознайомитися за посиланням: https://bank.gov.ua/ua/open-data/api-dev

Результати наступного опитування НБУ (за березень) будуть опубліковані першого робочого дня квітня 2023 року.

ПЕРЕМОЖЕМО І ВСЕ ВІДБУДУЄМО!
РАЗОМ ДО ПЕРЕМОГИ!
СЛАВА УКРАЇНІ!

Надаємо онлайн доступ до першоджерел

Контакти

Україна, 01001, м. Київ, вул. Михайла Грушевського, 3.
тел./факс: (044) 200 04 52
e-mail: office@kbu.org.ua

Прес-служба КБУ
тел.: (044) 200 04 52
e-mail: pr1.kbu@gmail.com