Новини

16 березня 2023 року відбулось засідання Ради директорів #КБУ, під головування Президента КБУ — Льва Парцхаладзе
22 березня 2023 року, 14:30

В ході засідання обговорювались особливості роботи бізнесу в умовах воєнного стану.

Частина 1.

У своєму виступі Лев Парцхаладзе згадав про зміни в законодавчій базі, створення Агентства відновлення, нові ініціативи міжнародних партнерів.

Пан Лев звернув увагу присутніх на те, що наприкінці 2022 року Кабінет Міністрів України прийняв Постанову № 1343 від 2 грудня 2022 року «Про деякі питання оптимізації системи центральних органів виконавчої влади», якою об’єднав Міністерство інфраструктури та Міністерство розвитку громад та територій (Мінрегіон). Нова структура отримала назву — Міністерство розвитку громад, територій та інфраструктури України (Мінвідновлення).

Після цього він згадав про створення Державного агентства відновлення та розвитку інфраструктури України (Агентство з відновлення). Наразі саме Агентство з відновлення відповідатиме за реалізацію проєктів відновлення країни, що стосуються будівництва, реконструкції, ремонту, модернізації та розвитку інфраструктури.

Лев Парцхаладзе привітав Семена Кривоноса з призначення на нову посаду – директора Національного антикорупційного бюро України (НАБУ). Висловив йому вдячність за плідну роботу щодо реформування сфери містобудування на попередній посаді Голови Державної інспекції архітектури та містобудування України (ДІАМ). Пан Лев привітав Олександра Новицького з призначенням на посаду тимчасового виконувача обов'язків Голови ДІАМ.

Далі Президент КБУ розповів про діяльність Конфедерації.

21 листопада 2022 року КБУ підписала Меморандум з міжнародною урядовою асоціацією IMG, яка надає допомогу і підтримку у відновленні та реконструкції постраждалих країн. Основна мета підписання Меморандуму – це швидке та якісне відновлення зруйнованої інфраструктури та будівельного фонду в Україні.

Конфедерація будівельників України, спільно з Premier Expo, за підтримки Федерації європейської будівельної промисловості (FIEC), провела великий міжнародний форум RECOVERY CONSTRUCTION FORUM. Захід відбувся у Варшаві, в рамках виставки ReBuild. Форум став платформою для подальшої комунікації між представниками будівельних галузей країн-партнерів. До виставки приєдналось близько 1000 компаній зі всього світу для налагодження відносин з Україною. Були представлені конкретні потреби та плани відновлення понад 20-ти постраждалих громад України. Як повідомив Президент КБУ: «Ми сподіваємось, що такі заходи прискорять процес відновлення України».

КБУ підписала Меморандум з Асоціацією українського бізнесу у Польщі. Задля консолідації зусиль для відновлення української інфраструктури та будівель, створення сприятливих умов для залучення прямих інвестиційних ресурсів у процес відновлення та розвитку будівельної галузі України.

В листопаді 2022 року КБУ уклали Меморандум про співпрацю з Національною асоціацією забудовників Італії та Торгово-промисловою Палатою Італії в Україні, аби об’єднати всі ресурси та напрацювання для створення спільних проєктів.

Конфедерація регулярно бере участь у засіданнях цільової групи FIEC-EIC «Україна». Де обговорюються пропозиції, ініціативи європейських асоціацій щодо майбутнього відновлення України та навчання українських будівельників.

Було анонсовано також і нові події:
- Засідання цільової групи FIEC-EIC «Україна» 30 березня 2023 року;
- 17-й Міжнародний форум «Польсько-українські дні бізнесу», що відбудеться 27 квітня 2023 року у Варшаві;
- Бізнес-зустріч у форматі Business Club КБУ у квітні 2023 року.

Виступаючи на засіданні Голова партії «Слуга народу» та Голова Комітету ВРУ з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування (далі Комітет) — Олена Шуляк зазначила, що тема відновлення України буде ключовою.

На початку свого виступу вона наголосила, що до процесу відбудови України треба готуватись як на рівні законодавчої, виконавчої влади, так і на рівні бізнесу, фахового середовища. При відновленні України ключовими будуть такі пункти:
- Оперативність та швидкість відновлення. Пані Олена зазначає: «Ми вже зараз можемо бачити як швидко відновлюється енергетична і транспортна інфраструктура. Як швидко відбуваються проєкти з відновлення на деокупованих територіях».
- Зміна стандартів. Зокрема, стандартів безпеки та енергоефективності, стосовно яких розробляється та вже було частково ухвалено відповідне законодавство. Тут варто відзначити роль бізнесу та необхідність його ініціативи в розробці нових Державних будівельних норм (ДБН). Голова Комітету запросила бізнес долучитись до спільної роботи над розробкою нових стандартів.
- Екологічна складова. Важливим питанням є утилізація та переробка будівельного сміття. Наразі ще не встановлено дієвих стандартів у цій сфері. Тому Комітет просить зацікавлені сторони висловлювати пропозиції та долучатись до розробки нових стандартів. Натомість вони можуть розраховувати на підтримку держави в реалізації таких проєктів.

Голова Комітету також звернула увагу присутніх на деякі нові закони та законопроєкти. - Закон України «Про внесення змін до деяких законів України щодо першочергових заходів реформування сфери містобудівної діяльності» від 12.05.2022 № 2254-IX. Який запроваджує новий спеціальний вид містобудівних програм — Програму комплексного відновлення населеного пункту (території), яка має визначити просторові та соціально-економічні пріоритети, а також комплекс заходів для забезпечення відновлення кожного регіону, населеного пункту, кожної території, яка зазнала втрат і руйнувань внаслідок бойових дій. При його реалізації Комітет зіткнувся з нестачею експертних кадрів на місцях. Тому наразі ведеться спільна робота з міністерствами, донорами, фахівцями для того, щоб у кожній області були сформовані експертні офіси. Такі офіси будуть допомагати громадам якісно виконувати завдання, що стосуються відновлення житлових фондів та інфраструктури.
- Законопроєкт № 5655 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо реформування сфери містобудівної діяльності», який очікує підпису Президента. Наразі Комітет потерпає від масованих спекулятивних атак, що ґрунтуються на міфах та упередженнях, щодо закону. Тому важливо проводити роз’яснювальну роботу. Через неправдиву або неправильну оцінку законопроєкту, не всі хочуть, щоб відбувалась та цифровізація, яка закладена в основі цього законопроєкту.
- Нещодавно прийнятий законопроєкт № 7198 «Про компенсацію за пошкодження та знищення окремих категорій об'єктів нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених військовою агресією Російської Федерації», щодо компенсації за втрачене житло. Даний законопроєкт передбачає запуск дієвого реєстру пошкодженого та зруйнованого майна. Орієнтовно закон вступить в дію вже у травні 2023 року. Для його реалізації вже є 17 млрд грн, що були залучені з арештованих рахунків дочірніх підприємств російських банків. Також очікується ще 35,5 млрд грн коштом прибутку Національного Банку України. На думку Голови Комітету, це достатня сума, яку буде передано на компенсації. Особи, що втратили житло будуть самостійно обирати населений пункт та тип житла (первинна чи вторинна забудова) для себе. Вона висловила сподівання, що це має оживити будівельний ринок.
- Закон № 2518-IX «Про гарантування речових прав на об’єкти нерухомого майна, які будуть споруджені в майбутньому». Наразі Комітет очікує від Міністерства Юстиції України та Національної автоматизованої інформаційної системи запуск частини реєстру речових прав.

Наостанок пані Олена висловила сподівання, що Комітету, разом з Урядом вийде запустити програму пільгового кредитування на первинному ринку. За якою певні категорії населення (військовослужбовці, вчителі, медики, ветерани) зможуть отримувати квартири у пільгову іпотеку.

Наталія Козловська, заступниця Міністра розвитку громад, територій та інфраструктури України, окреслила загальні плани Міністерства.

Попередньо нагадавши присутнім, що з 1 березня 2023 року вже набрали чинності оновлені Державні будівельні норми (ДБН) щодо закладів охорони здоров'я. Це перші ДБН, що були розроблені саме силами Міністерства. І наразі ці норми є одними з найкращих, згідно з позицією Всесвітньої організації охорони здоров’я. Така відзнака стала можливою завдяки злагодженій роботі Міністерства та архітекторів. Тому Мінвідновлення просить і надалі подавати свої пропозиції та долучатись до розробки нормативної бази, задля ефективної спільної роботи з відбудови України.

Наразі вже завершується формування плану роботи Міністерства на поточних рік. В цьому році одним з пріоритетних напрямків стане стандартизація наявних норм та завершення розпочатих проєктів змін. Мінвідновлення вже розпочало 16 проєктів, щодо змін в ДБН.

До кінця березня 2023 року планується завершити оцифрування всіх будівельних норм. Проєкт було започатковано спільно з Німецьким товариством міжнародного співробітництва (GIZ). Наразі вже оброблено 70% від загальної кількості. Також Мінвідновлення спільно з GIZ запланували переклад українських ДБН англійською. Задля того, аби міжнародні партнери України, що допомагатимуть у відбудові України могли ознайомитись з цими нормами.

Заступниця згадала і про компенсації, анонсовані законопроєктом № 7198 «Про компенсацію за пошкодження та знищення окремих категорій об'єктів нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених військовою агресією Російської Федерації». Звернувши особливу увагу на трактування поняття «Компенсація» - відшкодування майнової шкоди за пошкоджений та/або знищений об'єкт нерухомого майна, завданої внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених військовою агресією російської федерації у спосіб, передбачений цим Законом. Якщо мова йде про багатоквартирні житлові будинки, то допомога надається в придбанні житла, що є цікавим і для забудовників. У випадку приватних домогосподарств допомога надається на відбудування житла на території своїх домогосподарств, в чому вже більше зацікавлені виробники будівельних матеріалів.

Пані Наталія також розповіла і про Закон України № 850-IX «Про надання будівельної продукції на ринку» (Регламент (ЄС) 305/2011), закликавши представників бізнесу долучитись до питання формування лабораторій. Наразі Мінвідновлення має домовленості з міжнародними партнерами, щодо пільгового кредитування на створення лабораторій. Це питання ще поки не вирішене і потребує додаткової уваги, оскільки є одним з ключових для повної імплементації Регламенту 305. Вона закликала всі зацікавлені сторони обговорити вищезазначені питання.

При обговоренні переробки будівельного сміття вона звернулась до КБУ: «Думаю в цьому питанні м’яч на полі Конфедерації будівельників України, оскільки окремі члени КБУ мають досвід переробки будівельного сміття». В цій темі вона виділила два пули: органи місцевого самоврядування, сортування та відповідальний бізнес у напрямках по переробці будівельного сміття. На її думку, доцільним буде проведення окремих зустрічей та консультацій для обміну досвідом в цьому напрямку.

Наприкінці виступу було зазначено, що поки ще актуальну інформацію щодо діяльності Мінвідновлення можна знайти на сайті Мінрегіону.

Основні тези інших учасників засідання Ради директорів КБУ згодом.

ПЕРЕМОЖЕМО І ВСЕ ВІДБУДУЄМО!
РАЗОМ ДО ПЕРЕМОГИ!
СЛАВА УКРАЇНІ!

Надаємо онлайн доступ до першоджерел

Контакти

Україна, 01001, м. Київ, вул. Михайла Грушевського, 3.
тел./факс: (044) 200 04 52
e-mail: office@kbu.org.ua

Прес-служба КБУ
тел.: (044) 200 04 52
e-mail: pr1.kbu@gmail.com