Новини

Нагадаємо, що 16 березня 2023 року відбулось засідання Ради директорів КБУ, яке об'єднало представників влади з будівельною спільнотою для ефективної координації зусиль українських будівельних компаній, що планують взяти активну участь у майбутній відбудові України
22 березня 2023 року, 15:30

Частина 2.

Частина 1:https://bit.ly/408QkGe

Тимчасовий виконувач обов’язків Голови Державної інспекції архітектури та містобудування України (ДІАМ) — Олександр Новицький запевнив присутніх, що в нього немає жодних тимчасових завдань і що, він, перебуваючи на посаді, продовжить розвивати реформу будівельної галузі в тому ж напрямку, що і попереднє керівництво.

Одним з пріоритетних напрямків діяльності ДІАМ є комунікація та превенція корупції. Ключовими завданнями є зберегти всі надбання та вектори розвитку попереднього керівництва:
- Відкритість і прозорість.
- Нульову толерантність до корупції.
- Цифровізація і якісні сервіси.

Пан Олександр зазначив, що він не є новачком і вже тривалий час працює в ДІАМ. Перед цим працював в Національному антикорупційному бюро України цінності яких переніс і в нову структуру. Тому антикорупційний напрямок буде основним. Він повністю поділяє цінності попереднього Голови та буде надалі підтримувати і розвивати обрані напрямки діяльності.

Представник ДІАМ нагадав, що саме ця структура однією з перших відновила надання послуг з початку дії воєнного стану. Завдяки цьому було опрацьовано близько 70 000 документів дозвільного, реєстраційного характеру та інших. Він висловив щире захоплення будівельниками, що попри складну ситуацію продовжують працювати та підтримувати економіку: «Дякую, що ви не зупиняєтесь, ми не зупиняємось разом з вами».

Пан Олександр також прокоментував ліквідацію Державної архітектурно-будівельної інспекції України (ДАБІ). На його думку, це історична подія. Звернувся до присутніх з проханням: «Прошу Вас стати нашими агентами на місцях. Довести власним прикладом, що ми залишимо корупцію у минулому». Багато хто, вже побачив зміни і на власному прикладі може оцінити діяльність ДІАМ.

Очільник ДІАМУ звернув особливу увагу на відкритість нової інспекції і зауважив, що саме це дає змогу отримувати якісний зворотний зв'язок від користувачів, зрозуміти точки росту. Також була анонсована нова послуга ДІАМ: можливість для кожного забудовника у разі отримання відмови, якщо є сумніви, щодо причин відмови, подати запит на консультацію і отримати чітку відповідь від представників ДІАМ.

Єгор Фаренюк, директор Фонду енергоефективності України, під час засідання зазначив, що в умовах викликів сьогодення пріоритетним напрямком діяльності Фонду енергоефективності є відновлення пошкоджених житлових будинків внаслідок військової агресії рф.

“Сьогодні ми знаходимось на стадії реалізації пілотного проєкту програми “Віднови дім”, який передбачає фінансування в розмірі 5 млн євро (приблизно 200 млн грн)”, - акцентував пан Єгор. - “Наразі маємо: 68 будинків-учасників програми, 40 заявок на участь вже схвалені, є перші закінчені проєкти. Водночас близько 25 проєктів повністю або частково завершені по програмі “Енергодім”. Загалом подано заявок на суму 170 млн грн”.

За словами директора Фонду енергоефективності, для тих, хто зараз готує свої будинки для участі в програмі “Віднови дім” є наступні етапи. Основний етап передбачає фінансування від Європейського Союзу на суму 20 млн євро, тобто загалом на програму щонайменше виділено зі сторони європейських партнерів - 25 млн євро, тобто 1 млрд грн. Також, можливо, що на основному етапі програми з’явиться державне фінансування, але це питання поки на стадії обговорення.

“Таким чином, за нашими підрахунками, за програмою вийде відновити близько 500 багатоквартирних будинків, які пошкоджені та мають 1 і 2 категорії пошкоджень. Тобто ті, які зазнали пошкодження фасадів, дахів, вікна, двері, балкони”, - підкреслив пан Єгор.

Загалом програма “Віднови дім” передбачає авансування. Вона покриває 100% витрат на проведення будівельних робіт, закупівлю будматеріалів та обладнання, а також відбувається виплата грантів в два етапи - 70% авансування та повний розрахунок за виконані роботи.

Програма запустилась в листопаді 2022 року і вже в кінці січня були повністю готові об'єкти. Вартість проєктів була різна — від 2,5 до 5,5 млн грн, проте це було комплексне відновлення.

“Що стосується реалізації програми, то були деякі затримки з підготовкою документів, але згодом почався значно оперативніший процес. Ми постійно проводимо консультації, роз'яснення, семінари для того, аби всі охочі зрозуміли всі вимоги, а проєкти швидше “рухались” й вже до кінця весни цього року ми завершили певний етап і мали 70 повністю зроблених і відновлених будинків”, - поділився Єгор Фаренюк.

На початку програма поширювалась на 4 області, які були деокуповані восени минулого року, а вже в лютому 2023 року було додано до “Віднови дім” ще 2 області - Миколаївську та Дніпропетровську.

Також нещодавно відбувся запуск нового комунікаційного майданчика, на якому замовники будівельних робіт та послуг, тобто об'єднання співвласників багатоквартирного будинку (ОСББ), зможуть знайти виробників будматеріалів, підрядні організації, проєктувальників, енергоаудиторів тощо.

Єгор Фаренюк вважає, що це важливий інструмент комунікації, який раніше не був започаткований. Але він був необхідний, адже варто шукати професійних спеціалістів, а не працювати за системою “сарафане радіо”: “Це майданчик, який на нашу думку буде стимулювати розвиток будівельної галузі”.

Щодо програми “Енергодім”, яка передбачає компенсацію впровадження енергоефективних заходів, то вона продовжує свою діяльність, але потребує системного переформатування. Програма на відміну від вищезазначеної передбачає власний внесок співвласників будинків (тобто 20-40%), а тому потрібно шукати інші механізми, аби ті ОСББ, які готові рухатись по впровадженню заходів енергоефективності та навіть при таких складних умовах знаходили будь-який фінансовий ресурс.

“Я вважаю, що ми зможемо знайти рішення та працювати ще більш потужно, ніж в попередньому році. Ми будемо впроваджувати заходи і допомагати співвласникам багатоквартирних будинків зменшувати витрати на опалення й електроенергію, а також відновлювати пошкоджені будинки”, - резюмував Єгор Фаренюк.

Основні тези інших учасників засідання Ради директорів КБУ згодом.

ПЕРЕМОЖЕМО І ВСЕ ВІДБУДУЄМО!
РАЗОМ ДО ПЕРЕМОГИ!
СЛАВА УКРАЇНІ!

Надаємо онлайн доступ до першоджерел

Контакти

Україна, 01001, м. Київ, вул. Михайла Грушевського, 3.
тел./факс: (044) 200 04 52
e-mail: office@kbu.org.ua

Прес-служба КБУ
тел.: (044) 200 04 52
e-mail: pr1.kbu@gmail.com