Новини

Як відбудовувалась Європа після Другої світової війни
08 травня 2023 року, 11:30

8 травня Європа відзначає День пам'яті та примирення.

Вже минуло 78 років з завершення Другої світової війни, коли вщент зруйнованою виявилась значна частина Європи. Суттєво постраждали українські міста, як від ворожих бомбардувань, вуличних боїв, так і від дій диверсантів та відступаючої радянської армії. На жаль, зараз Україна вимушена знову переживати весь жах та руйнування від військових дій.

Але світ відбудовувався після Другої Світової. І з цього досвіду ми можемо винести для себе уроки, аби розбудувати наші міста краще ніж було і не повторити помилки інших країн.

Післявоєнна Європа, так само як і Україна зараз, була виснажена економічно і ресурсно, тому такою важливою стала іноземна допомога. Фізична відбудова була необхідною умовою і економічного відновлення. Чи не найвідоміший приклад — План Маршалла. За ним допомогу отримували 17 країн Європи. Загальна сума допомоги складала $13 млрд дол (за курсом 1940-х років). 90% коштів надавалось європейським урядам на безповоротній основі. Ці гроші використовувались для оновлення промисловості, стабілізації економіки, а також розвиток міждержавного співробітництва.

Одним з найбільш постраждалих міст у Другій світовій війні стала Варшава, Майже 80% будівель міста було зруйновано. Ситуація була настільки критична, що поставало питання про перенесення столиці до більш вцілілого міста. Але мешканці Варшави твердо були налаштовані відбудувати місто. Акцент при відновленні був зроблений на те, аби врятувати якомога більше історичних пам'яток, зберегти архітектурний вигляд міста.

По-іншому до відновлення підійшов Лондон. Архітектори відбудови звернулись до хмарочосів, маючи на меті збільшити жилу площу міста, розв'язати питання швидкої урбанізації, а також почали будувати нові міста-супутники. Такий самих шлях обрали і в Роттердамі, де не робили акценту на відновленні історичної частини. Центру міста надали більш сучасного та модерного вигляду. Вулиці стали більш просторими, а згодом в Роттердамі побудували кілька хмарочосів.

Негласним девізом відбудови України стала теза “Зробити краще ніж було”, тому наша держава має підходити до відбудови комплексно і бути готовою до складних викликів.

Як зауважує Президент КБУ Лев Парцзаладзе: “Ми не такі багаті, щоб робити відбудову України дешево”. Прикладом для України щодо відновлення своїх територій може слугувати післявоєнна Німеччина, де були зроблені акценти на капітальному будівництві споруд. Україні варто інвестувати у якість, а не у поспіх.

Реконструкція була рушійною силою чудес розвитку післявоєнної Європи, тож Україна має зробити все, аби жахливі руйнування, завданні росією, стали фундаментом для нового європейського майбутнього нашої країни, в тому числі нової ери в містобудуванні.

ПЕРЕМОЖЕМО І ВСЕ ВІДБУДУЄМО!
РАЗОМ ДО ПЕРЕМОГИ!
СЛАВА УКРАЇНІ!

Надаємо онлайн доступ до першоджерел

Контакти

Україна, 01001, м. Київ, вул. Михайла Грушевського, 3.
тел./факс: (044) 200 04 52
e-mail: office@kbu.org.ua

Прес-служба КБУ
тел.: (044) 200 04 52
e-mail: pr1.kbu@gmail.com