Новини

Розроблений Проєкт рекомендацій щодо майбутньої відбудови України
18 травня 2023 року, 09:30

Європейська спільнота активно долучається до відбудови України і мова не лише про фінансову допомогу, європейські країни та організації надають матеріальну, технічну, консультативну допомогу українському бізнесу.

Спільними зусиллями Європейської федерації будівельної індустрії (FIEC), Конфедерації асоціацій міжнародних підрядників (CICA), Ради архітекторів Європи (АСЕ), Комітету європейського будівельного обладнання (СЕСЕ), Європейської асоціації демонтажу (EDA), Європейської федерації асоціацій інженерних консультантів (EFCA), організації Європейських міжнародних підрядників (EIC), Європейської асоціації оренди (ERA), Союзу європейських компаній будівельних лісів (UEG) та за сприяння Конфедерації будівельників України було розроблено Проєкт рекомендацій щодо майбутньої відбудови України (Проєкт). При його створенні були враховані потреби будівельного бізнесу та донорів.

В рамках Проєкту, CICA, FIEC та EIC разом з іншими співпідписантами закликають міжнародних донорів створити привабливі фінансові та правові умови для будівельних компаній та їхніх постачальників, які готові використовувати свої ресурси для відбудови України. Відбудову України має очолити українська влада в тісному партнерстві з Європейським Союзом (ЄС) та іншими ключовими партнерами, такими як G7, та міжнародні фінансові установи.

Серед рекомендацій щодо майбутньої відбудови України:

1. Відбудовувати краще, швидше та довговічніше, без втрати якості:

a) Потрібно відбудовувати якомога швидше, щоб допомогти переселенцям повернутися, а також відновити українську економіку до довоєнних показників або перевищити їх, при цьому не знижуючи якість.

b) Однією з головних цілей відбудови має стати залучення та навчання разом з партнерами, установ та посадових осіб, дизайнерів, підрядників та субпідрядників, а також архітекторів та інженерів-консультантів на місцях.

c) З метою захисту підрядників, інженерів-консультантів та їхніх постачальників, які працюють в Україні, від ризику несплати, можна запровадити попередньо узгоджені механізми безпеки платежів до визначених лімітів, бажано із залученням багатонаціональної третьої сторони, такої як ЄС, Світовий банк або інших донорів. В тому числі на етапі перемовин/фінального етапу домовленості.

d) Будівельні роботи, пов'язані з будівлями та інфраструктурою, в тому числі з їхнім ремонтом, повинні проводитися з дотриманням екологічних вимог та виконуватися екологічно чистим способом з використанням техніки та обладнання, що відповідає екологічним нормам та стандартам.

2. Зважаючи на майбутній вступ України до ЄС, будинки та інфраструктура повинні замовлятися, проєктуватися та ремонтуватися таким чином, щоб відповідати європейським стандартам (Єврокоди тощо). Слід заохочувати широке використання місцевих матеріалів, а також цифрові рішення в процесі проєктування, отримання дозволів та будівництва з метою реалізації як прозорих, так і низьковуглецевих рішень.

3. Етап підготовки проєкту - надзвичайно важливий:

a) Слід відбирати або розставляти проєкти відповідно до пріоритетності на основі попередньої загальної оцінки їх відповідності:
- боргової стійкості;
- впливу на навколишнє середовище;
- прозорості;
- нарощування потенціалу;
- інновацій;
- ринкових та неринкових переваг.

b) Під час проведення тендерів у витратній частині проєктної документації слід враховувати вартість життєвого циклу та вуглецевий слід інфраструктурних активів.

c) Для зменшення витрат на виконання та підвищення стійкості потрібно упорядкувати технічну підготовку. Також слід залучити архітекторів, інженерів-консультантів та підрядників на якомога ранніх стадіях проєкту.

d) Сприяння командній роботі дизайнерів, архітекторів, інженерів-консультантів та підрядників допомагає оптимізувати проєктування та гарантувати "конструктивність" проєктів.

e) Відповідно до правил та норм ЄС слід використовувати попередній кваліфікаційний відбір.

4. Українська влада, установи ЄС та багатонаціональні банки розвитку повинні використовувати методи закупівель, що запобігають проявам корупції (активної та пасивної). Дотримання вимог законодавства ЄС щодо боротьби з корупцією - обов'язкове.

5. Для прискорення перемовин та укладання договорів слід застосовувати міжнародні стандарти для договорів (наприклад, Міжнародної федерації інженерів-консультантів - FIDIC тощо).

6. Потрібно полегшити процедури затвердження рахунків-фактур для скорочення термінів платежів та зменшення витрат.

7. Слід спростити та гармонізувати систему банківських гарантій.

8. Варто особливо заохочувати, наприклад, шляхом надання державних гарантій перших збитків, приватний сектор інвестувати на довгий термін, особливо в занедбані території, для придбання відповідних активів та прискорення повторного використання державного фінансування та, як наслідок, збільшення проєктів з відбудови.

З Проєктом рекомендацій щодо майбутньої відбудови України можна ознайомитись на сайті FIEC за посиланням: https://bit.ly/3MbAN2I

Нагадуємо, КБУ спільно з Медіагрупою DMNTR|"Дім та інтер'єр", з метою консолідації зусиль задля відбудови України, 11 травня 2023 року провели масштабний архітектурно-будівельний BUSINESS FORUM «Відбудова країни. Стратегія змін для архітекторів, девелоперів та забудовників».

Під час BUSINESS FORUM відбулось обговорення широкого кола питань відбудови в рамках трьох головних тематичних панелей та окремого Блоку з відновлення громад.

Захід об'єднав представників бізнесу, влади, місцевого самоврядування, архітекторів, девелоперів та забудовників.

ПЕРЕМОЖЕМО І ВСЕ ВІДБУДУЄМО!
РАЗОМ ДО ПЕРЕМОГИ!
СЛАВА УКРАЇНІ!

Надаємо онлайн доступ до першоджерел

Контакти

Україна, 01001, м. Київ, вул. Михайла Грушевського, 3.
тел./факс: (044) 200 04 52
e-mail: office@kbu.org.ua

Прес-служба КБУ
тел.: (044) 200 04 52
e-mail: pr1.kbu@gmail.com